Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Akkor igazából a legtöbb...

Akkor igazából a legtöbb előzés mégsem előzés de ha nem akkor szimplán elhaladás?

Figyelt kérdés

(előre elnézést a helyesirási hibákért, nincs pár hosszú magánhangzó a billentyün)


Kicsit boncoljuk szét a párhuzamos közlekedés és az előzés fogalmát.


Előzés: jármüvel az azonos irányban haladó másik jármü melletti elhaladás. Párhuzamos közlekedés esetében a különböző forgalmi sávokban folyamatosan haladó jármüvek egymás melletti elhaladása nem minösül előzésnek.


Tehát az előzés fogalma nem tiltja a belső/középső (attól függ hány forgalmi sáv van) sávban való folyamatos haladást. Tehát ha egy 3 sávos úton haladok akkor nem számít előzésnek (és tiltva sincs) ha a jobb ha a középső ha a belső sávban "előzöm le" avagy haladok el a többi jármü mellett.


Régebben történt egy olyan eset, hogy egy rendőr az autópályán a belső sávban 80km/h-val haladt, ezzel a többi jármüvet indokolatlanul akadályozta. Ha abból indulunk, hogy párhuzamos közlekedésre alkalmas úttesten az egymás mellett való elhaladás nem számít előzésnek, akkor teljesen szabályos lett volna ha az egyik autós gondol egyet, kisorol a külső sávba és elhalad a rendőr mellett.


Most itt csavarok még egyet a dolgon:


A párhuzamos közlekedés forgalmi rendje résznél a könyv azt írja, hogy jobbra tartási kötelezettség van. Ez annyit jelent, hogy az előzés, balra bekanyarodás, megfordulást leszámítva a külső sávban kell haladni.

Azt elfelejtették oda írni (ki kell logikázni), hogy ez a szigorú jobbra tartási kötelezettség csak bizonyos jármüvekre igaz.


Hisz lakott területen belül 2 forgalmi sáv széles útburkolattal ellátott úttestjén a külső sávot bárki, a belső sávot a 3500kg-ot megengedett legnagyobb össztömeget meg nem haladó gépkocsi... FOLYAMATOSAN HALADHAT..


Ha 2-nél több forgalmi sáv van

- a külső sávot bárki igénybe veheti

- az egyből melletti belső sávban minden jármü folyamatosan előzhet

- a harmadik és a további belső sávokban csak a 3500kg megengedett legnagyobb össztömegü gépkocsik folyamatosan HALADHATNAK.


Arról nem írnak, hogy a külső sávban való elhaladás szabályos-e. Mivel párhuzamos közlekedésre alkalmas úttesten megyek amin az egymás mellett való elhaladás nem előzés ezért szerintem igen.


A lakott területen kivüli részt le se írom.

Szóval ez a jobbra tartási kötelezettség is egy vicc. Gyakorlatilag mikor kell kisorolnod lakott területen belül jobbra?

A belső sávban haladhatsz ha a mögötted lévőket nem akadályozod, sőt akkor is ha akadályozod de a külső sávba nem tudsz vissza sorolni. Tehát mi értelme a jobbra tartásnak?



2016. aug. 22. 13:03
1 2 3
 1/21 A kérdező kommentje:

Most a kezembe akadt egy másik könyv (transport media). Ez jóval egyszerübben fogalmaz. "A jármüvekkel az úton általában egy sorban kell haladni (külső forgalmi sáv). Ha azonban az úttest elég széles, a következő szabályok szerint két vagy több jármüsor egymás mellett párhuzamosan is HALADHAT." Lényeg, hogy hosszabb út szakaszon legyen egy több sávos (akár megjelölt akár nem) úttest.


Ez a könyv például felhozza azt az esetet is amikor valami egyéb ok miatt nem látszik az útburkolati jel: hó lefedi, lekopott, saras stb. Ott a külső sávban köteles minden jármü haladni.

2016. aug. 22. 13:25
 2/21 anonim ***** válasza:
Ok. De mi a kérdés?
2016. aug. 22. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:

Gyakorlatilag mikor kell kisorolnod lakott területen belül jobbra? - Ha jön mögötted valaki aki gyorsabb, akkor ki kell menned, akár szabályosan gyorsabb akár nem, el kell engedni mielőtt még befékezne mögéd.

A belső sáv mindig a gyorsabban haladóknak van (lakott területen kívül, belül is valóban ha nem jön senki), esetleg kanyarodás vagy előzés esetén van, más esetben tűnés van ki a jobb szélre.

2016. aug. 22. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:

Feltaláltad a spanyol viaszt, gratula.

Ezer meg egy kérdés részletezi ezt itt, minden autós forumon.

2016. aug. 22. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 A kérdező kommentje:

Ez amúgy tényleg vicces...

Az egyik könyv (transport) azt írja, hogy "több jármü előzésének IDEJÉRE megmaradhat a belső sávban feltéve ha nem akadályozom a mögöttem gyorsabban jövőt avagy nem tudok a külső forgalmi sávba visszasorolni"


A másik könyv (interaktV kresz könyv)

2016. aug. 22. 13:56
 6/21 A kérdező kommentje:

A párhuzamos közlekedésre alkalmas olyan úttesten, amelyen az azonos irányú forgalom számára kettőnél több forgalmi sáv van útburkolati jelekkel kijelölve, a (2) bekezdésben foglalt rendelkezéseket kell értelemszerűen alkalmazni. Az ilyen úttesten azonban a második forgalmi sávban - a (2) bekezdésben foglalt rendelkezések megtartásával - bármely gépjárművel szabad közlekedni; a harmadik és további (belső) forgalmi sávokra - a balra bekanyarodás esetét kivéve - ráhajtani csak személygépkocsival és motorkerékpárral szabad.


Ezt mi a turoért nem lehet úgy írni, hogy személygépkocsival a belső sávban folyamatosan haladhatok a ráhajtás helyet?

A többivel is ráhajthatok..

2016. aug. 22. 14:02
 7/21 anonim ***** válasza:
Mert a ráhajtás és a folyamatos haladás nem ugyanaz
2016. aug. 22. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 A kérdező kommentje:

De nincs leírva személygépkocsinál a folyamatos haladás.

Valamint lakott területen kívül is alapelv a jobbratartási kötelezettség.

Hát lakott területen belül gyakorlatilag CSAK akkor kell kötelező módon a külső sávot igénybe venni ha NINCS vagy NEM LÁTSZÓDIK az útburkolati jel.


Valamint a jogszabály és egyik kresz könyv sem beszél a jobbról történő ELHALADÁSRÓL. Elhaladás nem előzés mert párhuzamos közlekedésre alkalmas úttestről beszélünk.

Elméletileg párhuzamos közlekedésre alkalmas úttesten csak akkor előzök ha a jobb szélső sávban lassabban haladó autó MÖGÖTT haladok majd kisorolva a külső sávba elhaladok mellette. Ha alapból a belső sávban haladok az nem előzés.

Ez az én logikám és ebből kifolyólag ha a külső sávban HALADOK és a belső sávban valaki lassabb nálam de az ottani sebességkorlátokat betartva el tudok mellette a jobb oldalon HALADNI akkor az véleményem szerint szintén nem számít előzésnek.

Na erről sem beszél a kresz könyv.


Konkrétan a lakott területen kivüli párhuzamos közlekedés forgalmi rendje résznél az "interaktiv kresz könyv" ezt írja.

Ha 2 forgalmi sáv van

- a külső forgalmi sávban KELL haladni

- a belső forgalmi sávban szgk-val folyamatos haladhat ha a külsőbe visszatérni nem lehet


Oké ezt így érteném viszont a probléma most jön

Több forgalmi sáv esetén

- a külső forgalmi sávban kell közlekedni

- közvetlenül a külső sáv melletti belső sávban bármely gépjármüvel SZABAD KÖZLEKEDNI(mért nem azt írja, hogy szabad előzni?)

2016. aug. 22. 14:26
 9/21 anonim ***** válasza:

Mit kell ezen ennyit rugózni?

Jobbratartás van alapvetően. Lakott területen belül mehetsz belső sávban, amíg gyorsabb nem jön mögötted, akkor kimész jobbra így engeded el, ergo fel sem merülhet olyan helyzet, hogy jobbról haladsz el.

Egyébként valahol le volt írva régen, lehet, hogy ez már nincs benne, vagy máshol van. De volt egy olyan kitétel, hogy jobbról elhaladni akkor lehet párhuzamos úton, ha a telített sávok miatt sávot váltani nem lehet és kereszteződés előtt az egyik sáv gyorsabban halad.

2016. aug. 22. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 A kérdező kommentje:

Jobbról való elhaladás?

Mit jelent egyáltalán az elhaladás? Az előzés szinonimája vagy valami más? A könyvben a jobbról való elhaladást a LAKOTT TERÜLETEN BELÜLI résznél találtam. Erről nem írtak a lakott területen kívüli résznél!

2016. aug. 22. 15:05
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!