Egy bevásárlóközpont (mondjuk TESCO) parkolója elviekben egyenrangú útkereszteződéssel van tele. A leírásban szereplő példa alapján ütközéskor ki a felelős?
Régóta foglalkoztat ez a téma. Az ilyen parkolók esetében fel is tüntetik, hogy "A parkoló egész területén a KRESZ szabályai érvényesek"
Namost:
Az erőviszonyok sorrendje így van:
1. Rendőr karjelzései (jelen esetben nincs)
2. Jelzőlámpa utasítása (ez sincs)
3. Tábla (nincs...)
4. Útburkolati jelzés (nada)
5. Jobb-kéz szabály
6. Kanyarodási szabály
Van a parkolón belül egy szélső "Fő" (vagy annak tűnő) út, ami összeköti az összes olyan kis "utcát", ahol a parkoló autók is vannak és ezek beletorkollnak ebbe a fő útba.
(Példaként Google térképen meg lehet nézni a nyíregyházi TESCO áruház előtti parkolót, ha esetleg nem lenne tiszta, hogy miről beszélek)
Na, itt a jobb-kéz szabály szerint, (mivel az hierarchiában a kanyarodási szabály fölött áll...) ha pl valaki az egyik ilyen kis utcáról kikanyarodik, és a "fő utcának tűnő utcán" érkezik valaki balról és ütköznek, a KRESZ szerint (szerintem legalábbis) a parkolóutcáról kikanyarodó autósnak lesz igaza, a "fő utcának tűnő" utcáról érkezővel szemben.
Ennek ellenére mindenki a kanyarodási szabály szerint közlekedik ott, (nyilván én is), azaz ha a kis utcáról kanyarodok ki, tök mind1, hogy balról jön valaki a nagyobb utcáról, elsőbbséget adok neki.
Ez a dolog KRESZ szerint nem hordozza magában annak a veszélyét, hogy valaki szigorúan a KRESZ szabályai szerint közlekedik és le TK-zza a másik autóját és még ő is lesz a hibás, mert nem adott elsőbbséget a jobb-kéz szabálynak megfelelően?
D. Brasco. Ne haragudj, de amikor megláttam a neved, de még nem olvastam amit írtál, kapásból feltételeztem, hogy valami kötekedő baromság lesz, ráadásul hülyeségre alapuló, csak, hogy beszólhass valakinek, mert az életben nem vagy sikeres, esetleg apa komplexusos vagy, elnyomnak és itt éled ki magad.
Esetleg az iskolákban kiközösítettek, te voltál a boxzsák és tényleg itt éled ki magad, mert évek óta látom a neved a gyakorin, egész nap bújod és kötekedsz, ráadásul hülyeségeket.
Lesüllyedni nem tudsz a mélyről. Emelkedni talán ;)
Ki is kerestem, (nektek, nagyokosoknak) és még ki is egészítem azt, amit írtam. Tessék:
Rendőr - lámpa - tábla - felfestés - jobb-kézszabály - kanyarodási szabály - udvariasság.
Ez a sorrend bármelyik kereszteződésbe érve. Tehát elsősorban jobbkéz-szabályt kell alkalmazni, ha az előtte lévők közül egyik sem áll fenn. Ha a jobbkéz-szabály segítségével nem dönthető el az elsőbbség kérdése (pl minden irányból érkezik valaki), akkor kell(ene) alkalmazni a kanyarodási szabályokat. Ha ez sem határozza meg az elsőbbséget (pl négyes kereszteződés, mindenki egyenesen menne), akkor jön az "udvariasság".
A TESCO parkolóban nincs sem rendőr, sem jelzőlámpa, sem tábla, sem útburkolati jelzés, tehát maradt a jobb-kézszabály, majd a kanyarodási szabály.
Ja és mielőtt válaszoltok.. tényleg nézzétek már meg, hogy mi a franckarika az a kanyarodási szabály, még mielőtt beszólnátok, hogy én nem tudom :D
Mégis miért gondolná a rendőr azt, hogy nem a szabályok szerint, hanem máshogy kellene megállapítani a felelősséget?
Ennyi erővel ha te konzekvensen nem állsz meg a vasúti átjáróban pirosnál és elb/sz a vonat, akkor majd megbüntetik a mozdonyvezetőt, mert te különben sem szoktál ott megállni, hogy merészelt elb/szni téged?
A jobb kéz szabályt egymással szemben közlekedők esetében kell alkalmazni. Lehet egyenrangú kereszteződésben, vagy alá/fölé rendelt úton. Az a két szemben lévő járműre vonatkozik.
Sorrend: egyenesen halad, kis ívben jobbra kanyarodik, bal ívben balra.
Egyenrangú utak kereszteződése: elsőbbsége van a jobbról érkezőnek, bármelyik irányban is halad tovább. Továbbá a balról érkező villamosnak.
Ilyen helyen azt kell nézni, jobbról jön-e jármű, balról villamos.
Ha nincs ilyen, akkor a következő lépés, hogy én merre mennék tovább, és szemből érkező merre menne. De ez már nem a jobb kéz szabály.
Ha ezt te felülírásnak nevezed, a te dolgod.
Azt, hogy beszélhetünk-e felülírásról vagy sem, kérdezzétek a KRESZ megalkotóit, ugyanis ők írták ezt a szabályt.
De én most nem azt kérdeztem, hogy felülírja vagy nem írja felül a kanyarodási szabályt, hanem azt, hogy ha az emberek 100%-a közlekedik minden nap ugyanúgy, ergo, mindenki úgy közlekedik, hogy aki azon a nagy úton megy, úgy gondolja, hogy aki tőle jobbról balra kanyarodna ki, elsőbbsége van vele szemben.
Illetve aki azokról a kis utcákról kanyarodik ki, szintén megáll és megvárja, míg a nagyobb utcáról elmegy az autós és csak utána megy ki ő is, mert úgy gondolja, hogy ott nincs elsőbbsége, pedig a jobb-kéz szabály szerint lenne.
De még a RENDŐRÖK is eszerint közlekednek ott! :D Mindenki, kivétel nélkül.
A kérdésem az. Ha ilyenkor baleset van, akkor ki a felelős? (Ha még a biztosító kárszakértő is biztos vagyok benne, hogy úgy közlekedik ott egyébként..)
és, hogy arra is kitérjünk, hogy a jobb-kéz szabály hogyan írja felül a kanyarodási szabályt, nézzétek csak meg ezt az ábrát!
KRESZ szerint itt a jobb-kéz szabály érvényesül, azaz a sorrend:
1. Piros autó
2. Zöld autó
3. Kék autó
A gyakorlatban mégis mindenki így közlekedik / közlekedne:
1. Kék
2. Piros
3. Zöld
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!