Mennyi lehet a bírság?
Nem tudom, hogy pontosan mit takar, hogy feljelentett a rendőr?
Alapesetben helyszíni bírság kiszabására jogosult. Mivel erre a szabálysértésre nincs jogszabályban meghatározott fix összeg, meghatározott összeghatárokon belül állapíthatja meg a bírságot.
Alapesetben közterület-felügyelő szokott helyszíni bírság helyett feljelentést tenni olyan közlekedési szabálysértések estén – ez ilyen -, amelyekben nem jogosult önállóan bírságolni.
A leírt esetben, rendőri intézkedéskor, ha az eljárás alá vont személy aláírásával igazoltan tudomásul veszi a bírságot, akkor jogerőre emelkedik, jogorvoslatnak nincs helye. Csekkszelvényt ad a bírságoló, amit postai befizetéssel, vagy a rajta levő számlaszám alapján, banki utalással kell teljesíteni. (Nem tudom van-e ilyen a gyakorlatban, de jogszabály szerint helyszínen is lehet fizetni, ha a bírságoló készpénzkímélő eszközzel ezt lehetővé teszi.)
Ha az eljárás alá vont személy nem ismeri el a szabálysértést, vagy vitatja a kiszabott összeg mértékének jogosságát, a rendőr akkor tesz szabálysértési feljelentést. Ilyenkor - az eljárás költségei miatt – a helyszíni bírságösszegtől jóval magasabb összeget, akár annak többszörösét is, kiszabhatnak.
Gyalogos tiltó jelzés ellenére történő áthaladására nincs jogszabályban megállapított fix összegű bírság.
A szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény alapján, a helyszíni bírság összege ötezer forinttól ötvenezer forintig, hat hónapon belül újabb szabálysértés elkövetése esetén hetvenezer forintig terjedhet.
Egyedi eseteknél így nehéz összeget tippelni.
Gépjárművek esetén van jogszabályban megállapított fix összegű bírság A továbbhaladás tilalmát jelző fényjelzésre vonatkozó szabályok megsértése esetén, 50 000 Ft. Mivel ez egyezik a helyszíni bírság felső határával, nem jelent felső korlátozást, gyalogos viszonylatában. (Ha, például, 25 000 Ft lenne, akkor lehetne úgy vélekedni, hogy egy gyalogos esetén nagyon aránytalan lenne ettől többet megállapítani; talán még az is, ha ennyit állapítanának meg.)
Csak különböző híradásokban lehet találni konkrét összegeket, azt is figyelemfelkeltő akciók esetén. Olyan közlekedési akciók során, amikor gyalogosok és kerékpárosok szabálysértéseivel foglalkoztak, gyalogosok piros jelzésnél való átkelése esetén, egységesen, 20 000 Ft bírságot állapítottak meg, de nagyforgalmú utakon 30 000-et. Az nem derül ki, hogy ez az ilyen esetekben szokásostól eltérő összeg e, vagy máskor is ennyit szoktak megállapítani.
De, mégegyszer, nem tudom, hogy a rendőr miért nem állapította meg és közölte veled a bírságösszeget.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!