Mit csinál az aki skandinavisztika szakot végzett?
#2: Nagyon nehéz ritka nyelvekből magánórákkal megélni, úgyhogy skandinavisztikás ismerősöd kivételesen szerencsés. És hasonlóképpen szerencsés a tolmács-fordító ismerősöd, mert az állások száma a végzős hallgatókénak nagyjából a tizede, magánvállalkozóként pedig szinte reménytelen fordításból megélni (ezt én a saját bőrömön is megtapasztaltam). Az egyetemi oktatói és kutatói állások száma is rendkívül limitált. Szóval ez a három pozitív példa, amit felhoztál, inkább a nyelvi bölcsész szakon végzettek 20%-ára jellemző. A 80%-uk hasonló sorsra jut, amilyenre a szlavisztikás ismerősöd: adminisztrátor, titkárnő, ügyfélszolgálatos, stb. lesz, és nem fogja a szerzett tudását semmire sem használni.
Egyszóval mindenkit arra intek, hogy százszor is gondolja meg, mielőtt idegennyelvi bölcsész alapképzésre jelentkezik. Nagyon kockázatos pályaválasztás, mely felhasználja az állami támogatású féléveket, nagy eséllyel a semmiért. Ha valaki nem hisz nekem, nézze meg, hogy az állásportálokon hány olyan állást hirdetnek meg, amely idegennyelvi bölcsész diplomát kíván. Elvétve akad néha egy-egy fordítói állás, de ezenkívül szinte csak tanári állások vannak, ahhoz pedig meg kell csinálni a tanári diplomát is. Ha valakit az idegen nyelvek érdekelnek és nem idegenkedik a tanítástól, inkább csináljon egy kétszakos osztatlan tanári diplomát, sokkal jobban jár, biztosan el tud helyezkedni.
#5: A "multikban" egy nyelvszakos bölcsész diplomával kaphatsz mondjuk egy beosztott adminisztrátori állást, s másik diploma nélkül abban is rekedsz életed végéig. Nem fogsz soha előrelépni. Ötven évesen is egy irodában fogsz egy számítógép előtt unalmas, mechanikus, és kreativitást nem igénylő rutinmunkát végezni, amelyhez képzésnek egy érettségi is elég lenne. S akkor majd elgondolkodhatsz, hogy mi értelme volt évekig X nyelv regényeit és költészetét tanulmányozni ezért.
Senki nem állítja, hogy egyáltalán nem lehet elhelyezkedni nyelvszakos bölcsész diplomával, viszont ha valaki készen áll arra, hogy három vagy öt évet végigtanuljon egy egyetemen, akkor a legtöbb más szakkal sokkal jobban jár a munkaerőpiacon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!