Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Emelkedő-lejtő vagy sík úton...

Emelkedő-lejtő vagy sík úton olcsóbb autózni?

Figyelt kérdés

Kinek van igaza?


Van aki szerint azért eszik majdnem a felét a kocsija, mert munkába járáskor egy emelkedőn keresztül jár!


Szerintem így többet kellene ennie!


Nem tudom de, én úgy emlékszem a fizikai tanulmányaimból, hogy az emelkedőn elvesző energia nem térül meg a lejtőn.


Magyarul egy autóval több üzemanyagba kerül felmenni, majd legurulni mint sikban elmenni és a végén kigurulva odaérni.Még akkor is ha a lejtőn semmit nem fogyaszt a kocsi!


Hogy is van ez?

Természetesen a táv ugyanaz...



2012. máj. 31. 22:19
 1/7 anonim ***** válasza:
Lehet,hogy hülyeséget mondok,de szerintem ugyanaz. Sík úton fogyaszt valamennyit az autó. Emelkedőn nyilván többet, amit lejtőn (nyilván üresben megy az ember) be is hoz.
2012. máj. 31. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
üresben többet eszik a kocsi, mint pl motorfékkel
2012. máj. 31. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
A sík úton nyilván sokkal egyenletesebb (fizikailag) a haladás, de pár éve budakesziről járok be és fél literrel nőtt a fogyasztás, de ezt még a forgalomnak is be lehet tudni. De túl sok determináló faktor létezik, mind az autóban, mind a vezetéstechnikában, környezetben és műszakiakban. Szerintem mindkettő lehetséges, de hogy ez kifejezetten kedvező lenne a fogyasztásra az nem valószínű. Hogy megfelezze a fogyasztást, azt nehezen tudom elképzelni (szvsz lehetetlen)
2012. máj. 31. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Napkiraly ***** válasza:
lejtőn fékezned is kell ha az elektronika nem fogja a kocsit,tehát nem szabad a lendület, szerintem többet kajál a dombságban
2012. jún. 1. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Sík úton! Mivel ha lejtőn mész akkor nem adsz gázt hagyod hogy fogja a motorfék az autót és mikor a motorfék fog akkor nem kap üzemanyagot az autó. De visszafele meg fel kell menni ugyan azon az emelkedőn ahol jóval többet eszik. Így kijön hogy sík úton a leggazdaságosabb. Mert ott egyik irányba sem kell erőlködnie a motornak és még ha fék helyett sokat használod a motorféket akkor még kevesebbet is eszik.
2012. jún. 1. 06:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Ez a kérdés engem is foglalkoztatott régebben, így mérést végeztem.

Van a közelemben egy több km-es egyenletes lejtő, ahol szinte sebességet megtartva lehet legurulni. Tehát ideális.


Autó pillanatnyi üzemanyag fogyasztás-mérőjét használtam.


Tudtam, hogy sík egyenes úton mennyi a fogyasztás, és megmértem emelkedőn felfelé is.


Hát kérem szépen több mint a duplája volt a pillanatnyi fogyasztása, így ha lefelé nulla lenne a fogyasztás, akkor is többre jön ki.


Szóval inkább az Alföld mint a Mátra:-)

2012. jún. 1. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Jól emlékszel: az emelkedőn befektetett többletenergia nem fog mind visszajönni a lejtőn lefelé. A súrlódás, közegellenállás munkája elvész, azzal nincs mit kezdeni.

Elméletileg sík úton lenne a leggazdaságosabb közlekedni, a valóságban pedig azért nehéz az összehasonlítás, mert az út emelkedésén kívül még rengeteg más hatás is van, ami befolyásolhatja a fogyasztást. Nem mindegy a forgalom, az út vonalvezetése (nagyobb lejtőkön kanyargós utakat építenek), de akár a szélviszonyokat vagy az útburkolat minőségét is idevehetjük, hosszú távon mindkettő érzékelhető hatást fejt ki a fogyasztásra. Épp ezért nehézkes az összehasonlítás: nem nagyon lehet két, pontosan ugyanolyan hosszúságú, vonalvezetésű, ugyanolyan forgalmi és időjárási viszonyokkal megáldott utat találni, amelyek közül az egyik sík, a másik meg emelkedőkkel és lejtőkkel tarkított.

2012. jún. 1. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!