Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Miért dudált le ha én jobbra...

Miért dudált le ha én jobbra kanyarodtam ő pedig balra?

Figyelt kérdés
Mindkettőnknek macisajt volt egymással szemben voltunk ő balra nagyív én jobbra hát mentem is erre dudál mint egy fogyatékos. Annyira felbosszantott veletek is szokott ilyen lenni?
2022. szept. 27. 12:37
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
84%
Számít ? Engem múltkor meg akartak verni mert szabályosan mentem a sávomban. (2 sávos volt az út de egyirányú és szembe akart felmenni az autópályára )
2022. szept. 27. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
88%
Eltolt tengelyű osztott pályás kereszteződésben még csak-csak el lehet vitatkozni, hogy az akkor ott egy kereszteződés vagy kettő külön kereszteződés és ennek fényében lehet kétféleképpen értelmezni az elsőbbségi viszonyokat is, de itt a leírás alapján szó sincs ilyesmiről.
2022. szept. 27. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 A kérdező kommentje:
Ez egy "kisvárosi" kereszteződés, nem volt osztott pálya meg semmi.
2022. szept. 27. 21:21
 14/20 anonim ***** válasza:
63%

#10 Én meg ezt próbálom elmagyarázni, hogy a kérdésben nem volt semmilyen szituáció leírva, így csak találgatni lehetett. Ha egyszerre értetek oda és mindketten megálltatok körülnézni, akkor szerintem nem neked szólt a dudaszó.


A lepontozásos reakció természetesen azoknak ment, akik agyatlanul ráfeküdtek a piros gombra.

2022. szept. 27. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
46%

#7: látom megsértődtél a lepontozáson, úgyhogy leírom, hogy miért pontoztam le a válaszod.


"Ha már bent volt a kereszteződésben, amikor te odaértél a táblához és nem adtad meg neki az elsőbbséget, akkor teljesen jogosan dudált."

Lehet félreértem, de ez nekem olyan, mintha azt akarnád mondani, hogy az elsőbbség az érkezési sorrendtől függ, de ilyen nincs.

A kérdező jobbra kanyarodott, a másik autós balra, tehát a kérdezőnek volt elsőbbsége. Az elsőbbséggel rendelkezőt pedig nem szabad hirtelen fékezésre kényszeríteni.


Két olyan speciális eset lehet, ahol bonyolódhat a dolog.


1) a két alárendelt út nem pont egymással szemben van, hanem pár méterrel el vannak tolva egymáshoz képest.

Ilyenkor a balra kanyarodó értelmezheti úgy, hogy ő már a védett úton halad, amikor keresztezik egymás útját, így megfordul az elsőbbségi viszony.


2) ha többsávos útra kanyarodnak és a jobbra kanyarodó nem a jobb szélső sávba érkezik.

Ekkor azon lehet elvitatkozni, hogy ez sávváltásnak minősül vagy sem. Ebben az esetben a sávváltás miatt fordulna az elsőbbségi viszony.


Kérdező: Ha megmutatod a helyszínt, akkor ki lehet zárni ezeket.

2022. szept. 28. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
69%
#15 Plusz az, amit leírtam én. Ha már bent van a balra kanyarodó a kereszteződésbe, akkor csak nem mész ki elé?!
2022. szept. 28. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
44%
#16: Attól függ. Nyilván nem fogok szándékosan balesetet okozni, de alapvetően élek az elsőbbségemmel.
2022. szept. 28. 02:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
31%

#15

Én meg téged pontoztalak le, mert nem jó a válaszod. Remélem, nem sértődsz meg rajta, hanem elgondolkodsz.

A KRESZ-ben az elsőbbség fogalmánál ez áll:

"Azt a járművet, amelynek elsőbbsége van, az elsőbbségadásra kötelezett nem kényszerítheti haladási irányának vagy sebességének HIRTELEN megváltoztatására."

Tehát, mérsékelt lassításra lehet kényszeríteni, teljesen szabályosan, csak ez nem lehet balesetveszélyes mértékű.

Vagyis, ha a másik előbb érkezik, és a kérdezőnek lassítania kell, de ő berombol a kereszteződésbe, mert hát hogy képzeli az a másik, akkor bizony jogos lenne a dudálás.

Na jó, mint utólag kiderült, egyszerre érkezett a két fél, tehát nem volt jogos a másik felháborodása. De a #7 válasz születésekor ez még nem volt leírva sehol.

2022. szept. 30. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
19%

15!


De bizony, hogy számít az érkezés sorrendje! Az elsőbbség az egyszerre történni akaró dolgokra megoldás. Valami módon meg kell találni a módját, ki menjen előbb, ki később.

Hozok egy példát:

parkolás. Szeretnék párhuzamos parkolásból elindulni. Persze addig nem tehetem meg, amíg jönnek. De ha megkezdem, az akár 8-10 másodperc is lehet, mire ki tudok bújni két autó közül. Vagy még több. Tehát fel foglak tartani, pedig tolatok, előre megyek, állok stb. Vegyünk 10 másodpercet és 50 km/h limitet. Az azt jelenti, hogy kb. 140 métert tesz meg ez alatt egy autó. Csak akkor kezdhetem meg a kiállást, ha 140 méteren belül senki nem közlekedik? És ha mögöttem a kereszteződés 30 méter? A fény nem kanyarodik. Állítsak őrt, hogy abban az utcában sincs senki 110 méteren belül?

Kereszteződés: Te mondjuk 100 méterre vagy, amikor kitolom a kocsi elejét. Alapesetben árkon-bokron túl leszek, mire odaérsz. De mivel kanyarodok, és közben odaért egy gyalogos, akit el kell engednem, akkor vissza kellene tolatnom? Vagy mit tegyek?

2022. szept. 30. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
55%

18-19: Értem amit írtok, van olyan eset, amikor igazatok van.

De van egy nagy különbség a ti példáitok és a kérdező helyzete között:

A konfliktuspontra (ahol keresztezik egymás útját) a kérdező ért előbb és az alárendelt helyzetben lévő dudált rá. Ez nonszensz, ez csak úgy lehetséges, hogy az elsőbbséggel rendelkezőt hirtelen fékezésre kényszerítette volna, ha mégis behajt elé.


A 19-es példájában a konfliktuspontot már másodpercekkel korábban elfoglalta az alárendelt autós, ilyenkor valóban nem tehet semmit az elsőbbséggel rendelkező, csak várhat.


Én arra tippelek amúgy, hogy a kérdező megállt körülnézni és ezt az elsőbbségről való lemondásként értelmezte a másik.

2022. szept. 30. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!