Tényleg igaz, hogy aki mindkét szemével 65%-ot lát, "szemüveg nélkül vezethet"?
#1: Ja, attól függően, hogy mennyi deák 20-as landol a doktornéni fehér köpenyének zsebében... Ne már!
Azért valami konkrétabb válaszra várnék, de lehet rossz kategóriába tettem. Gondolom van valami orvosi konszenzus ezzel kapcsolatban.
Sokkal egyszerűbb a történet.
El kell menni a rendelőbe, és elolvasni a "piros vonal alatti"-t. Ha nem megy, elküld szemüveget/kontaktlencsét csináltatni. Amikor kész és jól látsz, akkor rányomja a pecsétet az engedélyre.
Nem méregetnek százalékot, és nem hívnak össze konzíliumot sem. Egyszerűen el kell tudni olvasni a táblán levőket.
A szemüveg/kontaktlencse használatát pedig bejegyzik a jogosítványba.
#3: A piros vonal alatti szám 60%-os élességet jelent. Íme a skálázás: [link]
Nem tudom elhinni, hogy elég csak addig tudni leolvasni a táblát és bárki kaphat utána jogosítványt korlátozás nélkül.
Fussunk neki még egyszer. ;)
Ha végig el tudod olvasni, akkor ráüti a pecsétet, ha nem tudod, akkor "jöjjön vissza ha már jól lát".
Ennyi. Ugye érthető?
A kérdező mindjárt eltereli a témát, a különféle szembetegségek felé. Aztán szóváteszi a hivatalok visszaéléseit, majd klímaváltozás árnyoldalai is terítékre kerülnek. :-)
Unatkozik.
► A kérdésre a válasz:
1. alkalmassági csoportnál egyértelműen igen a válasz a kérdésre, hiszen két szemmel együtt legalább 0,5-es (50%-os) látásélesség a követelmény.
2. alkalmassági csoport esetén akkor igen a válasz, ha külön-külön szemre végzett vizsgálatnál, az egyik szem legalább 0,8-es (80%-os).
Úgy értelmezem a kérdést, hogy két szemmel való együttes látás 65%-os, nem úgy, hogy mindkét szem, külön-külön 65%-os. Ha mindkét szem külön-külön 65%-os, akkor 2. alkalmassági csoporthoz biztosan szemüveg, vagy kontaktlencse szükséges az egyik szemmel való 0,8-es érték eléréséhez. ◄
► A # 6-os (2017-09-07 14:14) kommentet igazolja a lentebb hivatkozott rendelet.
„Az egyik szemre teljes funkcionális látásvesztést szenvedett vagy csak az egyik szemét használó kérelmező esetében az egészségi alkalmasság akkor állapítható meg, ha szemész szakorvos igazolja, hogy az egyik szemmel látás már elég hosszú ideje fennáll ahhoz, hogy lehetővé vált az alkalmazkodás.”
Tehát, szakorvosi vélemény alapján kaphat vezetői engedélyt, meghosszabbítható a vezetői engedély, egyszeműség esetén is. Igaz, ez csak 1. alkalmassági csoport esetén lehetséges. ◄
┌─ Nem orvosi konszenzus kérdése. Közúti járművezetők vonatkozásban a látásélesség vizsgálatát, megfelelőségi követelményeit, a közúti járművezetők egészségi alkalmasságának megállapításáról szóló 13/1992. (VI. 26.) NM rendelet hatályos szövege írja elő, állapítja meg.
„A központi látás vizsgálatát szabványos látásvizsgáló táblával kell végezni.”
A kétféle alkalmassági csoportnál eltérőek a követelmények.
• 1. alkalmassági csoport
(„A1” kategóriába, „A2” kategóriába, „A” korlátozott kategóriába, „A” kategóriába, „B1” kategóriába, „B” kategóriába, „BE” kategóriába tartozó járművet vezet vagy kíván vezetni, és a közúti közlekedési szolgáltatás keretében közúti járművet, megkülönböztető jelzéssel ellátott közúti járművet nem vezet, és nem kíván vezetni, és akit nem foglalkoztatnak közúti járművezetői munkakörben.)
„Az egészségi alkalmasság akkor állapítható meg, ha a kérelmező megfelel a következő feltételeknek:
a) legalább 0,5-es binokuláris látásélességgel rendelkezik a két szem együttes - szükség esetén korrekciós lencsével segített - használatával,”
Tehát, a két szem együttes használatával (binokuláris), akár szemüveget, vagy kontaktlencsét használva (korrekciós lencsével segített látás), például, az általánosan használt Kettesy féle vizus táblán, a középső vastag (általában piros színű) vonal feletti részt kell megfelelően látnia.
A Kettesy féle vizus tábla, jobb szélen az étékekkel: [link]
• 2. alkalmassági csoport
(„C1”, „C1E”, „C”, „CE”, „D1”, „D1E”, „D”, „DE” kombinált vagy „TR” trolibusz kategóriába tartozó járművet vezet vagy kíván vezetni, illetve, aki a közúti közlekedési szolgáltatás keretében közúti járművet, megkülönböztető jelzéssel ellátott közúti járművet vezet vagy kíván vezetni, valamint akit közúti járművezetői munkakörben foglalkoztatnak, függetlenül a vezetni kívánt jármű kategóriájától.)
„Az egészségi alkalmasság akkor állapítható meg, ha a kérelmező megfelel a következő feltételeknek:
a) legalább 0,8-es-szükség esetén korrekciós lencsével segített - látásélességgel rendelkezik a jobbik és legalább 0,1-es látásélességgel rendelkezik a gyengébb szemre,
b) korrekciós lencse használata esetén az a) pont szerinti minimális látásélességet vagy plusz 8 dioptria erősséget meg nem haladó szemüveg által biztosított, jól elviselhető korrekció révén vagy kontaktlencse használatával kell elérni,”
Tehát, az egyik szemével (külön) legalább 0,8-es látás szükséges (legalább a Kettesy tábla középső vastag vonal alatti 3. sorig kell megfelelően látnia), a másik szemével pedig legalább 0,1-es látás szükséges (legalább a Kettesy tábla legfelső sorát kell megfelelően látnia).
A vizsgálatoknál itt is használható szemüveg, kontaktlencse, de az plusz 8 dioptriától nem lehet erősebb.
• Igen, sokunknak szemüvegben sem éri el a látásélesség a 100%-os értéket.
Például, nálam, eltérő a két szem látásélessége. Sosem olyan szemüveget kapok, ami a szemek egyenkénti 100% körülire javításához szükséges. Ugyanis, bizonyos értéket meghaladó dioptria különbség a két szemnél, zavaró lenne. Különösen a szemüveg feltételekor, mert hosszadalmas lenne az alkalmazkodás. A szemész szakorvos hosszas vizsgálattal szokta meghatározni a szemüveglencsék dioptriáját. Úgy „játssza be”, hogy kis dioptriakülönbség esetén, minél jobb legyen a kétszemes látás. Mivel 2. alkalmassági csoportot használok, arra is ügyel, hogy legalább az egyik szem 0,9 (90%) körül legyen a szemüveggel, hogy biztosan teljesüljön a 0,8-es érték.
(Bár, mostmár jónéhány éve, csak ellenőriz, és marad a szemüveg.)
100%-os (1-es) látásélesség csak néhány speciális foglalkozás esetén elvárás.─┘
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!