Amikor áthaladtok a kereszteződésben a zöld lámpánál, köszönetet mondtok a piros lámpánál álló sor élén álló sofőrnek, amiért teljesíti a kötelezettségét?
Például fejbiccentéssel, intéssel.
Ha nem, miért nem? Hiszen minden további nélkül figyelmen kívül hagyhatná a piros jelzést, és akkor szabhatnád az elsőbbséged.
Igen, "dobok egy lájkot", ahogy a rendőrség is javasolja hasonló esetekben.
Az autópályán is minden autósnak köszöngetek, hogy nem vágtak be elém.
Gyalogosként nekem ez valahogy alap, hogy amikor lassít és át tudok menni, intek egyet. Még nem tört le a karom, szóval nem egy nehéz dolog ez.
Ha autóban ülök, akkor nyilván nem köszönök meg egy tiszta elsőbbségi helyzetet, de ha a másik fél lemond a javamra a saját elsőbbségéről, akkor igen. Vagy ha teszem azt csinálok egy fordulást, aminél a másikat pár pillanatra feltartok, egyértelmű, hogy intek egyet a végén.
#5: értem, tehát gyalogosan azért köszönöd meg, hogy egy tiszta elsőbbségi helyzetben megkaptad az elsőbbseget, mert:
- neked valahogy alap
- nem törik le a karod
- nem egy nehéz dolog
Autóban ülve miért nem alap? Esetleg ott letörne a kezed?
"Ha autóban ülök, akkor nyilván nem köszönök meg egy tiszta elsőbbségi helyzetet"
És gyalogosként miért?
7-es, egy gond van a hozzászólásoddal, hogy nincs igazad. :-)
A zebrán áthaladó gyalogos kontra autós, és az útkereszteződésben alárendelt ill. fölérendelet útról érkező járművek találkozása nem ugyanolyan helyzet.
Az utóbbi esetben teljesen egyértelműen a fölérendelt úton közlekedőnek elsőbbsége van. Annyit árnyal csupán a jogszabály, hogy az alárendelt útról jövő jármű kihajthat a fölérendelt útról jövő elé, ha nem kényszeríti haladási irányának ill. sebességének hirtelen, nagymértékű megváltoztatására.
A zebránál levő gyalogos és autós viszonya ehhez képest más. A gyalogos csak akkor léphet le az autós elé, ha meggyőződött annak veszélytelenségéről. Tehát egy "szokásos" zebrán történő elütésnél a gyalogosnak általában felróható, hogy nem győződött meg az áthaladás veszélytelenségéről. Tehát mindketten hibásak a baleset bekövetkezésében.
Alá-fölérendelt utak találkozásánál ha nem adja meg az elsőbbséget az alárendelt útról jövő, akkor nincs ilyen kötelezettsége a fölérendelt útról jövőnek.
A különbség nyilván azzal függ össze, hogy egy mozgó autónak mérhető féktávolsága van, míg egy gyalogos gyakorlatilag azonnal meg tud állni.
Ilyenformán egyenlőségjelet tenni a két helyzet között nem lehet, ez tipikus esete annak, amikor almát a körtével hasonlítunk össze.
Az a baj ebben a témában, hogy van az elmélet és a gyakorlat.
Elméletben a két szituáció ugyanaz. Mindkettőben elsőbbsége van az egyik félnek és nem kellene köszöngetni, hisz nem jószándékból állt meg, hanem mert a szabály kötelezte.
Gyakorlatban viszont ég és föld a különbség egy piros lámpánál, illetve zebránál megállásnál. A pirosat relatív ritkán szegik meg az emberek, 99%-ban megállnak. Zebránál viszont sajnos az emberek kevesebb mint fele áll meg. Itt sem kellene köszöngetni, de a hulladék közlekedési morálunk miatt az a kevés normális ember megérdemel egy köszönömöt.
De FONTOS, hogy nem az átengedést köszönöm meg, hanem nagy általánosságban azt, hogy nem egy kretén f*sz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!