Átléptem a záróvonalat, egy rendőr pont észrevette egy másik utcából. Helyszíni bírság mellé jár még valami?
Ha észrevette, akkor utánad kellett volna mennie, de ezekszerint erre lusta volt. Ha volt az autóban kamera (rendőrautó ajtaján is jelzi a rikitó sárga matrica) és természetesen be is volt kapcsolva, akkor egyből megy a feljelentés: min. 30.000 Ft. De általában helyszíni birságot szabnak ilyenért ki, de ahhoz meg kell állítania téged. Ha szerencséd volt, akkor nem látta, csak te gondolod (ő sem lát meg mindent).
A pontrendszerről olvasmány: [link]
Nem tudom, hogy megbírságoltak-e, vagy sem?
A) Ha a helyszínen megbírságoltak:
1) Jogszabályban meghatározott, kötelezően alkalmazandó helyszíni bírság összeg van, 10 000 Ft. Ha kiszabják, ettől az összegtől nem szabad eltérni.
Ha az elkövető elismeri, akkor jogerőre emelkedik. Ha vitatja, és a rendőr eljárást kezdeményez, és a szabálysértési eljárás során megállapítják az elkövetést, akkor – szintén megszabott összeg – 20 000 Ft a pénzbírság.
↑
63/2012. (IV. 2.) Korm. rendelet
az egyes közlekedési szabálysértések miatt alkalmazandó szabálysértési pénzbírság, illetve helyszíni bírság kötelező mértékéről, valamint a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvénnyel összefüggő egyes kormányrendeletek módosításáról, 6. melléklet, 1. sorszám.
2) Ezért a szabálysértésért – amennyiben a vezető személye megállapításra került – 2 előéleti pont jár.
↑
236/2000. (XII. 23.) Korm. rendelet
a közúti közlekedési előéleti pontrendszerről szóló 2000. évi CXXVIII. törvény végrehajtásáról, 1. számú melléklet, 1518-as kódszám.
B) Ha nem bírságoltak meg, akkor a nyilvántartásban szereplő üzembentartó részére küldhetnek helyszíni bírságot (nem biztos, hogy küldenek), szintén 10 000 Ft-osat.
Ez a szabálysértés nem tartozik az objektív felelősség körébe. Az üzembentartó, más megnevezése nélkül, kimentheti magát azzal, hogy nem ő vezetett, viszont hozzátartozója volt, akit nem kíván szabálysértéssel vádolni.
„60. § A tanúvallomást megtagadhatja az, aki
a) az eljárás alá vont személy hozzátartozója,
b) magát vagy hozzátartozóját szabálysértés vagy bűncselekmény elkövetésével vádolná, az ezzel kapcsolatos kérdésben”.
↑
2012. évi II. törvény
a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről 60. §
Ha kimenti magát, akkor senki sem fizet bírságot. (Ennek elterjedése miatt vontak bizonyos szabálysértéseket az objektív felelősség körébe: vagy az üzembentartó fizet, vagy, jogszabályban meghatározott adott feltételek fennállása esetén másra háríthatja azt.)
Ha nem menti ki magát az üzembentartó, és megfizeti a bírságot, akkor sincs előéleti pont, hiszen nem kerül megállapításra a vezető személye.
Elnézést rosszul fogalmaztam. A helyszínen megállított és mondta hogyha elfogadom neki a bírságot akkor 10 ezerrel megúszom egyébként meg rámbizonyítja (mintha egy percig is vitatkoztam volna vele).
Ezek után odanyomott a kezembe egy csekket 10 ezer forintról és elküldött utamra, megkérdezni már nem tudtam hogy most ezért kapok-e bármilyen előéleti pontot vagy hasonlót, de ezek szerint akkor kettőt kaptam. Hát igen megérdemlem nem mentem tovább 3 métert hogy a szaggatotton kanyarodjak lehúztam előbb a kormányt megesik :/
Köszönöm a válaszokat, ment a zöld kéz mindenkinek.
Kaptál egy ilyen zöld cetlit: [link]
A szabálysertés kódja mellett ott az előéleti pont.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!