Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Honnan tudom, hogy elsőbbségem...

Honnan tudom, hogy elsőbbségem van-e?

Figyelt kérdés

Még nincs jogsim, hamarosan kezdem a forgalmi vezetést. Néha látok olyan helyzeteket, hogy haladok egy úton, ami nem főút, de kereszteződésekben a betorkolló utatra elsőbbségadás kötelező táblát tesznek ki. Ilyenkor csak az alapján tudhatom, hogy elsőbbségem van, hogy látom az ő tábláját hátulról?


Nem teljesen értem még a logikát a táblák kihelyezésében. Az tisztasor, amikor főúton vagyok, mert akkor kötelező jelleggel minden betorkolló úton (ami nem főút) kint van az elsőbbségadás kötelező tábla. Ezek mellett mellékutakon szokás kihelyezni azokat a táblákat, hogy egyenrangú útkereszteződés, vagy hogy alárendelt úttal való kereszteződés. Úgy látom, hogy ezeket nem feltételnül konzisztensen helyezik ki, vagyis van, amikor nem helyezik ki, pedig ki lehetne.


Ha mellékúton haladok, közvetlenül a kereszteződéshez érés előtt tudhatom valahogy, hogy lesz-e elsőbbségem vagy sem? Ha esetleg a tábla takarásban van, akkor fárasztó lehet minden kereszteződésnél annyira lelassítani, hogy ha rájössz, hogy elsőbbséget kell adnod, akkor meg is tudd adni.



2021. szept. 21. 16:53
1 2 3 4
 21/40 anonim ***** válasza:
100%
20-as! Magyarországon nem alakítható ki olyan körforgalom, amelyben behajtásnál nincs elsőbbségadás, vagy elsőbbségadás kötelező tábla.
2021. szept. 22. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/40 anonim ***** válasza:
0%
#21: hol van ez a KRESZ-ben?
2021. szept. 22. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/40 anonim ***** válasza:
100%
Miért lenne a kresszbeñ? Ez az útépítôkre vonatkozó szabály nem a gépjármûvezetôkre
2021. szept. 22. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/40 anonim ***** válasza:
#23: tehát számítanod kell rá.
2021. szept. 22. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/40 anonim ***** válasza:
78%
#24: nem kell arra számítanod hogy szabálytalanul építenek meg egy körforgalmat.
2021. szept. 22. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/40 anonim ***** válasza:
0%
#25: a KRESZ-ben nem szerepel a dolog, szóval szamítanod kell rá, ugyanúgy ahogy bárhol egy derült egből jobbkezes kereszteződésre.
2021. szept. 22. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/40 anonim ***** válasza:
46%

"11.3. Elsőbbségadás kötelező

a) Az „Elsőbbségadás kötelező” jelzőtáblát el kell helyezni

af) körforgalomba betorkolló úton az úttorkolat előtt (a körforgalom jelzőtábla felett),


83/2004. (VI. 4.) GKM rendelet

a közúti jelzőtáblák megtervezésének, alkalmazásának és elhelyezésének követelményeiről

[link]

2021. szept. 22. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/40 anonim ***** válasza:
0%

#27: a jogosítványszerzésnek nem feltétele az építési szabalyzat ismerete.

És amit linkeltél az csak Magyarországra érvényes.

2021. szept. 22. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/40 anonim ***** válasza:

"26/27 anonim ***** válasza:

0%

#25: a KRESZ-ben nem szerepel a dolog, szóval szamítanod kell rá, ugyanúgy ahogy bárhol egy derült egből jobbkezes kereszteződésre."


A KRESZ ismerete elvárás, ha jogsit akar valaki.


De ha mondjuk a BTK.-ban van olyan, hogy a görbe íve a hegyétől a végéig 22 fokot zár be, és aki nem ilyent árusít, azt börtönbe kell csukni, ezt vagy tudom, vagy nem. Ám attól még ez rám is vonatkozik.

Hogy nem kell kötelezően ismernem a KöHém rendeleteket, attól még ezek léteznek.

És tapasztalati úton is rájöhetek, hogy ha sehol nem találkozom olyan körforgalommal, ahol ne lenne elsőbbsége annak, aki már benne van, akkor pontos törvényhely ismerete nélkül is kijelenthetem, hogy biza, ott nem kell számítani egyenrangú kereszteződésekkel.


Nem tudom, a kresz pontosan leírja-e az utak minőségét. Mert pl. ha semmi tábla nincs, de az egyik földút, a másik beton, akkor a betonon haladónak van elsőbbsége. De ha az egyik zúzott kő lehengerelve, a másik kohósalak, csak úgy leterítve, akkor most mindkettő szilárd burkolat? Vagy egyik sem. Ha nincs ez benne a KRESZ-ben, azért még tudhatom?

2021. szept. 22. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/40 anonim ***** válasza:
100%
Ez így van. De ha csak együtt helyezhetik el, akkor nekem nem kell tudnom azt, hogy mi van akkor, ha nem rakják ki mellé a macisajtot (mert oda kell rakni). Ahogy azt sem tanítják, hogy mi van akkor, ha piros a zebra tábla vagy ha paralelogramma alakú a kötelező haladási irány, mert nem lehetnek ilyenek, szabály határozza meg, hogy ezeknek hogy kell kinézni.
2021. szept. 22. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!