Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Ennél a kereszteződésnél ha...

Ennél a kereszteződésnél ha egyenesen kívánok menni akkor kell jeleznem indexel? Ha igen jobbra vagy balra kell jelezni indexel?

Figyelt kérdés

[link]


Azt látom, hogy a főútvonal vége tábla ki van rakva. Viszont alatta pedig azt jelzi, hogy felmegyek a főútra. Előre is köszönöm a választ.



júl. 26. 10:13
 1/7 anonim ***** válasza:
82%

Döbbenetes, hogy senki nem tudja értelmezni ezeket a táblákat.

Főútvonal kizárólag az, ami főútvonal kezdetétől a főútvonal vége tábláig tart. És mindegy, hogy lakott helyen beüli útról van szó, vagy országút.

A főútvonal vége táblát helyesen értelmezed.

Az alatta lévő elsőbbségadás kötelező tábla kiegészítője csak azt mutatja, hogy kinek kell elsőbbséget adnod. Ez a kereszteződés abból az irányból elsőbbséget élvez.

Főútvonal kezdetétől a végéig mindig elsőbbsége van az azon haladónak. végig.

De ahol csak elsőbbséget szabályozó tábla van, ott ahogyan haladsz az úton, lehet az elsőnél neked van elsőbbséged, a következő három jobbkezes, aztán meg neked kell elsőbbséget adnod. Az ilyen úton minden kereszteződés előtt meg kell győződni arról, hogy ott éppen ki rendelkezik előnnyel.

Itt, ha fizikailag egyenesen mennél tovább, és látszana főútvonal kezdete/vége tábla valamelyike, akkor jobbra kellene indexelni a kanyarodó főút miatt. Mivel ilyen nincs, ezért nem kell jelezned.

júl. 26. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
53%

Ezen a ponton kellene kanyarodó főút táblának lennie, de itt is csak maci van. Egyébként nem túl szerencsés hely.


[link]

júl. 26. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
31%

Ugyanaz a helyzet, mint a másik kérdésednél. Nem is értem, miért kell megkérdezni megint, mikor érthetően el lett magyarázva...

És nyilván ugyanaz a válasz is, idemásolom:


Természetesen kell indexelni.

A KRESZ 29. § (2) szerint irányváltoztatás előtt irányjelzőt kell használni. Akár főút, akár nem főút, ennek nincs jelentősége.

A 29. § (1) pedig példának hozza, hogy irányváltoztatásnak minősül, ha másik útra hajtunk, ill. átlépjük az úttest szélét, és itt mindkettő fennáll.

(Még mielőtt valaki belekötne: a KRESZ és a mértan mást ért egyenesen. Ha keresztülautózol a Mátrán, hiába tekergeted a kormányt folyamatosan, a KRESZ szerint bizony egyenesen haladsz, és egyszer sem kell indexelned. A fent kérdezett esetben viszont a másik útra hajtás kanyarodásnak minősül, az út geometriájától függetlenül, mint olvasható a jogszabályban.)

Na és visszatérve ahhoz, hogy honnan tudhatjuk, hogy másik útra fogunk itt rátérni, tehát irányjelzési kötelezettségünk keletkezik: egy mellékmondatból, amit a KRESZ 12. § (1) a) albekezdésben olvashatunk:

" „Elsőbbségadás kötelező” (9. ábra); a tábla azt jelzi, hogy az útkereszteződésben elsőbbséget kell adni a keresztező (betorkolló) úton – illetőleg, ha a jelzőtábla alatt az útkereszteződés alaprajzi vázlatát feltüntető kiegészítő tábla van, az ezen vastag vonallal jelzett úton (10. ábra) – érkező jármű részére."

Könnyű átsiklani a lényegen:

"az ezen vastag vonallal jelzett úton érkező jármű részére"

Tehát a vastag vonal egy utat jelez.

És mivel mi nem ezen érkeztünk, ezért bizony másik útra fogunk ráhajtani, ennek következtében irányjelzést kell adnunk.

Irányjelzést adni pedig vagy jobbra lehet, vagy balra. Csak e kettő közül lehet választani. Azt mindenki el tudja dönteni, hogy a kettő közül melyik az egyértelmű, aztán kizárásos alapon marad a másik...

júl. 26. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
0%
Édes istenem, hogy milyen problémáitok vannak...
júl. 26. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

1., 2. vagyok. Korrigálom az írásomat, mert egy ponton hibás.

Az útburkolati jel miatt kell jobbra indexelni. Ha az nem lenne ott, akkor pedig nem. A többi stimmel, amit a főútvonalról, elsőbbséget szabályozó táblákról írtam, és hogy nem a fizikai alakja számít a rendeletben.


Egyébként a közelben lakom, gyakran autózom itt. Soha senki nem jelez itt. És szerintem más hasonló helyeken sem. De a gyakorlat és a szabály gyakran eltér.

júl. 27. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Aki a 3-as választ lepontozta, az mégis, mire gondolt? Hogy a KRESZ rosszul tudja? Ott vannak a paragrafusok számai, utána lehet nézni, hogy tényleg ezt írja a KRESZ, hogy ebben az esetben indexelni kell. Pl. mivel átlépjük egy másik út úttestjének szélét. Aki nem hiszi, itt meg lehet nézni:

[link]

júl. 27. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
6. Azt én sem értem. Dokág %-on áltam, noha egy fontos kérdésben hibáztam.
júl. 27. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!