Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Gyalogátkelőhelyen történő...

Gyalogátkelőhelyen történő sávváltás szabályos?

Figyelt kérdés
Kétsávos úton a belső sávban haladok, ki akarok sorolni, de csak a gyalogátkelőhelyen tudom megtenni a forgalom miatt. Ez szabályos?
2016. júl. 9. 13:32
 1/10 anonim ***** válasza:
25%
Nem. Közvetlenül előtte és rajta sem szabad sávot váltani.
2016. júl. 9. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Baromság is lenne, hiszen akkor nem a gyalogátkelő környezetét figyelnéd, hanem a tükrödet, ráadásul a gyalogos is leléphet a szomszéd sávra, azt gondolva, te maradsz ott, ahol voltál.
2016. júl. 9. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
0%
Természetesen igen. Ne higyj a fogalmatlan idiótáknak. Elég gáz, hogy ilyenekkel van tele az út.
2016. júl. 9. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
74%
Persze, hogy szabályos! Sőt gyalogátkelőhelyen meg is fordulhatsz, ha nem tiltja semmi.
2016. júl. 9. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
3, 4 - Az egy dolog, hogy szabályos. De balesetveszélyes, ezért jó lenne, ha nem propagálnátok.
2016. júl. 9. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
#5 olvas már el a kérdést te nyomorék. Amúgy mi a tökömért lenne balesetveszélyes? Akinek ez problémát okoz járjon busszal.
2016. júl. 9. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Szabad, tehát szabályos. Az első válaszoló idézett tilalma az előzésre vonatkozik. Ez pedig nem előzés, a végén idézem az előzés fogalmát.


Csak, be kell tartani a vonatkozó szabályokat, amelyeket a KRESZ, azaz a közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM–BM együttes rendelet tartalmaz. Akkor nem csak szabályos (azaz, nem tiltott), hanem nem is balesetveszélyes.


29. § (1) Aki járművel irányt változtat (terelővonalat, az úttest szélét vagy képzeletbeli felezővonalát átlépi, forgalmi sávot változtat, másik útra bekanyarodik, főútvonalról vagy szilárd burkolatú útról letér stb.) köteles az azonos irányban vagy szemben haladó, irányt nem változtató járműveknek elsőbbséget adni.

(2) Az irányváltoztatást – ide nem értve a körforgalmú útra történő bekanyarodást – a művelet előtt kellő időben megkezdett és annak befejezéséig folyamatosan adott irányjelzéssel kell jelezni. E rendelkezést kell alkalmazni a körforgalmú útról történő letérés esetében is. A jármű vezetője egyéb esetben (pl. útkereszteződésben kanyarodó főútvonalon való továbbhaladás esetén) is adhat irányjelzést, ha ezzel továbbhaladási irányáról a közlekedés más résztvevői számára többlettájékoztatást ad, az irányjelzés azonban megtévesztő nem lehet.

(3) Az irányjelzést irányjelző készülékkel, ilyen készülékkel fel nem szerelt jármű esetében pedig karral vagy jelzőtárcsával kell adni, oly módon, hogy az elölről, hátulról és a megfelelő oldalról jól látható legyen.



36. § (5) Ha a forgalom sűrűsége folytán a forgalmi sávokban összefüggő járműoszlopok alakultak ki, forgalmi sávot változtatni csak abban az esetben szabad, ha a vezető a bekanyarodásra vagy megállásra kíván felkészülni.

(6) A párhuzamos közlekedésre alkalmas úttesten tilos

c) kijelölt gyalogosátkelőhelyen és közvetlenül a kijelölt gyalogosátkelőhely előtt másik jármű mellett elhaladni.


43. § (1) Kijelölt gyalogosátkelőhelyen a járművel a gyalogosnak elsőbbséget kell adni.

(2) Azt a helyet, ahol az (1) bekezdés értelmében a gyalogosnak elsőbbsége van, a jármű vezetőjének csak olyan sebességgel szabad megközelítenie, hogy a jármű vezetője az elsőbbségadási kötelezettségének eleget tudjon tenni. A jármű vezetőjének a kijelölt gyalogos-átkelőhelyet csak fokozott óvatossággal és olyan sebességgel szabad megközelítenie, hogy a járművel, amennyiben szükséges, a gyalogos átkelőhely előtt meg is tudjon állni.

(3) A kijelölt gyalogosátkelőhely előtt megálló vagy forgalmi okból álló jármű mellett meg kell állni és továbbhaladni akkor szabad, ha a vezető meggyőződött arról, hogy azt a gyalogosok elsőbbségének a megsértése nélkül megteheti.


III. A közúti forgalommal kapcsolatos fogalmak

c) Előzés: járművel az úttesten azonos irányban haladó jármű melletti elhaladás. Párhuzamos közlekedés esetében a különböző forgalmi sávokban folyamatosan haladó járművek egymás melletti elhaladása nem minősül előzésnek.

2016. júl. 9. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat!
2016. júl. 10. 20:50
 9/10 anonim ***** válasza:

#1-es vagyok


Valótlanul állítottam a válaszomban, hogy nem lehet sávot váltani gyalogátkelőn. Egy kicsit megkeveredtem, bocsánat! Tehát szabályos a sávváltás gyalogátkelőn. És bocsánat még egyszer!


Egyébként lehet úgy is, ahogy a #7-es válaszoló és lehet úgy is, hogy a hibázót "fogalmatlan baromnak" nevezzük, ami jogos, de nem éppen etikus viselkedés. El lehet dönteni, melyik utat járjuk, én maradnék a #7-es válaszoló mentalitásánál, nem süllyednék le a mocskolódó szintjére. :)

2016. júl. 11. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

#4-es vagyok, #1,9-nek üzenem


Igazad van, de megértem a másik hozzászóló indulatát is.

Nap mint nap olvasok én is több tucat, -a közlekedéssel kapcsolatos hülyeséget, amitől már feláll a hátamon a szőr.

Olvasni egy dolog, de a közlekedésben is szembesülök állandóan a rendőri karjelzéseknél, vagy a villogó sárga lámpáknál olyanokkal, akik nem ismerik a szabályokat, és feltartják a másik közlekedőt, rosszabb esetben veszélyeztetik a többieket.

2016. júl. 11. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!