Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Mi a különbség az előzés és...

Mi a különbség az előzés és az elhaladás között?

Figyelt kérdés

2016. aug. 22. 15:26
 1/7 anonim ***** válasza:

Előzés, amikor megelőződ (sáv váltással) az előtted haladó járművet.

Elhaladás, amikor elhaladsz mellette sáv váltás nélkül (pl több sávos úton belső sávon haladva.)

Kikerülés, amikor egy álló járművet kerülsz ki.

2016. aug. 22. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
elhaladás az is, ha sávváltás nélkül, folyamatosan a külső sávban haladva, a megengedett sebességgel elhaladsz a belső sávban folyamatosan, indokoltnál lassabban szabálytalanul haladó mellett..
2016. aug. 22. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Hol írja a KRESZ, hogy az előzés irányváltoztatással jár?

Az úttest közepén lévő villamost is előzésnek tekinti, illetve az egy nyomon haladó kerékpár stb.. melletti elhaladást is előzésnek tekinti.

2016. aug. 22. 16:45
 4/7 anonim ***** válasza:
Egyet árulj el: miért ilyen fontos ez? :D
2016. aug. 22. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Hol olvasod ezeket? A kreszben nincs olyan hogy elhaladás mint külön fogalom, csak szó arra hogy elmész mellette. Valamint úgy van benne hogy HA IRÁNYVÁLTÁSSAL JÁR, nem kell azzal járnia, de a valóságban mindig jobb ha jelzel még akkor is ha sávon belül maradsz de azért a felezőhöz közel leszel, tudják hogy mit csinálsz.

Minden benne van a KRESZ-ben Az 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet, meg lehet nézni amúgy és csak ez a hiteles forrás és az aktuális, semmi más:


Kikerülés


35. § (1) Az úttest menetirány szerinti jobb oldalán álló jármű vagy ott levő egyéb akadály melletti elhaladásra (kikerülés) a 34. § (1)-(5) bekezdésében foglalt rendelkezéseket kell - értelemszerűen - alkalmazni.


Előzés


34. § (1) Előzni abban az esetben szabad, ha

a) az előzés céljából igénybe venni kívánt forgalmi sáv olyan távolságban szabad, hogy - figyelemmel az előzni kívánó és a megelőzendő jármű sebessége közötti különbségre - az előzés a szembejövő forgalmat nem zavarja;

b) az előzni kívánó jármű előzését más jármű nem kezdte meg;

c) az előzni kívánó jármű előtt ugyanabban a forgalmi sávban haladó másik jármű előzési szándékot nem jelzett;

d) az előzés során a megelőzendő jármű mellett megfelelő oldaltávolságot lehet tartani;

e) a vezető az előzés befejezése után a járművel a megelőzött jármű elé, annak zavarása nélkül vissza tud térni.

(2) Az előzési szándékot - ha az előzés irányváltoztatással jár - irányjelzéssel [29. § (2) bek.] jelezni kell.

(3) Az előzést - a (4) és az (5) bekezdésben említett esetet kivéve - balról kell végrehajtani.


(4) Csak jobbról szabad előzni

a) azt a járművet, amely a balra bekanyarodási szándékot irányjelzéssel jelzi és az úttesten a 31. § (1) vagy (2) bekezdésében foglaltaknak megfelelően helyezkedik el;

b) azt a villamost, amely az úttest közepén - egyirányú forgalmú úton az úttest bal oldalán - levő pályán közlekedik.

(5) Jobbról is szabad előzni a figyelmeztető jelzést (villogó sárga fényjelzést) használó járművet, ha a vezető meggyőződött arról, hogy ezzel a többi járművet és a gyalogosokat nem veszélyezteti.

(6) Az előzés végrehajtását a sebesség fokozásával, balra húzódással vagy más módon akadályozni nem szabad.

(7) Lakott területen kívül a nagyméretű, valamint a lassan haladó jármű vezetőjének az úttest szélére húzódással és - a szükséghez képest - lassítással is elő kell segítenie azt, hogy járművét más jármű megelőzhesse.


(8) Tilos előzni:

a) kijelölt gyalogosátkelőhelyen és közvetlenül a kijelölt gyalogosátkelőhely előtt;

b) villamost közvetlenül olyan megállóhely előtt, ahol az utasok fel- és leszállása az úttestről, illetőleg az úttestre történik;

c) be nem látható útkanyarulatban, illetőleg bukkanóban, kivéve, ha az úttesten egyirányú forgalom van, vagy záróvonal van felfestve és az előzés annak érintése nélkül végrehajtható;

d) vasúti átjáróban és közvetlenül vasúti átjáró előtt;

e)217 útkereszteződésben és közvetlenül útkereszteződés előtt, kivéve

- ha a forgalmat rendőr vagy fényjelző készülék irányítja és az előzés az úttest menetirány szerinti bal oldalának igénybevételével nem jár,

- ha a jármű főútvonalon vagy olyan más úton halad, amelyen elsőbbségét jelzőtábla [16. § (1) bek. u) pont] jelzi.

- körforgalmú úton,

- ha a járművel csak jobbról szabad előzni [(4) bek.].

(9) A (8) bekezdés d) és e) pontjában meghatározott tilalom nem vonatkozik a kétkerekű motorkerékpárnak, segédmotoros kerékpárnak és kerékpárnak gépjárművel való előzésére.

2016. aug. 22. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Az előzés amikor a gyorsabb jármű a lassabb mellett elhalad.


III. A közúti forgalommal kapcsolatos fogalmak


c) Előzés: járművel az úttesten azonos irányban haladó jármű melletti elhaladás. Párhuzamos közlekedés esetében a különböző forgalmi sávokban folyamatosan haladó járművek egymás melletti elhaladása nem minősül előzésnek.


[link]


A kérdés oka a múltkori rendőrös videó?

[link]

2016. aug. 22. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

A legújabb balhé egy kétsávos autópálya belső sávján tartósan (vagy 50 km-en át) haladó, majd engedély nélkül Horvátországba nyaralni ment polgárőr felirattal ellátott Suzuki Vitara videója.


A videó készítői (a felvétel anyósülésről készült telefonnal) szintén tartósan haladtak az autópálya belső sávján, a polgárőrös autó nem sorolt ki a külső sávba, gyaníthatóan tempomatot használva a megengedett legnagyobb sebességgel haladt. A rádudálás és a rávillogtatás eredménye mindössze annyi volt, hogy a polgárőr autó párat vészvillogott, majd befékezett.

A kérdés: mit lehet ilyenkor tenni, ha valaki a megengedett sebességhatár plusz 15 km/h határon belül akarna haladni az autópályán?


Alkalmazni a párhuzamos közlekedésre vonatkozó szabályt. A polgárőr autó mögött haladónak be kellett volna tartani a jobbra-tartási kötelezettséget, kisorolni a külső sávba, majd gázt adva magára hagyni a belső sávban tartósan tempomattal szórakozó polgárőr autót, és haladni tovább folyamatosan a külső sávban egészen addig, amíg a külső sávon utol nem ér egy nálánál lassabban haladó járművet.


Ez a manőver nem számít előzésnek, hiszen a jobbra-tartási kötelezettségét betartotta, a belső sávban battyogót nem megelőzte, hanem elhaladt a belső sávon totyorgó mellett, ez elhaladásnak minősül, s ő a belső sávot előzésre legközelebb csak a külső sávon a nálánál lassabban haladó utolérésekor használja.


(amúgy a polgárőr autót engedély nélkül vitte külföldre, emiatt is a szponzor az autót visszavette, a rendőrség vizsgálatot indított a videofelvétel alapján közúti veszélyeztetés címén a polgárőr autó vezetője ellen, s pechjére, egy a jelenetet látó másik autós lefotózta őt Zadarban, le se tagadhatta, hogy külföldre vitte a kocsit

[link] )

2016. aug. 24. 05:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!