Mit kell mondanom ha baleset történt, és kihívom a mentőket? A telefonban mit kérdeznek tőlem? Leírnátok egy párbeszédet, hogy kb hogy zajlik ez?
Először is ne ijedj meg mert a telefonos illető elég rutinos és megszokta az ijedt, ideges telefonokat így ha csak habogsz össze-vissza akkor ő tudni fogja mit kérdezzen neked csak értelmesen, érthetően kell válaszolni.
Másrészt meg ha felveszik a telefont akkor először is köszönsz, bemutatkozol, és elmondod hogy szeretnél egy mentőt, tűzoltót kérni erre és erre a címre mert...
-öreg néni rosszul lett ilyen és ilyen tünetekkel és cukorbeteg vagy akármi. A betegségét ha van meg kell mondani.
-vagy Józsi bácsi elesett a lépcsőn és nem tud mozdulni.
Mindenképp el kell mondani mi történt, eszméleténél van-e az illető, szed-e gyógyszert vagy van-e valami betegsége ha nem tudod nem gond nem tudhatsz mindent. Pontosan vázolni kell a helyzetet kivel mi történt és hol?
Nagyjából ennyi ha van valami azt a diszpécser megkérdezi.
Ha lakott területen belül van a dolog akkor felhívod őket bemondod a nevedet meg a helyszínt. Ha nem vagy biztos benne hogy hol van vagy nem tudod pontosan akkor mond meg hogy az xy településen vagy és közbe nézz körül hogy milyen különleges épület vagy más egyéb van ott arra felé vagy ha tudod hogy melyik útvonalon akkor azt mond be és hogy kb melyik km kő fele keressenek. Ha lakott területen kívül vagy akkor azt kell mondanod hogy 2 adott település között vagy mindkét település nevét bemondod hogy tudják melyik útról van szó megmondod hogy hányas útvonalon vagy meg hogy kb mi van a közeledbe, és bemondod az autód színét amivel félre álltál.
Ezek után kérdezni fogják hogy van e fogalmad hogy mi baja lehet az illetőnek vagy hogy mi történt mit tudsz róla az állapotáról. Hogy ezek után mit fognak még kérdezni azt már nem tudom.
Ha nem telefonálsz, akkor nem hal meg? Így legalább hívtál szakszerű segítséget, több az esély, hogy életben marad.
A lényeg az, hogy a lehető legpontosabban elmondd, mi történt, hol történt, milyen állapotban van az illető (magánál van, vagy eszméletlen, rosszul van vagy megsérült, milyen súlyos, stb.).
Írd fel azt a számot a telefonodba, hogy 112.
Ez a segélyhívó telefonszám. Nekik elmondod részletesen mi történt, ahogy előttem is leírták, ki sérült meg, mi történt, a nevedet, és ha szükséges, ők küldik a rendőröket és a mentőket is.
Jó tudni:
A mobilok a sim kártya beüzemelése nélkül is alkalmasak vészhívásra. Vagyis mondjuk a te mobilod nem megy, de a másikét ha ki is van kapcsolva elveszed, kéri a PIN kódot. Beírod a 112-t, és hívsz, menni fog PIN nélkül is. Kipróbálhatod a saját telódon is, a PIN kérő résznél ha beírod a segélykérő számot, az "ok" gomb automatikusan átvált "hívás"-ra.
Az általános sorrend a következő:
Helyszín biztosítás: ha jön másik autós megállítod, vészjelző, elakadás jelző háromszög (megfelelő távolságba főleg autópályán, ne 10 métérre, legalább 100m!). Ha nem biztosítod a helyszínt de nekiállsz ügyködni, lehet a nagy stresszben véletlenül egy melletted 100-al száguldó autó elé lépsz, akkor te is meghalsz! Igen telik az idő, de nincs mit csinálni, általános szabályként magadat is nem sodorhatod veszélybe, azzal a másiknak nem lesz jobb!
Tájékozódás: hány sérült van, ezeknek milyen az állapota. Aki tud beszélni, magánál van, arra csak egy pillantást vetsz megkérdezed mi a baja majd mész tovább. Őt is be lehet vonni (ha mondjuk csak a karja törött) a többi súlyosabban sérült ellátásába. Aki folyamatos felügyeletet igényel (nincs légzés) azt sajnos otthagyod, mész tovább. Ha valaki nincs eszméleténél de lélegzik, gyorsan stabilba vágod, és mész tovább a következő sérültre. Amikor mindenki végig mentél, hívod a mentőt:
- Mi történt? Autópályán két autó egymásba rohant.
- Hol történt?: Az M1-en X és Y város között, a Z. km kő környékén.
- Hány sérült van, milyen a sérültek állapota? Egy kéztörött, egy eszméletlen de lélegző, egy nem is lélegzik. Fontos hogy a lehetőségekhez képest pontosan tudd elmondani, mert a mentők olyan kocsit küldenek amilyenre szükség van. Egy kéztöréshez nem fognak egy rohamkocsit küldeni, oda egy sima mentő elég (vagy még az sem), ezért kell előtte felmérni hogy milyen sérültek is vannak, mi a helyzet.
- Szükség van-e műszaki mentésre, valami speciális cuccra, van-e veszélyes anyag a közelben, stb...
- Neved, számod. Ma már elvileg minden hívószámot kiír a központba, tehát még ha rejtett számról is hívod őket, elvleg tudni fogják ki volt az, de azért jobb ha elmondod.
Utána visszamész azokhoz a sérültekhez akiknek felügyelet kell, mondjuk nincs légzése és csinálod a szívmasszázst. Ha többen vagytok nyílván egyik mentőt hív, másik közben "kezeli" a többi beteget.
Állítólag a tűzoltóknál volt olyan éles hívás, hogy valaki csak enynit szólt bele:"Tűz van", majd letette. Hiába hívták vissza, nem sikerült elérni. Mire kinyomozták hol és mi történt, már minden porig égett...
Ha elfelejted a neved akkor sincsen semmi, ez a legkisebb gond. Ami a legfontosabb: el tudd mondani hogy hol történt és a mentők kb. mire számítsanak. Ha nem tudod melyiknek mi a baja, a baleset jellegéből ga mentős úgyis gyanakodni fog, pl.: elütöttél egy motorost, akkor valszeg törött a medencéje, gerince is. Mondani fogja hogy ne mozgasd, meg kérdezni, instruálni...
Ezért is fontos hogy el tudd mondani mi történt, mert már önmagában ez is rengeteg infot tud adni a díszpécsernek...
ha jól tudom most már mindegyik ugyanoda csörög, szóval tökmindegy melyik számot hívod.
elmondod, majd ők értesítik a többit is, vagy rákérdezel...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!