Kezdőoldal » Közlekedés » Biztosítás, papírmunka » Eladtam az autót, adás-vételit...

Eladtam az autót, adás-vételit nem találom! Honnan tudom meg, átiratta-e a nevére az autót az új tulaj?

Figyelt kérdés

Valamikor 2011 március-április tájékán eladtam az autómat. Most kaptam egy papírt, hogy fizessek ki valamit. Mivel nem találom az adás-vételit (keresés folyamatban), nem tudom eldönteni, hogy jogos e a követelés, akkor még enyém volt-e az autó, vagy sem?

Hol tudnék utána kérdezni, hogy van e új tulajdonosa az autónak, és ha igen, mikortól?

Bízom benne, hogy át lett iratva, s nem én vagyok az, még a mai napig.. :(


2013. jan. 15. 00:49
 1/7 anonim ***** válasza:

Mikor eladtad, két helyre kellett (volna) menned az adásvételivel. Az egyik a biztosító: felbontod a KGFB-szerződésedet, a díjat időarányosan visszatérítik. A másik az okmányiroda: itt regisztrálják, hogy eladtad, innentől nem a neveden van, bármi történik vele, nem vehetnek érte elő.

Ha ezeket bejártad, az jó. Viszont van egy rossz hírem: adásvételi szerződés nélkül eléggé esélytelenül indulsz egy olyan esetben, amit most említettél. A hivatalok nem fogják nyomozni a tulajdonost, ha valamelyik téged keres egy eladás utáni ügyben, az azt jelenti, hogy nem frissítette az adatbázist. Ekkor csak az adásvételi jelentene megoldást, de az meg ugye nincs. Te, mint magánszemély sajnos nem kérheted le, hogy kié az autó, mert adatvédelmi szempontok miatt semmi közöd hozzá.

Úgyhogy fel kell túrni minden dobozt, ládát, mappát, a megoldás papír alapon leledzik.

2013. jan. 15. 01:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Igaza van az előzőnek, és azt még hozzátenném:


Amikor én kijelentettem az autót (igaz én postai úton küldtem be az adás-vételi), rá 1-2 hétre kaptam az okmányirodától (városházától) egy határozatot, hogy az autó lekerült a nevemről. Te nem kaptál ilyet? Mert ha nem akkor az tényleg nagy baj.

2013. jan. 15. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Okmányirodába beballagtál még anno 8 napon belül, ahogyan a szerződésben is ki van hangsúlyozva?
2013. jan. 15. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Nem, sajnos annó nem mentem az okmányirodába lejelenteni a nevemről az autót, fogalmam sem volt, hogy erre szükség van. Én abban a hiszemben voltam, hogy az átírás az új tulaj dolga, nekem további teendőm nincs.

Rendíthetetlenül keresem az adásvételit, bízom benne, hogy megtalálom.

Ma nem jutottam el, de holnap bemegyek az okmányirodába, s megpróbálom megtudakolni, hogy meddig volt a nevemen az autó.

Természetesen nem érdekel az új tulaj személye (adatai, stb..), annyit szeretnék tudni, lekerült e azóta az autó a nevemről, s ha igen, mikor..

Remélem nincs már a nevemen.. vagy ha mégis, bízom benne, hogy előkerül az adásvételi.

2013. jan. 15. 23:13
 5/7 anonim ***** válasza:

Arra azért készólj, hogy szép büntetést kell majd fizetned, amiért elmulasztottad ezt a kötelezettségedet:(

A formanyomtatványban külön pontban hangsúlyozzák, hogy be kell jelenteni: (9-es)


[link]


A tavalyi kicsit másképp nézett ki, de benne volt ugyanez a szöveg.

Szóval ezt most teljesen magadnak köszönheted...

2013. jan. 16. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Nos, mondom akkor mi volt, hátha a késöbbiekben hasznos lehet még ez bárkinek.


Bementem az okmányirodába, közlekedés-igazgatás gombot kellett nyomni!

Elmondtam a szitut, azt is, hogy annó nem jelentettem be, meg azt is, hogy most nem találom a papírt.

Mondtam, arra lennék kiváncsi, mióta nincs a nevemen az autó. A hölgy gond nélkül megnézte a gépben. Meg is mondta. Nem említett semmilyen büntetést, amiért annó nem jelentettem. (Kedves utolsó hozzászóló! Igazából nem is értem, miért járna ezért büntetés.. Pláne így, utólag.. És milyen módon.. Mire hivatkozva.. Ha valami probléma lett volna, akkor megértem.. de így, csak "ukmukfuk".. A vevő szerencsére annak rendje, módja szerint átiratta, adás-vételit bemutatta, így pont az szerepel a nyilvántartásban, aminek szerepelnie kell.. Szerintem ilyen esetben olyan tök mindegy, hogy kinek a bejelentése - eladó, vagy vevő - alapján került be a tulajdonos váltás az adatbázisba.)

Sőt, a következő tanácsot adta!

Keressem meg levélben (nincs ügyfélszolgálat) a Központi Adatfeldolgozó Hivatalt (1106 Bp., Tárna u. 1-3.), és kérjem ki az adás-vételi másolatát.

Szóval, szerencsére nincs vész, megtudtam, amit akartam.

Köszönöm a hozzászólásokat és tanácsokat! Ha legközelebb autót adok el, körültekintőbb leszek. szépen lejelentem az eladást (mert most már tudom, hogy le kell), és gondosan megőrzöm az adás-vételit! :)

2013. jan. 17. 03:53
 7/7 A kérdező kommentje:

Bocsánat, még gyorsan rákerestem az utolsó hozzászóló által említett büntetésre.. hogy egyáltalán létezik e?!


Ilyeneket találtam:


"Mi történik akkor, ha a régi tulajdonos (eladó) a bejelentési kötelezettségének nem tesz eleget, vagy nem megfelelő okiratot csatol?

Ha az eladó nem jelenti be a gépkocsi eladásának tényét, vagy a bejelentéséhez nem teljes bizonyító erejű magánokiratot csatol, akkor az okmányiroda nem jegyzi be a járműnyilvántartásba az erre vonatkozó záradékot. Ennek hiányában pedig mindaddig az eladót terheli a gépjárműadó megfizetése, amíg vagy az átírás vagy a záradék bejegyzése meg nem történik.

FONTOS, hogy az adóhatóság nem fogad el iratot az adókötelezettség megszűnésének igazolására, kizárólag a nyilvántartás adatai alapján állapít vagy szüntet meg adófizetési kötelezettséget."


"Gépjármű tulajdonjogában bekövetkezett változást a jármű korábbi tulajdonosának (eladó) és az új tulajdonosnak (vevő) is be kell jelentenie az okmányirodában.


•A korábbi tulajdonos a bejelentést megteheti a teljes bizonyító erejű magánokirat (vagy közokirat) eredeti példányának benyújtásával vagy postai megküldésével a változástól számított

8 napon belül.

•Az új tulajdonos a bejelentést személyesen vagy meghatalmazott útján teheti meg a teljes bizonyító erejű magánokirat (vagy közokirat) eredeti példányának benyújtásával és a jogszabályban meghatározott egyéb feltételek teljesítésének igazolásával a változástól számított 15 napon belül.

Az okmányiroda a teljes bizonyító erejű magánokirat alapján az eladás bejelentésének tényét és időpontját a nyilvántartásban rögzíti. Ha a jármű új tulajdonosa bejelentési kötelezettségét nem teljesíti, a járművet a hatóság kivonja a forgalomból."


Szóval, én ezekből arra következtetek, hogy azért KELL az eladónak is bejelentenie pl., hogy:

1. ne neki kelljen fizetni a súlyadót, ha a vevő nem iratja át

2. ha az vevő nem tesz eleget a x napos átiratási határidőnek, kivonhassák a gépjárművet a forgalomból


Egyébként nyilvánvaló, hogy a bejelentés az eladó érdeke elsősorban, nehogy csak azért sózzanak rá akármit, mert a vevő nem iratta át, s közben "szabálytalankodott"..

De én ezt sajnos nem tudtam. Meg merem kockáztatni, hogy azon az adásvételin, amit mi annó kitöltöttünk, ez a felhívás nem szerepelt. Ha olvastam volna rajta ilyet, nyilván megteszem.


De azért az nonszensz volna, hogy még meg is büntessenek miatta, ha egyébként a vevő részéről megtörtént a bejelentés.

Ha meg a vevő nem jelentette be, nem iratta át, s valami baja származik a régi tulajnak, mert az új "szabálytalankodott", akkor már a hülye hivatali büntetés szerintem a legkevesebb. Legalábbis engem az érdekelne legkevésbé, miközben pl. rablásért, vagy gázolásért cipelnek el a rendőrök.

2013. jan. 17. 04:12

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!