Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Miért tanítják azt, hogy...

Miért tanítják azt, hogy vészfékezés esetén a visszapillantó tükörbe kell nézni először?

Figyelt kérdés

Őszinte leszek, fogalmam sincs róla, hogy ilyen kitétel létezik-e a KRESZ-ben, illetve ezáltal hogy ez egy általánosan tanított dolog, vagy sem. Az biztos, hogy ma nálunk szóba került és mindenki bólogatott, fiatalabb és idősebb egyaránt, hogy anno úgy tanultuk mind, hogy vészfékezés esetén a tükröt kell legelőször nézni. Miért?


Ha oldalsó tükörről lenne szó, akkor még meg is érteném: fontos feltérképezni, hogy ha nem tudunk megállni időben, akkor tudunk-e menekülni szomszédos sávba. Na de a fáma kifejezetten a belső tükröt mondja. Mi a fene lehet olyan érdekes a belső tükörben, hogy ekkora jelentőséget tulajdonítanak neki? Hogy előtted baj van és neked az első lépésed a belső tükörbe tekintés legyen. Persze nyilván jöhetnek mögötted is és a te vészfékezésed rájuk is hatással van. Ugyanakkor a KRESZ szerint vészfékezni kötelességed, ha személy- vagy vagyonvédelem elkerülése a cél, szóval ha előttem baj van, akkor nekem annak elkerülése a felelősségem, nem pedig a mögöttem jövő. A mögöttem jövőnek kell velem foglalkoznia, nem pedig fordítva. A követési távolság is úgy szól, hogy a hátul közlekedőnek kell az előtte lévőhöz képest tartani a távolságot, nem pedig az elöl haladónak kell "menekülnie" a mögötte érkezőtől.


Szóval nem világos. Nyilván nem érdekem, hogy a mögöttem lévőt rossz helyzetbe hozzam, azt meg főleg nem akarom, hogy belém szálljon, ugyanakkor sem a logikával/józan paraszti ésszel, sem a KRESZ szeméy- és vagyonvédelemre irányuló részével nem összeegyeztethető szerintem az, hogy "vészfékezés esetén a belső tükörbe pillants legelőször".


2021. okt. 18. 16:54
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
86%

Hogy tudd, hogy beédjönnek-e vagy sem...


Nem is feltétlen vészfék. De ha pl megyek és pont pirosra vált a lámpa, akkor belenézek a tükörbe. Ha nincs mögöttem senki, akkor megállok egy nagyobb fékkel. Ha van, akkor inkább átcsúszok a sötétsárgán, nehogy belémjöjjenek.

2021. okt. 18. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 A kérdező kommentje:
#1 De itt meg visszajutunk a követési távolsághoz. Létezik ez a hibás gondolkodás, hogy "mindig a hátulról koccanó a hibás, mert nem tartott követési távolságot és/vagy nem figyelt előre". Ez persze ilyen formában nem igaz és soha nem is értettem vele egyet, mert indokolatlan manőverek esetén az elöl haladó a hibás. De a lámpánál fékezés nem indokolatlan. Én nem fogok azért átmenni a piroson, mert mögöttem nem tartanak távolságot. Életemben egyszer mentem át így, hogy "még átmegyek, pedig már éppen piros lesz", akkor is azért, mert belső sávban voltam, mögöttem jött a mentő és nem volt hova kitérnem, hát inkább átcsúsztam a piroson. De egy kretén seggemben közlekedő miatt nem fogom ugyanezt megtenni, mert nem kötelességem.
2021. okt. 18. 17:07
 3/21 anonim ***** válasza:
84%

"sem a logikával/józan paraszti ésszel (...) nem összeegyeztethető"


Milyen ártatlan gondolat... :)

Majd megtanulod, hogy a sofőrök nagyrésze b*szik a követési távolságra és a s*ggebe megy, vagy azért mert baromira siet valahova, vagy mert paraszt és erre veri

2021. okt. 18. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
88%

"Mi a fene lehet olyan érdekes a belső tükörben, hogy ekkora jelentőséget tulajdonítanak neki?"


Ööö... mondjuk az az apróság, hogy látod benne a mögötted érkező forgalmat...


"sem a logikával/józan paraszti ésszel összeegyeztethető"


Hát márpedig pontosan a logika és a józan paraszti ész diktálja, hogy figyeld a mögötted érkezőket is hirtelen fékezés esetén.


"mindig a hátulról koccanó a hibás, mert nem tartott követési távolságot és/vagy nem figyelt előre"


Ez szép és jó. De attól, hogy ő a hibás, te is cseszheted mert rommá törik a kocsid, járhatsz szervizelni, biztosítóhoz, csökken az értéke, ha munkaeszköz akkor még további anyagi kiesést jelent.

2021. okt. 18. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
71%
Lehet itt hőbörögni össze-vissza, ha én ilyen alapon vezetnék, már vagy 50-szer össze törték volna a kocsimat, mert legalább ennyi helyzetet kerültem el azzal, hogy figyeltem a mögöttem lévőre is.
2021. okt. 18. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 A kérdező kommentje:

#3 #4 Ezeket értem én és nem vitatom, csak egyszerűen nem tartom annyira fontosnak. Nyilván nem célom, hogy összetörjék az autómat, de inkább törje össze más az enyémet azzal, hogy hátulról belém jön és kapjak kártérítést, mint hogy én okozzak kárt másban és nekem kelljen fizetnem a mögöttem haladó kretén miatt. Hátrafelé majd figyelek akkor, ha előttem tiszta a terep. Figyelek a mögöttem jövőre, hogy a fenébe ne figyelnék. De az előttem történő dolgokra való reakció a prioritásom, nem pedig az, hogy mögöttem kretén jön-e.


#4 konkrétan azt írod, hogy "rommá törik a kocsid, járhatsz szervizelni, biztosítóhoz, csökken az értéke, ha munkaeszköz akkor még további anyagi kiesést jelent". Persze, nyilván, ez rossz. De tudod mi rosszabb ennél? Az, ha te okozol kárt másban, mert akkor is le kell futni ezeket a köröket, de akkor még sokkal nagyobb anyagi veszteség ér.

2021. okt. 18. 17:26
 7/21 anonim ***** válasza:
87%
Kedves Kérdező! Azt jól tudod, hogy ha vészfékezéssel megállsz a pirosnál és hátulról beléd megy a paraszt, akkor valóban ő a hibás, de nem árt, ha azt is az eszedbe vésed, hogy a te járműved is károsodik és a biztosító legtöbb esetben nem fizeti ki a teljes kárt. Magyarul akár több hétre is kiesik az autód a forgalomból és még rá is fizetsz. Amikor legközelebb lesatuzol bármi okból, ezt is tartsd észben.
2021. okt. 18. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
59%

Össze vagy zavarodva. A kreszben szó sincs vészfékezési kötelezettségről. Ilyen nem létezik, akkor sem ha baleset történik!

A visszapillantós történet sem létezik. Egy vészhelyzetben minden tized számít. Számolják a reflexet, a fékkésedelmet és a fékutat a belsetnél. Olyan nincs, hogy tükörbe nézel a baleset előtt, pláne nem írható elő, sok autónál belső tükör sincs.


A lámpa előtt való fékezés már más, de ott nem kell vészfékezni. A lámpa a városban 3 másodpercig sárga. Ekkora sebességgel ha 50 méterre vagy a lámpától, akkor is neccesen, de átférsz. Ha valaki 50-60 méterre vészfékezik a lámpától (ebben az esetben féltávon már megállna), akkor attól el kell venni a jogsit. Sok esetben azért szoktak erősen fékezni, mert nem mérik fel a távolságot jól, sárga lesz a lámpa, de az útkereszteződéstől még 70 méterre vannak, érzi, hogy nem fog átmenni, és akkor fékez erősen. A hátsó meg menne vele még át a piroson, összejön a sebességkülönbség, és a baleset, megérdemlik.

Csak oda kell figyelni, és elkerülhetőek ezek az incidensek.

2021. okt. 18. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 A kérdező kommentje:

#5 Mint írtam: senki nem mondta, hogy ne figyelj hátra és lehetőség szerint ne alkalmazkodj a mögötted lévőhöz. Hangsúly azon van, hogy LEHETŐSÉG SZERINT. A kérdésben direkt vészfékezést említettem, ami feltételezi, hogy előttem nagy gáz van. Mondok egy példát: elém szaladt egy kisgyerek. A tanítás szerint nekem a tükröt kéne nézni, hogy mi van mögöttem. Hát én meg azt a rohadt kisgyereket fogom nézni, hogy őt ne üssem el. Inkább jöjjenek belém hátulról, minthogy elüssek egy gyereket.


Vannak szituációk, ahol teljesen jogos a hátrafelé tekintés és alkalmazkodás. Remélem sikerül megérteni, hogy ezt nem vitatom. De én direkt a szélsőséges esetekről beszélek, mert szerintem azoknál nem szabad(na) hátrafelé nézni.

2021. okt. 18. 17:29
 10/21 anonim ***** válasza:
35%

"Az, ha te okozol kárt másban, mert akkor is le kell futni ezeket a köröket, de akkor még sokkal nagyobb anyagi veszteség ér."


Felesleges összemosnod a két dolgot.


Nyilván anyagi kárt nem kell okoznod, de ettől még a józan ész azt diktálja, hogy figyelj a tükörre is. A kettő nem egy vagy-vagy dolog.


Egyszerűen egy dilettáns hülyeségen akadsz fenn.

2021. okt. 18. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!