Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Bicikliúton megy át a gyalogos...

Bicikliúton megy át a gyalogos, egyenesen érkezek rá, elsőbbsége van e?

Figyelt kérdés
Nem gyalogos-bicikli, csak szimplán bicikli út. Szerintem egyáltalán nincs elsőbbsége, apám szerint igen. Van e vagy nincs?
2016. aug. 30. 21:58
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Bicikliúton a kerékpárosnak van elsőbbsége, gyalogúton a gyalogosnak.
2016. aug. 30. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Alex Fly ***** válasza:
87%

Attól függ. Ha a kerékpárúton kijelölt gyalogátkelő van felfestve és a gyalogos azon kel át, akkor igen. Ha kereszteződésben kanyarodsz, az egyenesen haladó gyalogos pedig keresztezi azt a kerékpárutat, amelyikre rákanyarodsz, akkor is.

Egyéb esetben nincs.

2016. aug. 30. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Akkor sem mehetsz neki, ha nincs elsőbbsége, köteles vagy a lehetőségek határán belül elkerülni az ütközést.

Ez minden közlekedési helyzetre igaz, az elsőbbséggel rendelkezőnek is kötelessége a baleset elkerülése, ha arra módja, lehetősége van.

2016. aug. 30. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Sárga vonalak vannak felfestve, akkor ezek szerint nincs elsőbbsége. Persze nem akartam elütni, csak apám leszúrt érte, hogy miért nem álltam meg, neki volt elsőbbsége, de tudtam, hogy nem.
2016. aug. 30. 23:48
 5/10 anonim ***** válasza:

Mondd meg apukádnak, hogy ugyanaz az eset, mintha úttesten autó elé lépne le a gyalogos.

Alapesetben nincs elsőbbsége. Akkor van, ha kijelölt gyalogátkelőhely (zebra) van, vagy kereszteződésnél bekanyarodó jármű a bickilis, a gyalogos pedig a járda meghosszabbított vonalában lép a biciklis elé.

2016. aug. 31. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

2-es nem tudom miért lett lenyomva, mert amit ír, a teljesen helytálló.


A sárga szaggatott vonalról: az nem biciklis zebra, az csak összeköti (mutatja a folytatás) az útkereszteződésekben. Nem szabályoz elsőbbséget.


Ha jól értem a kérdésedet, akkor a gyalogos keresztezi a kerékpárutat, nem halad rajta. Hiszen elsőbbségadásról csak ekkor lehet szó.

A kerékpárutat keresztező gyalogosnak akkor sincs elsőbbsége, ha az kerékpáros-gyalogos (útburkolati jellel és táblával elkülönítve, vagy teljesen közös pálya.

Csak zebránál kell elsőbbséget adnod.

2016. aug. 31. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Nem a kerékpárutat keresztezi a gyalogos, hanem járda hiányában használja azt, ami keresztezi az utat.
2016. aug. 31. 16:00
 8/10 anonim ***** válasza:
Ja értem. Ha egyenesen haladsz, akkor nincs elsőbbsége. Ha oda kanyarodsz, akkor van.
2016. aug. 31. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

A gyalogosnak a járdán, ahol pedig járda nincs, az útpadkán, leállósávon, vagy a kerékpárúton KELL közlekednie - ez benne van a KRESZ-ben.

Elsőbbségi helyzetek az egymás útját keresztező közlekedők között vannak, a kerékpárúton hossz irányban közlekedő gyalogos és a kerékpáros között nem elsőbbségi viszonyt kell keresni. Mindkettő jogosan közlekedik ott, kell számitani a másikra, a gyalogosnak illene jobbra húzódva közlekedni, a kerékpárosnak meg figyelni a gyalogosra. Nem véletlenül kötelező tartozék a csengő

2016. aug. 31. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Neked lenne elsőbbséged, de valaki csak megy néz ki a fejéből, azt sem kell elütni.
2016. szept. 10. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!