Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Gépjárművel közlekedve hogyan...

Gépjárművel közlekedve hogyan lehet biztosan elkerülni a vasúti fénysorompó tilos jelzésén történő áthaladást?

Figyelt kérdés
El lehet-e kerülni egyáltalán 100% biztossággal?

júl. 15. 22:38
A kérdező szavazást indított:
100%-ban elkerülhető
Nem lehet teljes mértékben kiküszöbölni
16 szavazat
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
53%
Megállsz
júl. 15. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
58%
Simán el lehet. Nem kell vasúti átkelő közelébe se menni.
júl. 15. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
Azért ennél bonyolultabb a kérdés szerintem. A vasúti fénysorompóknál nincs sárga jelzés, vagy bármi ami jelezné, hogy a lámpa rövidesen pirosra vált. És ott van a reakcióidő és a fékút is.
júl. 15. 23:22
 4/13 anonim ***** válasza:
90%

Először nem értettem a kérdést. Azt akartam válaszolni, hogy nyitott szemmel, nem elbambulva vezetsz.

#3 után már értem, mire gondolsz, ezt beleírhattad volna a nyitóba is.

Nos, csak annyit tudsz elkerülni, hogy pirosnál belemenj az átjáróba. Ha már rajta vagy a síneken, vagy olyan közel hozzá, hogy a sínek "vonzáskörzetébe" (remélem érted, mire gondolok) belelóg az autód, akkor már ne állj meg, hanem hajts keresztül.

Ha arra vonatkozott a kérdés, hogy ha ilyenkor ezt látja rendőr, megbüntethet-e, akkor a válaszom: nem tudom, de amelyik nem direkt szívatni akar, az biztos nem teszi meg.

júl. 15. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
90%
Elsőre én se értettem. Az olyan átjáróknál, ahol fénysorompó és félsorompó is működik, van egy késleltetés (asszem 12 másodperc), és a fénysorompó pirosra váltása után a félsorompó karja csak 12 másodperc után indul el. Ennek éppen az a célja, hogyha féktávon belül vált pirosra, akkor még biztonságosan el tudod hagyni az átjárót
júl. 16. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
40%

Kérdező van jogsid?

Ha igen, akkor az elég nagy baj!

Ha nincs, akkor olvasgasd a KRESZ vonatkozó rendelkezéseit:

[link]

39. § (1) A vasúti átjárót megközelíteni csak fokozott óvatossággal szabad.

Eléggé gumiszabály, mert azt nem írja le hogy hogyan is kell ezt végrehajtani. De hát erre voltak régen a vezetéselméleti órák (ma már gondolom ilyen sincs, csak a szabályokat bifláztatják be) ahol sok példán keresztül magyarázta el az oktató hogy hogyan érdemes ezt csinálni, illetve a gyakorlatil oktatás során lehetett gyakorolni és az oktatótól plusz infót, tapasztalatot gyűjteni.

30 éve vezetek és sokszor volt olyan hogy pont előttem váltott pirosra és sosem volt probléma megállni. Ha betartjuk a szabályokat és a tanultakat, azok alapján már elkerülhető hogy pirosnál behajtsunk. De alapból az ember óvatosabban közelít meg egy átjárót és hajt át rajta, mert nem akarja az autója futóművét tönkretenni.

Ha pedig mégis becsúszol az árjáróba a hirtelen pirosra váltó sorompónál, akkor sincs komoly baj, mert a vonat nem fog néhány másodperc múlva odaért, bőven van idő elhagyni az átjáró területét.

Csapórudas sorompónál pedig - ahogy előttem is írják van elővillogás, nem fog azonnal rádcsukódni a sorompó.

Méeg egy ok amiért nem illik állat módjára megközelíteni az átjárót: Amikor a biztosító berendezésen irányt váltanak, mert másik irányba fog majd közlekedni a következő vonat, akkor minden berendezést tesztel a rendszer. Ezért a sorompón a piros felvillan egy pillanatra. A régebbi izzólámpás sorompóknál ez nem volt gond, mert nem tudott láthatóan felizzani a lámpa. A LED-es sorompókon viszon néhány villanás erejéig látható a piros. Nem kell megijedni, ilyenkor még nem jön vonat és nem kell kétlábbal a fékbe taposni és összegyűjteni a mögöttünk jövő sort. (megintcsak vezetéselmélet ugye...)

júl. 16. 06:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

#6 Hát nem ma szereztem a jogsimat. Mi még úgy tanultuk, hogy lakott területen kívül legfeljebb 40-el, lakott területen belül legfeljebb 30-al lehet megközelíteni a vasúti átjárót. Tudtommal azóta ezt eltörölték, maradt a fokozott óvatosság. A tapasztalatom alapján lakott területen kívül főútvonalon elvétve akad olyan aki a szabad jelzésnél 40-re lassít.

De tegyük fel, hogy csak 40-el halad az autós, akkor is 20 m körül van a megállási távolság (reakcióidő+fékút). Ha néhány méterrel az orra előtt vált pirosra, szerintem belátható, hogy a sínek közepén tudna csak megállni, így logikusnak tűnik hogy áthajt. Nyilván nem jön azonnal a vonat és nem csukódik azonnal a sorompó. De gyakorlatilag akkor is a tilos jelzésen haladt át.

júl. 16. 08:49
 8/13 anonim ***** válasza:
22%
Mondtam már, nem kell arra menni.
júl. 16. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
55%
Ismerni kell fejből a menetrendet. Én forgalmi vizsgánál a jobbra kis ívben haladó sávoknál a kiegészítő lámpákkal voltam így, a vizsga útvonalakon megtanultam, hogy melyik kieg. lámpa mikor alszik el és ennek megfelelően közelítettem meg a kereszteződést.
júl. 16. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
#9 Igen, a kiegészítő lámpa esete is ugyanez a szitu.
júl. 16. 16:34
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!