Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Ha összetöröm az oktatóm...

Ha összetöröm az oktatóm kocsiját, ki kell fizetnem a kárt?

Figyelt kérdés

Mentem szépen, nem is gyorsan 40-nel és egy gyalogos kirohant az utcából, és csak szét sem nézett, rohant előre. Én satuztam, mögöttünk meg egy teherauót majdnem belénk jött, épp megállt.

Az oktatóm iszonyúan mérges volt rám, kb fél óráig velem ordibált, hogy "figyeljek már oda, meg így-úgy, hogy összetöröd a kocsit, látod, mi van mögöttünk???!"

Én kb nem tudtam mit mondani, csak sajnálom, elnézést, bocsánat, de így is tökre mérges volt rám...

Most ha összetöröm nekem kell kifizetnem az egészet?


2011. márc. 23. 16:28
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
100%

Na akkor nézzük sorban:


A KRESZ egyik kimondva, kimondatlanul alaptétele, hogy az emberi élet mindenek felett. Erkölcsileg ez a legfontosabb, minden más bullshit és mellédumálás.



Egy tanuló vezetőtől nem várható el, hogy minden helyzetben jól reagáljon. Ezért van az oktató, ezért vannak nála is pedálok, mert X év rutinnal jobban be tud avatkozni mint egy tanuló. Minden felelősség az oktatót terheli, még a vizsgán is, mindenhol. Járművet ugyanis csak az vezethet (azé a felelősség) akinek van jogsija. A tanulónak van jogsija? Nincs. Így nem lehet vezető. A jármű vezetője tehát jogi értelemben az oktató (de ha jól tudom erre még egy kresz kérdés is vonatkozik :P


Minden anyagi felelősség az oktatót terheli. Azt nem tudom hogy a biztosítás kötelező-e, de egy normális oktató köt biztosítást. Igaz hogy drágább, de "munkaeszköz". Megint csak nem várható el, hogy egy tanuló minden helyzetben jól reagáljon. Az oktató bizony rizikót vállal amikor valakit odaenged a volánhoz. Bevállalja azt is, hogy ha esetleg megtörik, akkor X napig nem dolgozik. Az élelmesebbek éppen ezért képeznek ilyen "baleseti alapot" ha nincs kocsi, akkor is legyen pénzük. Sajnos ez benne van a pakliban, olyan minthogy a fodrásznál hajas lesz a padló. Bizony előfordulhat.


Szóval Te anyagi felelősséggel nem tartozol. Kivéve persze a szándékos károkozást, de az más tészta, ne keverjük ide.



Az adott helyzetben teljesen jól cselekedtél. Nincs még akkora rutinod, hogy ilyenkor a tükörbe is tudj nézni. De még ha lenne is, inkább jöjjön beléd hátulról a kamion, minthogy elüss valakit. Egyébként a követési távolság a kamionos feladata, így ha beléd is jött volna, egyértelműen a kamionos lett volna a hibás. Pláne, hogy kint van a tanuló tábla, ami arra figyelmeztet minden autóst, hogy a vezető esetleg előre nem látható módon fog fékezni, így illik nagyobb követési távolságot tartani.

Mellesleg van egy olyan tippem, hogy azért a kamionos a 40-nél nem teljesen 40-el ment...


Az oktató nyílván ideges volt, mert a munkaeszköze, ez valamilyen szinten érthető, gondold bele magad Te az ő helyzetébe. Igazából nagyjából a satuzás az egyetlen olyan dolog, amin az oktató nem tud változtatni. Fékezni tud, de ha már besatuztál, akkor már tehetetlen.


Vizsgán az oktató beavatkozhat, be is kell neki, ha úgy itéli meg. Persze a vizsga bukó, de ez sokadrangú dolog, a legfontosabb a javak megóvása.

2011. márc. 23. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
45%

Mi az, hogy ordibált veled az oktató??

A nénikéjével ordítson, ne a tanulójával. Ő felel a kocsiért és minden egyébért. Figyeljen oda. Te fizetsz azért, hogy megtanítson vezetni. Az én oktatóm ilyet nem tett volna.

2011. márc. 24. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
79%
Ha hátulrol beléd mennek,eleve nem te vagy hibás,mert a mögötted lévőnek olyan távolságban kell követnie,hogy a te hirtelen fékezésed esetén is még biztonságosan meg tudjon állni.
2011. márc. 29. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:
49%

Szerintem nem. Nem neked kellet volna fizetned. Ott van a Cascoja, majd elintezi. Es hidd el, hogy abban az osszegben amit fizetsz egy oraert, abba bizony bele van szamolva az, hogy idoszakosan "kellemetlensegek erik" az autojat. 1 perc fejfajasod ne legyen a hulye autoja miatt.


A szituaciobol viszont probalj tanulni.


Jo pelda amugy a satura a "sarga lampa". Sarganal, ha tehetem belenezek a tukorbe es megnezem, hogy a mogottem levo milyen sebesseggel jon es, hogy milyen messze van. Es az is befolyasolja a dontesemet, hogy atmegyek vagy sem. Ez idovel Nalad is reflex szintjen fog mukodni. Ne parazz!


Amugy meg az oktatonak:

"Vasar utan okos a paraszt."


Ha olyan kib@szott isten az az oktato, akkor miert nem vette eszre, hogy baj lehet a satuzasbol? Es miert nem figyelmeztette ELORE a tanulot? Ezt a legkonnyebb, leorditani a tanulo fejet...

2011. ápr. 7. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!