Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Mit kell mondanom ha baleset...

Mit kell mondanom ha baleset történt, és kihívom a mentőket? A telefonban mit kérdeznek tőlem? Leírnátok egy párbeszédet, hogy kb hogy zajlik ez?

Figyelt kérdés
Az elejétől kezdve, tehát megkérdezik a nevem, ha esetlen elfelejtek bemutatkozni a nagy ijedtségben, stb.. Tudom hogy hülye kérdés, de mit kell mondani? Küldjenek egy mentőt? Köszi :) Bár remélem nem kell soha olyan helyzetbe kerülnöm hogy mentőt kell hívni.. :S

2012. márc. 31. 14:27
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

A hosszú válasz jó sok pontatlanságot tartalmazott.


Ha mentőt kell hívnod, akkor legelőször biztosítod a helyszínt. Azért az elakadásjelző 3szöget ne kapard elő, mert mire összerakod, a sérültek elpatkoltak. Ha kocsival vagy, kezdésnek lehúzódsz, és kirakod az elakadásjelzőt. Ha ezt mondjuk 100 méterre a balesettől teszed, az a legideálisabb. Arra gondolj, hogy az a legfontosabb, hogy a mentő mihamarabb úton legyen. Minden más ezután következik. Nyugodtnak, magabiztosnak kell lenni. Bemutatkozol, elmondod, hogy egy mentőre van szükség itt és itt. Nagyon fontos, hogy ha településen vagy, akkor mondd be a település nevét is, mert még egy nagyobb városban sem magától értetődő, hogy hol vagy, mert a diszpécser lehet egy másik, mégnagyobb városban is. Ha elmondod, hogy mi történt, akkor többnyire nincs szüksége több infóra a diszpécsernek, mert már sejti, hogy mire számítsanak a kollégái. Ha kérdez, értelmesen válaszolsz. Ha szükség van rá, ő értesíti a rendőrséget is, neked ezzel nem kell foglalkoznod. Ezután jöhet, hogy segítesz. Az esetek 90%-ban úgy sem tudsz, úgyhogy nagyjából csak a helyszín további biztosítása marad. Írtak itt olyanokat, hogy forgasd, meg ilyenek... NE!!! Ha közlekedési baleset, akkor nem tudhatod, hogy van-e gerincsérülése. Tehát nem mozgatod, mert lehet, hogy az miatt hal meg. Mindent el kell követni, hogy nyugton maradjon, és ne mozogjon a sérült. Ez nem lesz egyszerű, mert ilyenkor többnyire sokkos állapotba kerülnek, és üveges tekintettel néznek rád, és olyasmit akarnak csinálni, ami egészen meglepő adott szituációban. Szinte biztos, hogy a sérült nem lesz tiszta tudatállapotban.


A valóságban meg elég negatív tapasztalataim vannak a diszpécserekről... Hívtam már mentőt több ízben. A baleseteknél a fent leírt módon semmi perc alatt működött a dolog, elköszöntünk, jött a mentő... Viszont hívtam már akasztott emberhez, görcsösen rángó piáshoz, meg betonplaccon fellökött bácsihoz is segítséget.


Az akasztott férfi eseténél például fél 6 körül fedeztük fel a holttestet, kint lógott az utca fronton az erkélyéről. Hívtam a mentőt, a diszpécser felvette, de nem szólt bele... Félálomból riasztottam fel kb, mint ha valamelyik haveromat hívtam volna. Olyan félvállról szólt hozzám, hogy rá is néztem a telefonomra, hogy hova telefonáltam. Megmondom neki a várost, címet. "Az hol van?" Mondom WTF??? Mi az hogy hol van? elmagyaráztam neki. "Aha, értem". És mi történt pontosan? Eddigre már 3-szor ecseteltem neki, hogy mit látok. Mondtam, hogy az erkély korlátjára felkötötte magát. "Hogyan?" Na itt gurult el a gyógyszer. "Nem mindegy az magának? Itt lóg holtan, küldjenek egy mentőt, aztán kész!". "Rendben, küldöm a mentőt...". De mindezt úgy, mintha akkor ébredt volna.


A részeg rángó öregúrhoz is nagyon vonakodva küldte a mentőt. Ha részeg, akkor már megdögölhet?!


A betonplaccos eset egy nagybanin történt. A bácsi kilépett az autók közül, és fellökte egy haladó autó. Iszonyatosan bevágta a fejét, láttam az egészet. Persze üveges tekintet, sokkos állapot... Hívom a mentőt. Elmondom hol és mi történt. Asszongya, "az hogy lehet?". Mondom "Kilépett az autók közül, és a másik nem tudott megállni, fellökte". "De az hogyan lehet? Részeg?". "Miért kellene részegnek lennie, kilépett, és kész.". "Aha, hát érdekes... Küldöm a mentőt". Sajnos ilyen tapasztalat is van...

2012. ápr. 5. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:

A hivatalos tankönyv alapján írtam a sorrendet, amiben így van leírva.


Persze hívhatod előbb a mentőt, de mit mondasz nekik? Van valahol, valami... A mentős aki tartotta nekünk a tanfolyamot pont mesélt egy olyan szitut hogy a telefonos "rendelés" rosszul lett leadva, 1el kevesebb mentő ment ki mint kellett volna, és emiatt egy ember meghalt...


Elvileg (a tankönyv serint) az hogy körberohansz megnézed mindenki állapotát csupán 1-2 percet vesz igénybe, viszont nagyban megkönnyíti a mentők munkáját. Persze tudom a könyv az csak elmélet, meg alapból abból indulnak ki hogy úgyis több sérült van/lehet és több elsősegély nyújtó is...


Ha nincs eszméleténél de lélegzik, akkor két dolgot tehetsz:

- ott hagyod és nem foglalkozol vele, akkor vagy hátracsúszik a nyelve és megfullad vagy nem

- beteszed stabilba és ha gerinctörése volt akkor valóban rosszabbat tettél, ezért viszont nem fognak elítélni, mert ha meg nem teszed, lehet az első pont miatt hal meg


A mentős nekünk azt mondta, hogy az igazi gerinctörés nem annyira jellemző, ténleg inkább csak a motorosoknál szokott előfordulni. A gerinctörés jellemzően együtt jár a halállal is...


Persze ezzel az egész elsősegélyesdivel is az a baj, hogy mindenki mást mond, nincs valóban teljesen egyértelműen közös álláspont hogy mi a jó cselekedet.

2012. ápr. 6. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
Maradjunk annyiban, hogy egy valós szituációban gyakorlatilag mire előveszed a telefont, tárcsázol, kicsöng, elmondod az első információkat, addigra már nagyjából fel is mérted a szituációt. Amúgy is a diszpécser dolga, hogy az elmondottak alapján eldöntse, hogy szüksége van-e még információra, vagy úgy ítéli meg, hogy eleget hallott ahhoz, hogy eldöntse mekkora erőkkel vonuljanak ki.
2012. ápr. 7. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen nektek is a válaszokat!!
2012. ápr. 8. 17:35
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!