Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Akkor igazából a legtöbb...

Akkor igazából a legtöbb előzés mégsem előzés de ha nem akkor szimplán elhaladás?

Figyelt kérdés

(előre elnézést a helyesirási hibákért, nincs pár hosszú magánhangzó a billentyün)


Kicsit boncoljuk szét a párhuzamos közlekedés és az előzés fogalmát.


Előzés: jármüvel az azonos irányban haladó másik jármü melletti elhaladás. Párhuzamos közlekedés esetében a különböző forgalmi sávokban folyamatosan haladó jármüvek egymás melletti elhaladása nem minösül előzésnek.


Tehát az előzés fogalma nem tiltja a belső/középső (attól függ hány forgalmi sáv van) sávban való folyamatos haladást. Tehát ha egy 3 sávos úton haladok akkor nem számít előzésnek (és tiltva sincs) ha a jobb ha a középső ha a belső sávban "előzöm le" avagy haladok el a többi jármü mellett.


Régebben történt egy olyan eset, hogy egy rendőr az autópályán a belső sávban 80km/h-val haladt, ezzel a többi jármüvet indokolatlanul akadályozta. Ha abból indulunk, hogy párhuzamos közlekedésre alkalmas úttesten az egymás mellett való elhaladás nem számít előzésnek, akkor teljesen szabályos lett volna ha az egyik autós gondol egyet, kisorol a külső sávba és elhalad a rendőr mellett.


Most itt csavarok még egyet a dolgon:


A párhuzamos közlekedés forgalmi rendje résznél a könyv azt írja, hogy jobbra tartási kötelezettség van. Ez annyit jelent, hogy az előzés, balra bekanyarodás, megfordulást leszámítva a külső sávban kell haladni.

Azt elfelejtették oda írni (ki kell logikázni), hogy ez a szigorú jobbra tartási kötelezettség csak bizonyos jármüvekre igaz.


Hisz lakott területen belül 2 forgalmi sáv széles útburkolattal ellátott úttestjén a külső sávot bárki, a belső sávot a 3500kg-ot megengedett legnagyobb össztömeget meg nem haladó gépkocsi... FOLYAMATOSAN HALADHAT..


Ha 2-nél több forgalmi sáv van

- a külső sávot bárki igénybe veheti

- az egyből melletti belső sávban minden jármü folyamatosan előzhet

- a harmadik és a további belső sávokban csak a 3500kg megengedett legnagyobb össztömegü gépkocsik folyamatosan HALADHATNAK.


Arról nem írnak, hogy a külső sávban való elhaladás szabályos-e. Mivel párhuzamos közlekedésre alkalmas úttesten megyek amin az egymás mellett való elhaladás nem előzés ezért szerintem igen.


A lakott területen kivüli részt le se írom.

Szóval ez a jobbra tartási kötelezettség is egy vicc. Gyakorlatilag mikor kell kisorolnod lakott területen belül jobbra?

A belső sávban haladhatsz ha a mögötted lévőket nem akadályozod, sőt akkor is ha akadályozod de a külső sávba nem tudsz vissza sorolni. Tehát mi értelme a jobbra tartásnak?



2016. aug. 22. 13:03
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
Nem, b+, nem az előzés szinonimája. Az előzés irányváltoztatással jár, az elhaladás NEM. Mit nem lehet ezen érteni?
2016. aug. 22. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 A kérdező kommentje:

Ezt hol írják a kreszben?

Logikus lenne ezt gondolni de nem az. Ha az irány változtatás lenne a különbség, akkor például itt elhaladást írnának:

"Csak jobbról szabad ELŐZNI azt a villamost, amely az úttest közepén levő pályán közlekedik."

Valamint egy forgalmi sávban kerékpárt is előzhetünk, ami szintén nem jár forgalmi sáv váltással, azaz előzéssel.


De kíváncsi vagyok, hogy hol olvastad azt, hogy az előzés irányváltoztatással jár. Mondom logikus lenne nekem is.. de nincs ilyen kitétel. Ezért "szép" a Magyar kresz..

2016. aug. 22. 15:29
 13/21 anonim ***** válasza:

Még jobban fogalmazva: előzés az, amikor egy mozgó járművet előzöl: autót, traktort, lovasszekér, bicikli, motor, roller, bármi. Kikerülés, mikor egy mozdulatlan akármit kikerülsz, akár a másik sávban elhaladva is: parkoló autó, ba**0tt nagy gödör, fekvő részeg ember, bármi.


"A belső sávban haladhatsz ha a mögötted lévőket nem akadályozod, sőt akkor is ha akadályozod de a külső sávba nem tudsz vissza sorolni."


Az b+, hogy mindenki az út jobb oldalán megy. Zsir lenne, ha mindenki úgy menne ahogy akar, és a kétsávos úton egyik szemből jönne, a másik a másik oldalon. 2+2 sávos úton, meg autópályán a lassabbak mennek a külsőben, a gyorsabbak a belsőben. Városban nem nagyon működik, meg ott nem is működhet, mert nem fér el mindenki a jobb sávban. Ha életedben egyszer majd elmész egy autópályára, akkor majd megérted az egész rendszert, utasként is megérted, hogyan működik. Ha a rendőr a belsőben g3*izik 80-al, akkor levillogom, mint a többieket, pontosabban én már villogtam is le, persze nem cisnáltak semmit, utána dudáltak is, lehúztak, mikor elmentem mellettük, integettek, hogy vigyázzak magamra. Én röhögtem. Autópályán jobbról nem szabad előzni, de egyéb 2+2 sávos utakon, főleg városban megbocsátott bűn, pontosabban nem is minősül előzésnek, csak elhaladásnak. Sőt, továbbmegyek: 1+1 sávos úton is előzhetsz jobbról, ha az előtted lévő balra szeretne térni, és neked van helyed jobbról elhúzni mellette. A KRESZBEN külön kitérnek erre.

2016. aug. 22. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 A kérdező kommentje:

Én úgy gondolom, hogy minden előzés elhaladás de nem minden elhaladás előzés. Lehet kikerülés is például. Még annyi, hogy az előzéshez nem kell irányváltoztatás!!


Ha a jobb külsőben elhaladsz a belső sávban lassabban közlekedő mellett, akkor az elhaladás és előzés is egyszerre. Lakott területen belül ha van útburkolati jel, akkor ezt szabályosan teszed. Lakott területen kívül meg nem láttam erre kitételt. Szerintem ott mindenféleképpen be kell sorolnod a belső sávba ha le akarod előzni. Ha a 4. sávban vagy és az előzendő ember a 2.ban van akkor is be kell sorolnod az elsőbe és úgy elhagyni a a 2. sávban haladót. Tudom, életszerütlen de lakott területen kívülre nem láttam megengedést a külső sávban előzésre(elhaladásra).

2016. aug. 22. 15:36
 15/21 A kérdező kommentje:
Mond már el, hogy jött ide a kikerülés?
2016. aug. 22. 15:39
 16/21 A kérdező kommentje:

Ha szerinted az előzés irányváltoztatással jár akkor elhaladni elhaladhatok a belső sávban haladó rendőr mellett ha ALAPBÓL a külső sávban közlekedek nem de? :)

Na látod ezért előzés szerintem az elhaladás is... Kicsit életszerütlen, hogy 100 sávot kell váltani, hogy egyet előzzek ha rohadt széles az út de ez van.

2016. aug. 22. 15:40
 17/21 anonim ***** válasza:
Jobbról kellő körültekintéssel elhaladhatsz a belső sávban szötymörgők mellett, még autópályán is.
2016. aug. 22. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 A kérdező kommentje:

El haladni el haladhatsz de nem szabályos.

Most olvastam a kreszklubbon erről egy cikket.

Az a fajta elhaladás amire gondoltok akkor valósulhat meg ha kialakul a párhuzamos közlekedés.

A párhuzamos közlekedésre alkalmas úttest nem egyenlő a párhuzamos közlekedéssel.

Érthetően: ha mindegyik sáv annyira sürüvé válik, hogy a sávváltás akadályozná vagy ne adj isten veszélyeztetne más jármüvet akkor az elhaladás (előzés) a jobb szélső forgalmi sávban szabályos.


Előzés: azonos irányban történő egymás melletti elhaladás. Párhuzamos közlekedés esetén az egymás mellett elhaladó jármüveket nem számítanak előzésnek.

2016. aug. 22. 16:48
 19/21 anonim ***** válasza:
100%

# 17/18 Nem haladhatsz el mert lakott területen kívül nem alkalmazhatod a párhuzamos közlekedésre vonatkozó szabályokat hiba párhuzamos közlekedésre alkalmas úton mégy. Csak akkor, ha összefüggő járműoszlop alakul ki. Ilyenkor lehet alkalmazni lakott területen kívül is.


Kérdező te meg ne mindenféle szedett-vedett könyvekből meg fórumokból tájékozódj hanem innen: [link]


Ez a hivatalos és friss megfogalmazása a kresznek.

2016. aug. 22. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 A kérdező kommentje:
a kreszklubból tájékozódtam
2016. aug. 22. 18:46
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!