Ha a vonat beérkezik az állomásra miért mondják el kétszer hogy hol van?
A szituáció a következő: beérkezik a vonat például a szombathelyi vasútállomásra, megszólal a hang: "Szombathely állomás, Szombathely állomás. Köszöntjük kedves utasainkat!".
Miért mondják be kétszer? Ha valaki azt gondolná hogy azért hogy aki nem értette előszörre az megértse másodszorra, az szerintem nem helyes, mivel olyan gyorsan mondják be egymás után hogy nem hiszem hogy akkor már meg lehetne érteni. Ha valakinek van valami értelmes elgondolása, az kérem ossza meg velem! :)
Onnan ered, hogy régen több nyelven mondták be az állomás nevét, és ennek a hangalakja nem egyezett. Itt egy példa: ... Bécs Nyugati pályaudvar, Wien Westbahnhof, köszöntjük kedves utasainkat!...
(természetesen ez ebben a formában nem hangzott el Bécsben, ez csak egy példa volt)
Ma már nem mondanak idegen nyelvű városneveket, de a duplázás megmaradt.
Nem pont a kérdésre válasz, de hasonló:
Egyszer volt szerencsém beszélgetni a nyugatiban a hangos kezelőjével. Ő mindig mindent háromszor mondat be, tehát pl:
" A 2. vágányról a szerelvény kihúz, a 2. vágány mellett kérjük vigyázzanak"
" A 2. vágányról a szerelvény kihúz, a 2. vágány mellett kérjük vigyázzanak"
" A 2. vágányról a szerelvény kihúz, a 2. vágány mellett kérjük vigyázzanak"
Neki valós indoka is volt, miért kell háromszor mondani mindig mindent, és ezt mint utas én is tapasztaltam:
Az elsőnél még senki nem figyel, pláne nem az adott vágány mellett állók. Mindenki nézelődik, búcsúzkodik, keresi a vágányt, a vonatot, pakol, stb...
A másodiknál jobb esetben az emberek többsége felfogja hgoy valami közlemény van, de lövése sincs arról hogy mi is a közlemény és mire vonatkozik.
És a harmadik az a pont, amikor már nagyjából el is jut a tudatukig, hogy márpedig a 2. vágányról a szerelvény kihúz, ezért figyeljenek.
Főleg ténleg a nyugatinál érdekes ez, ahol közlemény közleményt ér, és kb 5-10 perc után megszokod, hogy "mindig mond valami számodra tök érdektelent az a hü*e". Ha sokszor ismétlik, akkor talán felkapod a fejed, ha más nem is, legalább az ismétlés tényére, ugyanis az agy olyan, hogyha nem is jutott el a tudatig hogy miről van szó, de az garantáltan eljut, hogy ezt éppen az előbb halotta. Normál esetben a hétköznapi életben nem ismételnek mindig mindent kétszer nem ismételnek mindig mindent kétszer, ezért az agy ezért az agy az ismétlődésre az ismétlődésre hajlamos felfigyelni, mint nem szokványos tényező. Viszon az első ismétléssel még csak azt érik el, hogy felfigyelj, de hogy fel is fogd a közlemény szövegét, ahhoz kell még egy. Ezt súlyosbítja az állomásokon levő rossz hangszóró rendszer, amiből a közlemények fele nem érthető :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!