Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Vannak így mások is az oktatás...

Vannak így mások is az oktatással?

Figyelt kérdés
7 éve végeztem a gimnáziumi tanulmányaimmal. Azóta sok minden történt, de valahogy azt érzem, hogy ami hasznos tudást összeszedtem, meg gondolkodásmódot, azt ebben a 7 évben tettem, nem az azt megelőző 12 év közoktatás alatt. Amit ma tudok, mind érvelésben, kifejezésmódban, emberi kapcsolatok terén, mind bármilyen hétköznap használatos tudás tekintetében, az egyet sem ez az oktatás alapozott meg, hanem az az idő, ami az oktatás évei óta eltelt. Angol tudásom is azóta valós, amióta más úton tanultam, nem az iskola rendszere szerint. Ilyenkor adott a kérdés, hogy akkor tulajdonképpen mit kerestem 12 évig a közoktatásban, ha mindent utána tanultam meg a valóságból? Nem a közoktatásnak kellett volna megalapoznia az emberi kapcsolati ismereteket, közösségben való viselkedés alapjait, érvelést, gondolkodást, problémamegoldó készséget, nyelvi ismereteket stb-t?

2022. febr. 4. 22:42
1 2
 11/14 A kérdező kommentje:

[link]


Érdemes elolvasni amúgy ezt a cikket, ha esetleg nem érdekelne valakit, vagy lusta hozzá, kimásolok részleteket belőle:


-------------------------------


"Az ember már biztosan hallotta azt a tanácsot – főleg általános és középiskolás korában – hogy „tanulj jól és keményen, csak így lehetsz sikeres!” Ahogyan sok más, úgy ez a tanács is mára érvényét vesztette, hiszen leggyakrabban pont, a közepes tanulókból lesznek a vállalkozók, míg a kitűnő tanulók beosztottakká válnak."


"A közepes tanuló az iskolát egy gyárnak fogja fel, ahol nem az önérvényesítés és önmegvalósítás a lényeg, hanem az, hogy megfeleljünk a tanárok és a környezetünk elvárásainak. Ő nem ért egyet ezzel és tényleg csak abba az irányba orientálódik, ami tényleg érdekes számára, mondhatni „lázad a rendszer ellen”. A kitűnő tanulók ezzel szemben jóval engedelmesebbek, sokkal fontosabb számukra a tanárok és az iskolai rendszernek való megfelelés sem, mint az önmegvalósítás."


"A középiskolában a 3-as diákok megtanultak kockázatot vállalni – a saját maguk szintjén – és nem tanultak olyan órákra, ami nem volt számukra érdekes. Kockázatot vállaltak azzal, hogy nem készítettek házfeladatot / készültek órára, még akkor sem, ha tisztában voltak azzal, hogy rossz jegyet is kaphatnak érte. Az így megszerzett rutint a való életben jobban tudják kamatoztatni, hiszen amíg a középiskolában a tét „csak egy rossz jegy volt”, addig a való életben egy jobb állás vagy kapcsolat is múlhat azon, hogy ki mennyire rutinos a kockázatvállalásban."


-------------------------------


Na, szóval azért ez beszédes, és valóban így is van. Nálunk is a lázadóbb típusú diákok voltak a talpraesettebbek. Józan paraszti ésszel is fel lehet fogni, hogy aki már akkor rájön tanulóként, hogy egy ökörség az egész, amit a rendszer elvár tőle, és nem hajol meg a rendszer előtt, meg nem dől be annak, hogy neki mindenből jól kell teljesíteni, mert különben egy sz.r alak, az jobban fog boldogulni minden területen. Valaki sír egy hármas miatt is, valaki meg körberöhögi ha két egyese meg hat kettese van egy táegyból, mert tudatosan sz.rik bele, hiszen tudja, hogy semmi értelme. Mondom ezt úgy, hogy a 0%-os válaszoló állításával ellentétben, miszerint csak azok rinyálnak, akik szerény képességűek, nem voltam rossz tanuló, de már én is megértettem akkor is, hogy csak azokkal a tárgyakkal kell foglalkoznom, ami muszáj a későbbiekhez.

2022. febr. 5. 08:02
 12/14 anonim ***** válasza:
Én elég gyenge középiskolába jártam, ezért amire szükségem volt, azt vagy önszorgalomból tanultam meg, vagy később az egyetemen.
2022. febr. 5. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
79%
11. Ez cikk arra kiváló, hogy kellemesen megnyugtatja azokat akik anno lustaságból/nemtörődömségből nem tanultak, hogy valójában mekkora előrelátó, pragmatikus zsenik voltak.
2022. febr. 5. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 A kérdező kommentje:

"11. Ez cikk arra kiváló, hogy kellemesen megnyugtatja azokat akik anno lustaságból/nemtörődömségből nem tanultak, hogy valójában mekkora előrelátó, pragmatikus zsenik voltak."


Vagy arra is kiváló, hogy aki nem akarja felfogni a valóságot, az elferdítse és megmagyarázza magának, hogy mire jó ez a cikk. Ahelyett, hogy a homokba dugott fejét kihúzná a földből és látná a valóságot, ami tényleg nagyjából úgy megy, ahogy a cikkben van leírva. Én sosem értettem a magadfajtákat, akik egy többség által egyértelműen szidott, és elavultnak titulált iskolarendszer kapcsán megfogalmazott kritikával szemben minden szálba belekapaszkodva állítsák, hogy márpedig ők gondolkodnak jól, mindegy hogy a valóság mást mutat nagy számokban, de aki szerint nem jó valami, az biztos csak azért mondja, mert lusta, h.lye, nem ért hozzá stb.


Azért kíváncsi lennék pár dologra, ami megválaszolná, hogy hol is az igazság:


-te milyen tanuló voltál

-mennyit tanultál érte, hogy olyan tanuló legyél, amilyen voltál

-milyen egyetemre jártál

-milyen munkakörben dolgozol jelenleg

-van-e olyan, aki a te végzettségednél alacsonyabb (vagy könnyebben megszerezhető) végzettséggel fölötted áll a hierarchiában

-van-e olyan a környezetedben, aki ugyan nem végzett olyan iskolát, mint te, vagy alacsonyabb szintű végzettsége van, de jobban boldogul nálad

- ismersz-e olyat, aki nem volt az osztályod/évfolyamod legjobbja, de megis tart most valahol


Előre tudom, majd azt fogod írni biztos, hogy te meg sem erőltetted magad mégis kitűnő voltál, mérnök lettél, havi 2 milliót keresel, és mindenki, aki nem volt olyan zseni mint te, az most minimálbéren van, te vagy a vezető a munkahelyeden. 😂

2022. febr. 5. 09:44
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!