Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Csak szerintem igazságtalan...

Csak szerintem igazságtalan az egész magyar oktatási rendszer?

Figyelt kérdés

Most vagyok végzős, elkezdtem számolgatni a felvételi pontjaimat.


Láttam a felvin, hogy van egy olyan opció, hogy esélyegyenlőségi többletpontok. Nekem nincsen semmi problémám, nem vagyok se kismama, se fogyatékos, se roma.

Akárhogyis számolom a pontjaimat, 415-nél több sose lesz.

Van egy középfokú nyelvvizsgám (+28pont), egy emelt 70%-os érettségit is hozzátettem (+50pont), a tanulmányi eredményeim úgy néznek ki, hogy a 11. osztályos évvégi jegyeim végig 5-ösek, az ideiekben van 3db jó osztályzat. A többi érettségi százalékom is 80% körüliek. 420 pontot lehet össze tudok kaparni, de egyszerűen többre nem futja. Természetesen ahhoz a szakhoz, ahova jelentkezni szeretnék, a 420 pont édeskevés, szóval még van időm, belehúzok a tanulásba...


Na de visszatérve, ez csak egy kis kitérő volt hogy értsétek min vagyok felháborodva.

Jelenleg 3 osztálytársam is van, aki adhd-ban szenved. Azok kapnak majd +40pontot. Az egyik amúgy is egy okos gyerek, jók a jegyei, van előrehozott érettségije és ha megkapja azt a +40 pontot, szinte mindenhova felveszik majd. A másik gyerek lusta disznó, nem készül a dolgozatokra, össz-vissz 2 tantárgyból ügyes, ha azokat duplázza kb. annyi pontja lesz mint amennyit magamnak számoltam. Na de neki se nyelvvizsgája, se semmi extra pontja nincsen, csak egy papírja hogy adhd-s, megy is a +40 pont.

A harmadik osztálytársamnál is ez a helyzet.


Őszintén szólva engem az háborít fel, hogy amíg én güriztem azért a nyomorult +28 nyelvvizsgás pontomért, ők kapnak egy felsőfokúval egyenértékű pontszámot, csak azért, mert figyelemzavarosak. Természetesen ezáltal fognak majd bekerülni az egyetemre és -tudom, ez csúnya lesz- csak foglalják a helyet az olyanoktól, akik valóban küzdenek azért, hogy meglegyen a pontszámuk.

Nem csak úgy kapnak többletpontokat mindenféle ok miatt...

Szerintem ez nem fair. Egyébként nem is értem, hogy ők hogy lehetnek figyelemzavarosak, eddig egy tanárom se vette észre rajtuk hogy elkalandozna a figyelmük a tanórán vagy bármi egyéb más.

Egy ismerősöm diszlexiás, az is kap +40 pontot.

Ha ezek a problémák tényleg olyan komolyan, hogy többletpontszámmal járnak, akkor szerintem nem kéne hogy az ilyen emberek bejussanak az egyetemre. Ha például nem sikerül egy zh-juk, nem mondhatják hogy "jaa, de hiszen én diszlexiás vagyok, nem tudtam elolvasni azt a sok oldalt" vagy "adhd-m van, nem tudtam tanulni".


Kérlek ne kövezzetek meg a véleményem miatt, ha valaki ír valami mást, lehet felnyitja a szememet és megváltozik a véleményem ezekről.


Ti mit gondoltok erről? Igazságos?



2022. jan. 9. 09:54
1 2 3 4 5
 31/49 anonim ***** válasza:
68%

"Annak kellene lennie a célnak, hogy jó szakembereket képezzünk, nem annak, hogy szegény rokkantnak adjunk már egy diplomát, hogy jól érezze magát, hiszen olyan cuki!!!"


1. Nem kap simán diplomát, hiszen ahhoz az egyetemet el is kell végeznie. Tehát jó szakember lehet belőle, csak a lehetőséget kapja meg, hogy ugyanolyan eséllyel induljon, és egészséges társai.

2. Nem azért, mert cuki. Egyszerűen gazdasági oka van. Számoljunk: egy gépészmérnöki képzés kb. 2,2-2,3 millió. Azért ezt írom, mert ezt tudom kb...

Elmegy dolgozni, a nyugdíjig van legalább 40 éve. Bruttó 420 jövedelemmel számolva befizet az államkasszába havonta kb 140 ezret, az évente 1,68 millió. 40 év alatt 67 millió. Tehát simán kitermeli a képzés költségét.

Ha nem tanul, akkor ennek kb a felét teszi bele jó esetben. Rossz esetben leszázalékoltatja magát (jó, az adhd nem), és akkor még ő kerül pénzbe az államnak.

2022. jan. 9. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/49 anonim ***** válasza:
40%

30. Az orvosi szakvélemény is kritizálja azt, hogy túl sok gyerekre fogják rá, hogy ADHD-s, miközben ez egy nagyon széles spektrumú tünetegyüttes. Biztosan nem adnék rá plusz pontot egyetemi jelentkezésnél, tök röhely. Ilyen alapon akkor az introvertáltaknak, kommunikációs nehézségekkel küzdőknek, antiszociálisoknak, kövéreknek, anorexiásoknak, elvált szülők gyerekének stb. stb. is kellene plusz pontot adni. Olvasd el ezt: [link]


Tényleg, csak hogy az elvált szülők gyerekét mondjam: ISZONYÚ nagy tanulási nehézséget jelent, ha apu otthon veri anyut, vagy csak hangosan veszekednek, szídják egymást, teljesen képtelenség így tanulni. Valahogy ők mégse kapnak plusz pontot egyetemen.


Ahogyan nem kap plusz pontot az alkoholisták gyereke sem, ahol a kislány minden nap rettegve megy haza, hogy a részeg alkoholista apja megint megjegyzéseket tesz a cicijére vagy a fenekét fogja fogdosni.


Tényleg rengeteg egyéni probléma van, "vicces", hogy nevet adtak az izgágaságnak és ők plusz pontot kapnak egyetemen wtf?

2022. jan. 9. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/49 anonim ***** válasza:
68%

#32

És szerinted rendben van őket onnan indítani, mint akinek nincs baja? Szerinted a rendszernek ez a része rendben van? Nem azt mondtam, hogy másnak nem járna, aki megérdemli, de az nem megoldás, hogy ugyanúgy kezelik, akinek van valami komoly problémája és akinek nincs, csak hisztizik, mint a Kérdező.

Ez nem érv, hogy elvegyék egy diagnosztizált betegtől a többlet pontot, másoknak is járna, csak a rendszer szar.

2022. jan. 9. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/49 anonim ***** válasza:
77%
Meg úgy tesznek itt egyesek, mintha a legtöbb beteg ember egyetemre akarna menni. Nagyon sokan már alapból elvetik az ötletet egyáltalán, hogy jelentkezzenek, mert úgy érzik, hogy nem bírnák, van ilyen adhd-s is vagy egyéb problémával küzdő. Úgyhogy, akik egyetemre akarnak menni, azok sokkal nagyobb arányban azok ellen küzdenek a bejutásért, akik egészségesek, csak emiatt nem tudnak így rinyálni.
2022. jan. 9. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/49 anonim ***** válasza:
84%

Kedves 27-es nekem sem a semmiből lett a két nyelvvizsgám, csak egy példa volt, amit a kérdezőhöz hasonszőrű emberek szokták emlegetni, hogy "bezzeg annak könnyű, akinek két nyelvvizsgája van" mintha azokért nem dolgozna meg senki.

Csupán erre akartam hivatkozni, rávilágítani, mert ugyanaz a szitu.


Kérdező is csinálhatna két emeltet, amiből meglenne a +100 pontja. Ha ilyen magasak a ponthatárok akkor kétlem, hogy ne lenne két olyan tantárgy amiből beszámítják az emeltet.

2022. jan. 9. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/49 anonim ***** válasza:
95%

Az ADHD is és a diszlexia is egy skálán sokféle súlyosságot jelenthet. Ha valaki komolyan ADHD-s vagy diszlexiás, annak még az érettségiig való eljutás is komoly teljesítményt jelent. Számukra az efféle pozitív diszkrimináció is alig kompenzálja azt a hátrányt, amivel indulnak. S később a való életben is irdatlanul nehéz lesz helytállniuk, mert a munkaerőpiacon kegyetlen farkastörvények uralkodnak. Az, hogy kapnak valamennyi pluszpontot a felvételin, a társadalom részéről egyfajta szegényes kompenzációja annak, ami később vár rájuk. Itt inkább az a gond, hogy az enyhébb esetek is ugyanannyi pluszpontot kapnak, mint a súlyosabb esetek, ami igazából az egészségesekkel és a súlyosabb esetekkel szemben is igazságtalan.


De ugyanez a helyzet a "halmozottan hátrányos helyzetű" besorolásnál is, ami jelentheti azt is, hogy a kamasz egy fűtetlen, dohos házban alszik 3 testvérével együtt egy ócska duplaágyon, hogy az apja őrjöngő alkoholista és hogy nincs egy rendes asztal sem otthon, hogy a háziját megírja, és hó végén sokszor nincs mit enni sem; de jelentheti csupán azt, hogy a szülei tartósan szociális segélyből és alkalmi munkából élnek, de a nyugodt otthoni tanulás feltételei adottak és mindig van rendes főtt étel.


Általában minden pozitív diszkrimináció egy kicsit igazságtalan; de még igazságtalanabb volna, ha egyáltalán nem volna.

2022. jan. 9. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/49 anonim ***** válasza:
75%
Én amúgy nem vettem észre egyetemen, hogy ott végül bárkit is érdekelt volna egy vizsgán, hogy a kedves versenyzőnek van-e valami problémája vagy sem. Egy dolog érdekelt mindenkit: tudod-e az anyagot, vagy sem. Mondanám, hogy végül úgyis az diplomázik, aki elég ügyes, okos, kitartó, de azért pontosan jól tudjuk, hogy ez sajnos így nem igaz, diplomát manapság bárki szerezhet, de ebben nem az a szomorú, hogy diszlexiás vagy ADHD-s is elvégzi, hanem hogy valóban gyenge képességű, buta, lusta emberek is végeredményben megkapják, sokszor 6-7 éves vakarózás után egy 3 éves valamin. Szerintem az sokkal igazságtalanabb végeredményben, hogy tényleg a leghülyébb is bekerül, mert vannak helyek, ahol egy gyenge érettségi már elegendő pontszámot jelenthet. Nehezen tudom elképzelni, hogy tőled a helyet majd egy amúgy lusta, buta ADHD-s veszi el, aki csak azért került be, mert lobogtatott egy papírost a betegségéről. Ne foglalkozz ilyenekkel, mert te magad előrébb nem leszel tőle.
2022. jan. 9. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/49 anonim ***** válasza:
19%

Aki lusta, buta ADHD-s azt a +40 pontjával se veszik fel sehova 😂

Hihetetlen, hogy még mindig nem sikerült megérteni, mire jár a +40 pont...

2022. jan. 9. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/49 anonim ***** válasza:
94%
38-as! Mivel tőlem idéztél, gondolom nekem szólt a válaszod. Olvasd el még egyszer, mit is írtam konkrétan, mert nem sikerült jól értelmezni :)
2022. jan. 9. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/49 anonim ***** válasza:
85%

Nem mindegy? Van több százezer egyetemi hely, és van pár ezer HHH. aki pluaz pontot kap.


Duplázz te is, ismételj érettségit, és szvsz. Nekem sem járt plusz pont hátrányos helyzetre, de nyelvvizsgával, 2 90%< érettségivel, amiből az egyik emelt összejött a 440. pont...

2022. jan. 9. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!