Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Ilyen szituációban ha én...

Ilyen szituációban ha én ütném el az áthaladó gyalogosokat, akkor engem vennének elő, mint vétkes? Hogy lehet ilyen balesetet elkerülni?

Figyelt kérdés

Adott egy kereszteződés én a piros jelzésű autóval balra ki akarok kanyarodni úgy, hogy beljebb van egy zebra (és stop tábla) de mivel elég zsúfolt és fák/parkoló autók miatt nehezen belátható az elsőrendű út ezért kénytelen az ember továbbgurulni a zebrán túl és utána kifordulni balra ha már tiszta.

[link]


A dolgot bonyolítja a zöld körökkel jelölt gyalogosok/kerékpárosok, akik szintén pont akkor akarnak átmenni a túloldalra, amikor nekik (és nekem) is szabad az út.

(A felső szürke-sárga egy osztott kerékpáros/gyalogos utat hivatott jelezni.

Az áthaladni akaró gyalogosoknak semmilyen járdára vonatkozó meghosszabbított vonal nincs ergó a kanyarodási szabály se vonatkozna tudtommal.

Meg lehet őket érteni, mert forgalmas egy frekventált környék ez és a legközelebbi zebra (amivel át lehet menni) elég messze van.


Nos, tehát én balra, ők keresztbe át. Elvileg nekem van ilyenkor elsőbbségem, de mivan ha benézi az egyik és elcsapom? Ki lesz a hibás? És mit tegyek, ha a gyalogos nem ismeri a kreszt, de én is ki akarok kanyarodni és nem átkísérgetni őket az autóból, mint a kis csibéket?



2022. júl. 16. 19:33
A kérdező szavazást indított:
Te lennél a hibás, megindokolom miért.
Ők lennének a hibásak megindokolom miért.
Osztott felelősség, megindokolom miért.
19 szavazat
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%
Te leszel a hibás, magyarázhatod, mit miért nem látsz, de a gyalogosokat szemben tökéletesen látod.
2022. júl. 16. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%
Semmiképpen sincs elsőbbséget, hiszen arra at útra kanyarodsz, ami ők átmennének. Ők meg teljesen szabályosan mennek ott át.
2022. júl. 16. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
100%
Milyen vonalat keresel te ott, jóember?
2022. júl. 16. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
3%
Tehát ha jól értem a gyalogosoknak nincsen ott zebrájuk? Mert akkor szabálytalanul kelnek át az úton, tehát ha elütöd akkor ő a hibás.
2022. júl. 16. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
100%

Miért is szabálytalanok? Nektek nincs jogsitok?

Ahol kijelőlt gyalogátkelőhely nincs, ott az útkereszteződésekben, a járda képzeletbeli meghosszabbításában kellhetneek át, de elsőbbségük nincs.

De! Ez a jobbról-balról érkező aztósokra vonatkozik. Arra nem, amelyik oda kanyarodik. Azzal szemben elsőbbségük van.

2022. júl. 16. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
94%

Nem egyesen haladsz át az úton, hanem kanyarodsz, tehát a gyalogosoknak elsőbbsége van.

Amúgy normális embert egy gyalogos elgázolása akkor is megviseli, ha nem ő a hibás, hanem egyenesben kilépett az utolsó méteren. Nekem legalábbis első gondolatom nem az lenne, hogy mit kapok érte.

Az oktatóm ezt anno le is rendezte annyival, hogy a gyalogosnak mindig elsőbbsége van. Ha látom, megindul határozottan az út felé, inkább engedjem el, ne abban bízzak, hogy megadja az elsőbbséget. Nekem van (lesz) jogsim, neki nem biztos.

2022. júl. 16. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
94%
Kiegészíteném azzal, hogy kanyarodó főútvonalon is a gyalognak elsőbbsége van. Az ugyanis nem tartozik rájuk, nem látják, nem ismerik, nem nekik szól a tábla.
2022. júl. 16. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
81%

Gyalogos elütése nem opció. Elsőbbségtől, és attól függetlenül hogy ki volt szabálytalan, mindent meg kell tenned egy baleset elkerüléséért. Ehhez képest szerinted micsoda egy baleset szándékos okozása (gázolás)?


Vagy az erősebb kutya b...ik? Akkor majd téged is tekintsen egy hókotró télen csak egy zavaró tereptárgynak, ha épp útban vagy neki?

2022. júl. 16. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 Alex Fly ***** válasza:
81%

A valóságban pedig a gyalogosnak elsőbbsége van azzal szemben, aki arra az útra kanyarodik, amelyen átkelnek.

Innentől az egész kérdésed hibás feltevésen alapul...

2022. júl. 19. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
16%

Osztott felelősség, mivel mindketten vétettetek a KRESZ szabályai ellen.

Te ezt sérted meg:

31. § (5)

"Elsőbbséget kell adni, ha a 28. § (2) bekezdésében foglaltakból más nem következik

a) jobbra vagy balra bekanyarodó járművel

- annak az útnak az úttestjén áthaladó gyalogos részére, amelyre a jármű bekanyarodik"

A gyalogos ezt sérti meg:

21. § (6)

"A gyalogos az úttestre akkor léphet, ha meggyőződött annak veszélytelenségéről."

Tehát hiába van elsőbbsége, nem mehet úgy, mint a vaklégy, körül kell néznie, és ha úgy látja, hogy nem biztonságos a számára, akkor nem megy eléd. Ha mégis eléd megy, akkor szabályt sért.

Mindkét szabály létező, élő szabály, amiket be kell tartani. Nincs köztük rangsor, hogy melyik az erősebb kutya.

Ugyanaz a helyzet, mint pl. hogy alapesetben kereszteződésben nem szabad előzni. De ha mégis előz valaki, és egy kikanyarodóval ütközik emiatt, akkor az előző is sértett egy szabályt, mert előzött, meg a kikanyarodó is sértett egyet, mert nem adta meg az elsőbbséget a védett úton érkezőnek. Tehát ott is osztott lesz a felelősség, az egyik szabálysértés nem törli a másikat.

De az osztott felelősség csak az anyagi kérdésekre (kárra) vonatkozik, remélem, tudod. Egy baleset esetén a rendőrség mindkét félnek kinyomja a szabálysértéséért járó csekket, teljes értékben.

2022. júl. 20. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!