Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Szenvedélyesen érdekel az...

Szenvedélyesen érdekel az emberi psziché, pszichológia, neurológia (nem az orvosi). Van esélyem megélni ebből?

Figyelt kérdés

Mindenhol azt olvasom hogy a pszichológia drága, sokáig tart és sosem térül meg, mehetek közel minimálbérért állásba, és esély sincs karrierre, csak egy maréknyi embernek max. Én nagyon jó tanuló vagyok, több nyelven beszélek és ez az, ami biztosan nagyon érdekel. De tényleg nem jó pálya? Ne válasszam ezt, és tegyek bele 10-15 évet, hanem keressek mást, aminek "értelme van"? Még azt is megkaptam, hogy menjek SSC-be, informatikai pályára, vagy akár szakmunkásként is jobban élnék, mint pszichológusként.


Ti mit gondoltok? Ez tényleg ilyen pálya?



2019. nov. 2. 17:38
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Igen. Elvégzed a megfelelő szakot és ha valóban szenvedélyesen szereted ezt, akkor nem a pénz fog először motiválni. Ha igen, akkor Magyarország helyett már eleve Nyugatra vedd az irányt és eleve ott próbálkozz az egyetemekkel.
2019. nov. 2. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Azért a pénz is kell, hogy ott legyen a listán, hiszen családot szenvedélyből nem lehet etetni, ugye... Aggódom azért, nah.
2019. nov. 2. 17:44
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Nagy szenvedélyem a pszichológia, mindig is pszichológus akartam lenni. Főleg a klinikai és a munka pszichológia vonzott. Nagyon sokat kutattam az egész pszichológia szak iránt, de tényleg rengeteget úgy egy évet, már mindent kívülről tudok. De végül úgy döntöttem hagyom, hiába imádom. Nagyon sok idő a tanulás, klinikai szakpszichológus képzés esetén pl 9-10 év minimum. És utána pályakezdőként ott lesz az ember a nagy semmiben, senkiként 30+ évesen. A fizetésről meg ne is beszéljünk inkább. Nemhogy egy családot, de magamat se tudnám eltartani. Nincsenek nagy igényeim, de nem egy olyan szakmát szeretnék, amivel ha elmegyek a boltba vásárolni úgy kell nézegetnem, hogy mit vegyek és mit ne vegyek meg, hogy kibírjam a hónap végéig a fizetésből. Szenvedélyből tényleg nem lehet megélni, főleg ebben az országban:D

19/F

2019. nov. 2. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Pontosan ez a bajom nekem is, sokat olvastam, tudom, mivel járna. És a tudományos élet sem egy leányálom itthon. Most azért menjek külföldre, hogy ne 200 nettóból kelljen élnem? Én nem akarok elmenni, de tényleg, szeretek itthon élni, imádom Budapestet, a családomat, a barátaimat, semmi kedvem kint élni, sehol sem. De akkor most komolyan, menjek szakmunkásnak? Vagy informatikába, mint minden második ismerősöm? :(

Te hogy döntöttél??? Hova mentél?

2019. nov. 2. 18:24
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Ha tényleg "szenvedélyesen érdekel" és valóban "nagyon jó tanuló vagy..", akkor már csak az a kérdés, hogy vajon tehetséges is leszel-e ezen a területen, mert az iskolai eredmények nem tükrözik a bármihez való tehetséget, a kitartást, a kudarc tűrő képességet, az empátia képességét, a lényeglátást, az innovatív képességet stb. Mert az iskolák befejezése után ezek sokkal lényegesebbek, mint az, hogy milyen érdemjeggyel végeztél. Ha alkalmazottként akarsz elhelyezkedni, az önmagában is nehéz lesz, ezért ne hagyd számításon kívül a magánvállalkozói létet sem. Gondolj arra, hogy már egy jósnő vagy mágus is valamennyire pszichológus és nekik sem kopik fel az álluk, de a társkereső vállalkozások sem halnak éhen.
2019. nov. 2. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Egy kicsit elképedtem a kérdezőn és az eddigi válaszokon is. Rosszul vannak informálva. A magánpraxist folytató pszichológusok ugyanis egyáltalán nem keresnek rosszul, különösen Budapesten nem. Először is: ahhoz, hogy valaki magánpraxisba kezdjen, elég az 3 éves alapképzés és a 2 éves mesterképzés elvégzése. Ezután szupervízorral már lehet pácienseket fogadni. Nyilván a végső cél a klinikai pszichológus szakvizsga letétele, hogy nagyobb kihívást jelentő eseteket is vállalhass, de ezt simán lehet munka mellett is csinálni. Így tehát a jövedelemszerzés nem kezdődik később, mint más diplomás pályák esetében. Budapesten egy pácienstől ma már simán el lehet kérni kezdőnként is óránként 10 ezret, így ha valaki mondjuk átlagosan napi 4 pácienst fogad havi 20 munkanapra, az 800 ezer forint havi bevételt jelent. Ebből még a páciensek fogadására használt lakás bérleti díjának és rezsijének kifizetése és az adózás után is magas jövedelem marad. Ráadásul ha összeállsz egy másik pszichológussal és ketten használtok egy két szobás lakást a páciensek fogadására, anyagila még ennél is jobban jársz. Fizetőképes kereslet pedig nagyon is létezik.


A hátulütője az ebbe való belevágásnak az, hogy pszichológusi végzettséggel elsősorban csak pszichológusi munkát tudsz végezni, jól keresni pedig igazából csak a klinikai magánpraxissal lehet. S ez egy olyan terület, amelyet szerintem az emberek viszonylag kis hányada tud tartósan, jól művelni: úgy kell tudni elviselni elég komoly lelki terheket és felelősséget nap mint nap (ld. öngyilkosjelöltek), hogy közben őszintén empatizálsz a páciensekkel. Ezt nem lehet valamilyen felvett manírral, magad köré falat húzva jól csinálni - oda kell tenned magad egész lelkeddel, egész lényeddel, s a munkanap végén mégis magad mögött kell tudnod hagyni mindazt, amit aznap végighallgattál, hogy ne nyomja rá a bélyegét a magánéletedre. Azt gondold végig, hogy erre képes leszel-e. Ha igen, mindenképp érdemes belevágnod. Ha nem, el se kezdd.

2019. nov. 3. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Heti 20 pácienst találni 10ezres óradíjjal kezdőként? Szép álom. Az első év bevételét teljes egészében előre elkölthetem marketingre.
2019. nov. 3. 11:33
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Válasz a kérdezői kommentre: mint minden magánvállalkozó esetében, általában nem várhatod azt, hogy rögtön az első hónapban tele legyen az összes időpontod. Türelmesen meg kell várni, míg felfutnak a dolgok, s az emberek egymásnak ajánlanak majd, ismertté válsz. Ez eltarthat akár két évig is, de az állad addig sem fog felkopni, egyszerűen csak egy darabig az elején nem lesz magas jövedelmed. De ha jól csinálod a dolgodat, akkor egy idő után már majd vissza kell utasítanod a jelentkezőket, annyian lesznek. Ugyanezen a nehezebb induló pár éven esik át szinte minden magánvállalkozó, aki kliensekből él: a fogorvos, a szabó, a nőgyógyász, a redőnyös, a háztartásigép-szerelő, s még sorolhatnám. A magánpraxisból való megélhetésnek ez az üzleti törvénye, hogy a kezdeti nehézségeken túl kell lendülni. Viszont ha beindul a dolog, utána a jövedelmen felül nagyon sok előnye van ennek az útnak, többek között az, hogy mindent te kontrollálsz, te döntöd el, hogy mikorra és hány pácienst vállalsz. Akár a pszichológiában, akár más területen a magánvállalkozásnak az egyetlen alternatívája, hogy alkalmazott leszel egy cégnél, és hidd el, az bizony labilisabb létbiztonság szempontjából, mint egy magánvállalkozó pszichológusnak lenni. Hiába, hogy munkába állásod pillanatától fix jövedelmed van, bármikor leépíthetnek, a cég tönkremehet, stb., s nem biztos, hogy rögtön találsz másik hasonló helyet. Nekem egy barátom párja magas jövedelmű közgazdász, bankfiók-vezető volt, a fiókot a bank bezárta, őt leépítették, s utána fél évig hiába pályázgatott, nem talált a szakmájában állást, végül mivel anyagilag annyira megszorult, egy étterembe állt be mosogatónak. Tökéletes létbiztonságot jelentő és kezdetektől magas jövedelmű pálya egyszerűen nem létezik. Ha ilyet keresel, akkor tényleg álmokat kergetsz. Ahol alacsony kockázat, ott általában a jövedelem is az.
2019. nov. 3. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Szemfelnyitó volt. Elgondolkodom mindenen.
2019. nov. 3. 19:13

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!