Budapesten ahol nincs dedikált, különálló bicikliút ott közlekedhetek nagyon lassan és körültekintően, megállásra készen a járdán?
Vagy megbüntet a rendőr?
Autók, buszok közé biztosan nem megyek be, az szerintem felér egy öngyilkossággal :S
a KRESZ szerint tilos, ill. csak nagyon különleges esetekben megengedett a járdán közlekedés.
Igen, megbüntetHET a rendőr - de gyakorlatilag nincs erre kapacitásuk.
Amúgy ha nem mersz az úton tekerni, akkor inkább mondj le a városi biciklizésről.
Nem.
De van 2 kivétel:
1) az úttest kerékpáros közlekedésre alkalmatlan.
2) 12 éven aluli vagy és főúton közlekedsz
Ezekben az esetekben max. 10-zel, a gyalogosok zavarása nélkül mehetsz a járdán.
"a "nem alkalmas..." nem azt jelenti, h pl kátyús, v. Ilyesmi"
Says who? Ha a nagy forgalom és a jelentős sebességkülönbség miatt életveszélyes kerékpárral kimenni az autók közé, akkor az szerintem beletartozik abba a kategóriába, hogy az út nem alkalmas a kerékpáros közlekedésre (pl. az autópályákról pont ilyen okból van explicit kitiltva a kerékpáros forgalom).
A fentebb linkelt rendőrségi állásfoglalásról annyit, hogy bizonyos szakaszokon én is járdán tekerek és a kint álló rendőr sem büntetett meg érte. Ők is csak értelmezhetik a jogszabályt, de nem határozhatják meg, hogy hogyan kell értelmezni.
Azt nem értem , hogy miért volnál egyáltalán nagyobb biztonságban a járdán ? Városban gyakoriak a kereszteződések és sokszor nem látható, ha a járdán biciklizve valaki a kereszteződéshez ér. Ezen kívül a falak mögül, ajtókból előlépő gyalogosok, garázskijárókból kiálló autók igen veszélyesek bringásnak, rolleresnek, mert hatalmasat lehet tőlük esni.
Bringázásnal pont a láthatóság a fontos, ehhez képest te meg elbújnál a járdán?
#6: az senkit nem fog érdekelni (a rendőrt főleg nem...), hogy te miként vélekedsz erről!
Tessék elolvasni a vonatkozó szabályokat + rendeleteket, és egyértelműen kiderül számodra is, hogy az a kitétel mit jelent!
A rendőr nem fogja megkérdezni a véleményedet, mikor büntet!
"Az alkalmatlanság az út fizikai állapotától függ, azaz arra hivatkozva, hogy az úttesten jelentős a járműforgalom, nem szabad a járdán bicajozni.
Vagy, ahogy a jogi értelmezésben olvasható:
„Nem alkalmatlan az úttest a kerékpározásra, ha azon nagy a forgalom és emiatt ott veszélyes közlekedni vagy az úttesten jelzőtábla, illetve szabály tiltja a kerékpárral való közlekedést, tehát ezekben az esetekben a járdán tilos a kerékpározás.”
Alkalmatlan például az úttest akkor, ha útfelbontás miatt lehetetlen közlekedni, nagy eső után, térdig érő pocsolyák, vagy egy rossz minőségű földút esetében stb."
#8: Én elolvastam, neked is ezt javaslom. A rendeletek sehol nem definiálják, hogy mit jelent a kerékpározásra alkalmatlan úttest, innentől kezdve, hogy a rendőr büntet-e a járdán tekerésért az mérlegelés kérdése*. Bárki, aki nem hatóság, az pedig csak vélekedhet róla. Én is ezt teszem, ti is ezt teszitek és azok az oldalak is azt teszik, akiket linkeltek többen is.
* Például: mifelénk van egy szűk egyirányú utca, amitől kb. 2 méterrel beljebb egy széles gyalogosjárda van, minimális gyalogosforgalommal. Soha, ismétlem soha nem láttam még azt, hogy bárki is a szűk úttesten tekert volna, és a rendőr sem szokott azon a helyen büntetni érte, talán azért, mert ő is úgy vélte, hogy az a kihalt járdaszakasz alkalmasabb/biztonságosabb a kerékpározásra, mint a szűk úttest.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!