Hány éves korig kötelező kisgyereket háttal ültetni az autóban? És miért kell háttal?
Ha pukkan a légzsák a baba arcába, nem túl jó. A bébiülést nem is tudtam menetirannyal szembe fordítani. Ha kinőtte a nagyobb gyerekülést, jöhet a magasító.
Előre később ülhet talán 150 cm felett.
Csaknem kifogástalan az 1-es válaszban elérhetővé tett tájékoztató.
Azt, hogy amennyiben nem éri el a 150 cm-es magasságot, addig első ülésen csak gyermekbiztonsági rendszerben utazhat a 18. életévének betöltése előtt; sok év óta nem tartalmazza hatályos jogszabály.
A jogszabályi lyuk akkor keletkezett, amikor az Alaptörvénnyel megszüntették életkor alapján a gyermek, kiskorú, fiatalkorú, fiatal felnőtt megkülönböztetést, és mindenki, aki nem töltötte be a 18. életévét, fiatalkorú lett. Fiatalkorú például, a fél napos baba is, és az is, aki fél nappal van a 18. születésnapja előtt.
A különböző jogszabályok, ahol gyermekről van szó, meghatározzák, hogy abban a jogszabályban milyen életkort jelent a gyermek. A különböző jogszabályokban ezek eltérnek. Olyan jogszabály is van, ahol egy jogszabályon belül, különböző esetekben, más-más életkori határ van a gyermek fogalmához.
A KRESZ-ben elmaradt a meghatározás pótlása, és már nincs olyan általános érvényű jogszabály, amely alapján, a KRESZ-ben történő meghatározás nélkül, meg lenne határozva a gyermekkor.
Ugyanakkor a KRESZ csak gyermekek számára teszi kötelezővé a gyermekbiztonsági rendszer használatát: „gyermek csak a testméretéhez és testsúlyához igazodó kialakítású gyermekbiztonsági rendszerben rögzítve szállítható.”
Életkort csak egy esetben említ: „Két 10 éven aluli gyermeket – ha az általuk elfoglalt ülésen a gyermekbiztonsági rendszer használata a 48. §-ban foglaltak alapján nem kötelező – egy személynek kell tekinteni.” Ez azt jelenti, hogy a 10 éven aluliakat gyermeknek nevezi a jogszabály, de az nem következik belőle, hogy ez a gyermek (felső életkor) meghatározása a gyermekbiztonsági rendszer használatának kötelezése szempontjából.
Négy évvel ezelőtt megkérdeztem a kormányzati ügyfélvonalon, hogy a KRESZ vonatkozásában milyen kort jelent a gyermekkor, és ennek alapján milyen korig kötelező a gyermekbiztonsági rendszer használata; ami ugye, gyermekek esetén kötelező, ha nem ér el adott testmagasságot?
A válaszban szerepelt, hogy ez nem derül ki a jogszabályból, a Belügyminisztériumhoz továbbították a kérdésem.
Onnan nemsokára azt a választ kaptam, hogy jogszabályi hiányosság miatt ez nem meghatározott. Ha esetleg olyan korú fiatal miatt bírságoltak meg, aki szerintem nem tekinthető gyermeknek, akkor fellebbezzek, kerüljön bírósághoz az ügy, és akkor bíróság hoz valamilyen határozatot. Ha döntenek is, az nem jelenti, hogy más bíróság ugyanúgy döntene. Ha a Kúriától kérnek jogegységi határozatot, akkor az, általános érvényű lesz.
Köszönöm, már értem :) Jól elmagyaráztátok, ezért is tettem ide fel ezt a kérdést, átnéztem egy pár oldalt, de nagyon túlkomplikáják a dolgokat, nehéz megérteni, bonyolultan magyarázzák el.
Ígyhát, az internet népét kérdeztem :)))
3
Ez csak részben igaz.
A polgári jogban nincs fiatalkorú, csak kiskorú. 0-18 évig.
A büntetőjogban 12 év alatt gyermekkorú, 12-18 év között fiatalkorú.
↑ 5!
Elnézést kérek, valóban hibát vétettem. Magyarázatot nem tudok, rá, a figyelemfelhívásodra elolvastam; nem tudom, hogy írhattam fiatalkorúnak a kiskorút.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!