Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Kinek van elsőbbsége?

Kinek van elsőbbsége?

Figyelt kérdés
[link]
2020. dec. 23. 08:01
1 2 3 4 5
 31/45 anonim ***** válasza:
24%
Ilyen kereszteződés nincs, nem is lehet. Ez olyan, mintha két keresztező út egyszerre kapna zöldet. Hülye, aki kitalálta ezt a kérdést.
2020. dec. 23. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/45 anonim ***** válasza:
15%

#31


Attól még illene tudni a KRESZ ide vonatkozó részét.


Nem?

2020. dec. 23. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/45 anonim ***** válasza:
0%
Papíron a busznak.
2020. dec. 23. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/45 anonim ***** válasza:
0%

Ha már loptad a jogsit, akkor legalább maradj csendben.

Papíron a busznak? Vécépapíron?


A kresz szerint működő jelzőlámpánál sem az elsőbbséget szabályozó, sem a főútvonal táblákat nem kell figyelembe venni (nem is szabad!)

Többen bemásoltuk már az ide vonatkozó szabályt.

2020. dec. 24. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/45 anonim ***** válasza:
13%

Itt senkinek nincs elsőbbsége.

Lévén, hogy ilyen megoldás nem létezhet, nem szabad csinálni.

Ez a kép 3 évvel ezelőtt volt népszerű, ugyanezzel a címmel. Akkor utánanéztem, és valahol írták is, hogy milyen okból (jogszabályi tiltás) tilos ezt a megoldást alkalmazni. Majd ha sok időm lesz, megpróbálom megkeresni.

2020. dec. 24. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/45 anonim ***** válasza:
16%

Na, hazaértem, és megkerestem.

20/1984. (XII. 21.) KM rendelet melléklete

"3.4. Főútvonal útkereszteződésen csak abban az esetben vezethető át, ha az útkereszteződés geometriai kialakítása és kiépítettsége, valamint az alkalmazott közúti jelzőtáblák, útburkolati jelek, úttartozékok és környezeti elemek folytán nem merülhet fel kétség aziránt, hogy az útkereszteződéshez melyik irányból érkező járműnek van elsőbbsége." Itt pedig, mint sok válasz jól mutatja, kétség merül fel...

Ugyanilyen helyzet lenne, ha egy szokványos főútvonal-mellékút kereszteződésben a telizöld egyszerre engedne minden irányt. És a lámpa működési ideje akkor sem kellene elsőbbséget adni a főútvonalon érkező részére, mert ez idő alatt a kereszteződés egyenrangú (jobbkezes) kereszteződésnek minősülne. És ezt tiltja az idézett rész.

Ez nyilván egy külföldi ábra, és abban az országban feltehetőleg nem érvényes az idézett magyar rendelet... Nálunk egy ilyen kereszteződésben külön van elengedve a busz meg a személyautó.

2020. dec. 24. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/45 anonim ***** válasza:
63%
Aki szerint a táblát figyelembe kell venni az vajon a lámpa mellett elhelyezett STOP táblánál is megáll a kereszteződésbe való behajtás előtt? Csak mert ez elég gyakori kombináció, hogy bevédjék a kereszteződést, ha nem működne a lámpa... Eszerint most tessék értelmezni a képet is, szerintem nem nehéz.
2020. dec. 24. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/45 anonim ***** válasza:
16%

Aki a 35-ös és 36-os válaszokat lepontozta, meg a konkrét jogszabályt, az remélem, mutat egy helyet a Google Maps segítségével, ahol van ilyen megoldás.

Nem én találtam ki egyébként, hogy az adott jogszabály miatt tilos nálunk ilyen kereszteződést csinálni, hanem egy bírósági közlekedési szakértőként is működő illetőtől olvastam anno.

Azért tilos ilyet csinálni, mert a lámpa működési ideje alatti, és ezen kívüli időben megváltozik az egyszerre közlekedők közötti áthaladási sorrend. Ami a megszokás miatt fokozottan balesetveszélyes.

Egy normál kereszteződésben pl. Stop tábla esetén ez nem áll fenn, mert telezöld esetén csak a szemből érkező két irány szokott egyszerre menni, tehát a szemből érkezők közti áthaladási sorrend nem változik attól, hogy működik-e a lámpa, vagy sem. És a többi, valóságban meglévő lámpás kereszteződésben se változik a sorrend a lámpa működésétől. (Ismétlem a gyengébbek kedvéért, hogy ez csak a lámpa által egyszerre engedett irányok esetére vonatkozik.)

2020. dec. 24. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/45 anonim ***** válasza:
21%

Teljesen érdektelen, hogy KÖHÉM- vagy bármi más miatt lehet-e, vagy sem.

A helyzetbígy is megoldható.

Többen beidéztük a rendeletet.

Ha van mőködő lámpa, kizárólag annak jelzése számít.

2020. dec. 24. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/45 anonim ***** válasza:
16%

Teljesen érdektelen, hogy egyes jogszabályokat rá tudsz húzni a helyzetre. Mert én meg beidéztem azt a rendeletet, ami miatt NEM LEHETSÉGES ilyen helyzet Magyarországon.

Ez most olyan, mintha azt bizonygatnád, hogy a hétfejű sárkánynak elsőbbsége van a jobbról érkező unikornissal szemben, mert sárgán villog a fején a láng. Nyilván erre is rá lehetne húzni valamilyen KRESZ-szabályt, de ez nem változtatna azon a helyzeten, hogy hétfejű sárkány meg unikornis nem létezik, így egyáltalán nincs elsőbbsége egyiknek se.

2020. dec. 25. 05:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!