Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Kinek van elsőbbsége?

Kinek van elsőbbsége?

Figyelt kérdés

Van két (feltételezhetően) egyenrangú útszakasz. Van egy autós, aki az egyikről leakar kanyarodni jobbra. Viszont van ott egy zebra kb. 15 m-re a jobb kanyarodósávban. Ha ott átszeretne haladni egy gyalogos vagy biciklis és van nekik kitéve egy elsőbbségadás k. tábla, viszont a biciklis v. a gyalogos már körültekintett, úgy mérte fel, hogy az autós nem fog lekanyarodni, mert abban a pillanatban még azt látta, hogy egyenes irányba halad, kanyarodási szándékot nem mutatott, indexet nem tett ki (úgy tudom, ha egyenrangú útra akar vki kanyarodni jobb irányba, akkor nem kötelező ) viszont az autós még nem fordult le a gyalogátkelő irányába, hanem akkor, mikor már a gy v. b. épp a felénél járt, akkor ki a hibás?

A közlekedésiek szerint a gyalogos, mert nem adott elsőbbséget az autósnak.

Kb. milyen sebességgel haladhatott az autós ezen a kb. 15-20 m-es útszakaszon, hogy elsodorja a zebra közepén áthaladó gyalogost vagy biciklist, úgy, h miután megtörtént az ütközés még gurult 3-4 m-t az autó?



2017. márc. 8. 19:44
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
97%
Kijelölt gyalogátkelőhelyen mindig a gyalogosnak van elsőbbsége.
2017. márc. 8. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%

Elsőbbségadás kötelező tábla a járművezetőknek szól, az a gyalogosokra nem vonatkozik.

A leírásod alapján csak találgatni lehet a történést, de az biztos, hogy a kijelölt gyalogos-átkelőhelyen a gyalogosnak van elsőbbsége, teljesen mindegy merről érkezik a jármű.

A kerékpáros más eset, rá már vonatkozik az elsőbbségadás kötelező tábla (de ha tábla van, nem egyenrangú az útkereszteződés)

2017. márc. 8. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

"Ha ott átszeretne haladni egy gyalogos vagy biciklis és van nekik kitéve egy elsőbbségadás k. tábla"

Az eak. tábla csak járművekre vonatkozik, gyalogosra nem.

A zebrán mindig a gyalogosnak van elsőbbsége (kivéve, ha van lámpa).


"indexet nem tett ki (úgy tudom, ha egyenrangú útra akar vki kanyarodni jobb irányba, akkor nem kötelező)"

Rosszul tudod. Irányváltoztatáskor kutya kötelességed (előre)jelezni.

2017. márc. 8. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:
Ez nagyon jó, mert velem ma a rendőrség közölte, hogy biciklisként elütött egy autós és én vagyok a hibás. Még be is idéztek, bírságot is kiszabnak rám, mert figyelmetlen voltam, de az meg nem adott irányjelzést, csak, aki mögötte haladt. Mivel elég lassan mentem át a zebrán, körülnéztem, hogy szabad e az út. A kocsi még nem kanyarodott, mikor én ráfordultam az átkelőre. Ekkor fékezés nélkül elsodort. Most a rendőrség engem szivat. Nem is érdekli őket, mert én vagyok a hülye. Szóval nem tudom mit tegyek.
2017. márc. 8. 21:20
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

Hát igen ezt megszívtad. A zebrán csak a gyalogosnak van elsőbbsége.

Azért egy helyszínt írhattál volna, úgy azért egyértelműbb a dolog.

2017. márc. 8. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
85%

Gyanús, hogy lesz ott még néhány meglepetés neked.

A zebra a gyalogosoké, kerékpáron ülve nincs ott elsőbbséged, csak, ha tolod a bringát (az esetben gyalogos vagy)

Kerékpárosként vonatkozhat rád az elsőbbség adás kötelező tábla.

Jól jönne egy lehetőleg pontos rajz a helyszínről.

Az is probléma lesz, hogy bizonyítod az irányjelzés nélküli kanyarodást.

2017. márc. 8. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

1. gyalogátkelőn nem biciklizhetsz, ha mégis így teszel, szabálytalan vagy, tehát nincs elsőbbséged. Le kell szállnod és áttolnod, akkor gyalogosnak számítasz.

2. Ha vezetnél autót, tudnád, hogy arra általában nem lehet számítani, hogy a biciklis gondol egyet és rákanyarodik a zebrára. (mert ugye le kéne szállnia)

3. Nem mondom, hogy csak te vagy a hibás, de az irányjelző hiányát sajnos nem lehet bizonyítani, csak videófelvétellel.

2017. márc. 8. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:

Mondtam is nekik, hogy felelősnek érzem magam, mert nem úgy toltam a biciklit, viszont az autós meg megtévesztett az index nélkül, nem fékezett, ki se akart szállni, hogy mi is van velem, pedig fel is álltam.

Ja, ma meg az egyik "kolléga" közölte velem, hogy rosszul tudom, hogy a zebrán le kell szállni a bicikliről, mert nem. Ő azt hitte először, hogy úgy toltam át, de a másik zsernyák meg mondta, hogy nem. Szóval, ha toltam volna, ha nem, így is én vagyok a hibás, mert nem is fogták fel miről beszélek. Az útvonalat nem írom le, mert ezeknek is kb. félórába telt még egy rajz segítségével is kibogozni hol volt, pedig egy elég forgalmas útszakasz.

2017. márc. 8. 21:41
 9/15 anonim ***** válasza:
100%
Google maps-os linket is berakhatnál. A helyszín ismeretében jobban meg lehetne ítélni az esetet.
2017. márc. 8. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
100%

Fogd már fel, hogy nagyon nem mindegy, hogy tolod a biciklit a zebrán(gyalogos), vagy tekersz (kerékpáros).

Pontosan annyi a különbség egy ilyen balesetnél, hogy teljesen más szabályok miatt a felelős személye változhat.

Magyarul, ha zebrán gyalogost sodornak el, a járművezető a hibás, ha zebrán keresztül biciklizőt, akkor a kerékpáros biztos hibás, a járművezető kérdéses.

Az meg lényegtelen, hogy neked mit mondanak kívül állók a zebrán biciklizésről - szabálytalan, és az eljárás során jelentősége lesz.

2017. márc. 8. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!