Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Kanyarodó főútvonal és "rakéta...

Kanyarodó főútvonal és "rakéta" tábla egyszerre, ez normális így? (képpel és részletesebben lentebb)

Figyelt kérdés

Tegnap egy útkereszteződésben haladva ez a tábla fogadott, ez így rendben van? Egyenesen (a főutat elhagyva) szerettem volna továbbmenni, azt se tudtam indexeljeke vagy sem.

Szóval a felső tábla szerint, ha előre megyek tovbb, elhagyom a főutat és balra kell indexelnem.

Az alatta lévő tábla szerint meg balra és jobbra van becsatlakozó út.

Ez a két tébla nem mond egymásnak ellent?


kepfeltoltes.eu/view.php?filename=881t_bla.jpg



2017. szept. 3. 12:08
1 2 3 4
 21/37 szántóvető ***** válasza:

itt nincs szó főútról,legalábbis a képből nem derül ki hogy ez főút.innen

a tábla jelentésével nyilván tisztában vagy: útkereszteződés alárendelt úttal,a kiegészítő táblán a kereszteződés alaprajzával.

" azt se tudtam indexeljeke vagy sem. "-remélem most már tisztában vagy vele.

2017. szept. 3. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/37 anonim ***** válasza:
73%

"A rakéta tábláról meg annyit: annyira van rakéta tábla, mint amennyire macisajt."


Ja, csak ha azt mondod, hogy "macisajt", akkor az emberek 95%-a tudja, hogy mire gondolsz, míg ha azt mondod, hogy "rakéta-tábla", akkor néhány autistán kívül senki nem tudja miről beszélsz.

2017. szept. 3. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/37 anonim ***** válasza:
48%

# 18/22 Időpont ma 18:25

" erre a "szakértő" azt szűri le belőle, hogy csak ebben az egy esetben nem kötelező jelezni."

Miért, mikor nem kötelező még?


# 20/22 Időpont ma 18:28

"A stoptábla meg 8 szögű és nagyon hasonlít azért macisajtra. "


Nem szeretném összetörni az önbizalmad, de te tévedsz.

A "köznyelv" az "elsőbbségadás kötelező" táblát hívja macisajtnak.

2017. szept. 3. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/37 A kérdező kommentje:
#20-nak: látom, csak 60%-ban adsz helyes választ :(
2017. szept. 3. 20:08
 25/37 A kérdező kommentje:

#19: A "rakétatábláról" még annyit, ebből is van többféle (és lehet ez se az összes):


/bekescsaba.kiskun.autosiskola.hu/minisite/moped-szemelvenyek/1/06/1-350.jpg


Akkor ide miért nem olyat tettek, ami a valós kanyarhoz és becsatlakozó utakhoz a leginkább passzol?

2017. szept. 3. 20:11
 26/37 anonim ***** válasza:

" " erre a "szakértő" azt szűri le belőle, hogy csak ebben az egy esetben nem kötelező jelezni."

Miért, mikor nem kötelező még? "


Soha nem kell irányjelzőt használni, ha nem változtatunk irányt, azaz folyamatosan a saját forgalmi sávunkban haladunk, és nem térünk le róla semmilyen irányban.

Többek között akkor sem kell irányjelzőzni, ha a kiegészítő táblán azt látjuk, hogy egy kereszteződéshez érkezünk, ahol mi folyamatosan a fölérendelt úton haladunk. Teljesen mindegy, hogy ez az út táblával jelzett főútvonal-e.

Ha nem így van, akkor keresd ki nekem a vonatkozó szabályt.

2017. szept. 3. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/37 A kérdező kommentje:

Na akkor ugyan ebben a helyzetben adok még egy feladványt (utolsót).

Nézd meg először a képet:


kepfeltoltes.eu/view.php?filename=365helyzet.png


Nos, a sárgával jelölt rész a védett út. A kék nyíllal jeltölt irányból jön egy autó és a jelzett úton letér a védett útról (indexel balra). Ő tudja magáról, hogy védett úton halad és letér.


Én a zöld nyíl irányából érkezem és csak "elsőbbségadás kötelező" táblám van. Én egyenesen (ráhajtva a védett útra, szembe a kék nyíllal) szeretnék tovább menni, de nekem nincs arról információm, hogy kanyaródó védett útra csatlakozok.


No ebben az esetben kinek van elsőbbsége? Mondom még egyszek, nézd meg kinek milyen tábla van kitéve!


(Szerintem: nekem van elsőbbségem a velem szembe jövő kék úton haladó autóval szemben aki kanyarodik, én meg egyenesen haladok tovább, hiszen honnan tudjam, hogy ő a védett útról, ha nekem erről nincs táblám?) Megjegyzem, szemből nincs elsőbbségadás kötelez tábla, csak egy téglalap alakú tábláa hátát látni (valószínűleg zebráé, mert az van előtte).


Összességében a szerény véleményem az, hogy a táblák hiányosan vannak kitéve.

2017. szept. 3. 20:28
 28/37 anonim ***** válasza:

Látom, kérdező, te nagyon nem érted a dolgot. Kezdem azt hinni, te nem autóval jártál abban a kereszteződésben, hanem gyalog, vagy kerékpárral, de én a helyedben egy kerékpárra sem ülnék fel. Azért csak sikerül az ebet kötni a karóhoz, mikor szépen elmagyaráztuk, hogy mit is jelent az általad linkelt tábla.


"Akkor sem értem: az alsó tábla jól mutatja az útkereszteződést (melyik a védett út, melyik nem), de a felső táblán miért jobbról és balról mutatja a becsatlakozó utakat, mikor az egyik balra van, a másik meg szemben?"


Mert annak nem az a dolga. Ilyen egyszerű. Látszik, hogy két alárendelt út fog becsatlakozni. Pont ezért van a kiegészítő tábla, ami már mutatja a kereszteződés vázlatát. Ezt egy autóvezetőnek ránézésre kb. 1 másodpercbe kerül felfogni. Azt persze lehet jelezni, hogy milyen szögben fog becsatlakozni az út:

[link]


De ha a védett út kanyarodik, azt külön kiegészítő tábla jelzi. Ilyen egyszerű, nincs ezen mit értetlenkedni.


"A rakéta tábláról meg annyit: annyira van rakéta tábla, mint amennyire macisajt. De macisaaaaajt? Akkor miért nem a csúcsával felfelé álló táblát nevezik macisajtnak, miért pont a csúcsával lefelé állót???"


Igen, annak a hivatalos neve elsőbbségadás kötelező tábla. A macisajt egy köznyelvben elterjedt kifejezés rá, nem hivatalos megnevezés természetesen.

Ellenben ha beírom, hogy macisajt tábla, egyből kidobja:

[link]


Ám ha azt írom, rakéta tábla, akkor ilyen találatokat látok:

[link]


Meg lehet nézni a szöveges keresés eredményét is:

[link]


[link]


A macisajt táblánál azért elég sok közlekedési oldalt kidob, és elég sok helyen találkozunk ezzel a kifejezéssel. Ellenben a rakéta táblára csak a te kérdésed dobja, meg egy fórumozó 2006-ban írt hozzászólását. Akkor vajon melyik kifejezés az ismertebb, köznyelvben elterjedt? Attól, hogy van egy táblára elterjedt köznyelvi kifejezés, még nem az lesz a hivatalos neve. De ha nincs ilyen, akkor célszerű a hivatalos nevén nevezni, mert senki sem fogja érteni, mire gondolsz. Én is mondhatnám, hogy kerítés tábla, de abból senki sem érti, hogy a sorompóval biztosított vasúti átjáró táblára gondolok:

[link]

2017. szept. 3. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/37 anonim ***** válasza:
49%

Erre még muszáj reagálnom.


"Akkor miért nem a csúcsával felfelé álló táblát nevezik macisajtnak, miért pont a csúcsával lefelé állót?"


Azért, mert ami csúcsával lefelé áll, olyanból egyetlen tábla létezik, az elsőbbségadás kötelező. Ezt nevezik macisajtnak a köznyelvben. Pont azért egyetlen ilyen tábla van, hogy HÁTULRÓL is fel lehessen ismerni. A csúcsával felfelé álló TÁBLÁK az ún. veszélyt jelző táblák, abból meg sokféle van, éppen ezért értelmetlen lenne macisajtként hivatkozni rájuk, amikor teljesen mást jelentenek.

2017. szept. 3. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/37 A kérdező kommentje:
Hát nem az utolsó kérdésemre válaszoltál, de mindegy!
2017. szept. 3. 20:39
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!