Civil rendőrautó jogosan használhat-e buszsávot ha nem használ megkülönböztető jelzést?
"36. § (8) * Az autóbusz forgalmi sávban
(...)
b) az autóbusz- és trolibuszforgalom zavarása nélkül
(...)
bb) külön jogszabály alapján rögzített üzemmódú megkülönböztető jelzést adó készülékkel felszerelt
bba) sürgősségi betegellátásra rendszeresített gépjármű,
bbb) hivatásos katasztrófavédelmi szervek, a tűzoltóság és a tűzoltó egyesületek közvetlen helyszíni beavatkozására rendszeresített gépjárműve,
bbc) a rendőrség közrendvédelmi és közlekedésrendészeti szolgálati ágának közvetlen helyszíni beavatkozásra rendszeresített gépjárműve,
(...)
közlekedhet. "
Tehát attól függ, hogy mit nevezel "civil rendőrautónak". Ha rögzített üzemmódú a mkj., akkor használhatja.
9:12
Pont azért tettem fel a kérdést mert 'civil' rendőrautókban nem a hagyományos értelemben vett rögzített üzemmódú mkj van hanem 'mozgatható'.
Kérdező!
Nincs olyan kategória, hogy "civil" rendőrautó. Amire te gondolsz, az nem ez.
Rendőrautó van....mindegy, hogy mi van rá felfestve vagy éppen mi nincs.
Ha HASZNÁLJA a megkülönböztető jelzését, akkor a KRESZ bizonyos előírásait, szűk körben, megszegheti - de ekkor is figyelemmel kell lennie élet- és vagyonbiztonságra, pl. el nem üthet senkit, karambolt nem okozhat, hiába használja a jelzéseit..
De mindegy is, mert Busz-sáv használata neki is csak az előírások mellett lehetséges, akár használja a megkülönböztető jelzéseit, akár nem.
Használhatja.
Sokan keverik a Gizikét a gőzekével!
Két fő elemből áll a megkülönböztető jelzést adó rendszer. Fény és hang.
Te kívülről nem láthatod a “rögzített” megkülönböztető jelzés adó egyik alapelemét, a hangrendszert. (Nénúú-nénúút) Azt a motor- és utastérbe építik be, az fix berendezés.
A “fény-technika” már más. Az lehet konkrétan fix - rögzített fényhíd, hűtőrácsba épített ledek, esetleg fényváltóval szerelt fényszórók - vagy mobil, mágnes talppal ideiglenesen rögzíthető “villogók” tetőn, vagy műszerfalon. Az ideiglenesen rögzíthető eszközökből, egyértelmű hogy nem láthatsz mindent. (Pl. napellenző behajtva, ha oda van rögzítve)
Az mkj. eszközök beszerelésének engedélyezéséről, a beszerelésről a 12/2007 IRM rendelet szól.
Összefoglalva.
- Fény és hang csakis együtt.
Ebből következően és a fentebb említett beépített (azaz rögzített) “hang-rendszer” miatt a rendelet megemlíti ugyan a “mobil fény-rendszert”, de azt is a rögzített mkj. adó berendezésnek tekinti. Nem tesz különbséget!
Hiába nincs, de van!
Azt pedig, hogy melyik autó járőr, beavatkozó, vagy fedett nyomozói stb…, a reggeli üzemképes autópark, és az eligazítás dönti el, valamint a belső szabályozók. Civil magánemberként senki.
A forgalmi kamerák mindent rögzítenek, minden szabálysértés befut a közlekedésiekhez, onnan pedig továbbítják a rendszám szerint illetékes kapítányságra.
Igen, kérdező!
A - megkülönböztető jelzést NEM HASZNÁLÓ rendőrautó - a KRESZ előírásai szerint használhatja a BUSZ sávot (ahogy egyébként Te is).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!