A biztosítások miért tűnnek fordított szerencsejátéknak?
Olyan biztosításra gondolok mint pl lakásbiztosítás, életbiztosítás. Tehát nem a gépjármű biztosításra ahol más is benne van. Mondjuk ez is valamennyire "szerencsejáték", de most zárjuk ki azokat az eseteket ami másokat is érint.
Megkötöm az életbiztosítást, vagy a lakásbiztosítást. És várok vagy számítok arra, hogy valami történni fog amire a biztosító fizethet. De lehet hogy ez soha nem fog megtörténni. Úgy leélem az életem, hogy a lakásom totál jó állapotú marad és meghalok úgy hogy nem történik semmi baleset velem.
Nekem ez nagyon úgy tűnik mintha fordított szerencsejáték lenne, és a szerencsés nyeremény helyett a balesetre várok hogy fizessen a biztosító.
Azért is tűnik annak, mivel ha fizetem a lakás biztosítást vagy az életbiztosítást 10 évig, de semmi nem történik, akkor nem tudom kivenni a pénzemet belőle. Szóval a semmi miatt tarthatják meg.
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz0.png)
A biztosítási üzlet a nagy számok törvényére és a statisztikára épül. Statisztikailag kevesebb embernek lesz kára, mint amennyinek nem. Viszont azt nem lehet tudni, hogy kinek lesz kára és kinek nem. Ha mindenki befizeti a biztosítást, az is akinek lesz kára, meg az is, akinek nem, akkor a sok kárt nem szenvedő szerencsés ember kis összegű befizetése képes fedezni a kárt szenvedő kevés embernek a befizetésük összegénél jóval nagyobb kárát is.
Ugyanezt egyedül az egyes befizetők nem lennének képesek megoldani csupán a biztosítási díjaik megspórolásából, mert nem tervezhető, hogy milyen hamar és mennyire nagy összegű kár következik be.
A biztosító egy megosztott kockázat fedezeti rendszer. Ha te 3 év alatt befizettél a biztosításra mondjuk 1 millió forintot, de ér egy 12 milliós kár, akkor a biztosító kifizeti neked a 12 milliót, mert ezt vállalta. A 12 millióból helyrehozod a kárt és nem tartozol senkinek semmivel. Fizeted tovább a biztosítást és ha újabb károd történik, akkor újra fizet a biztosító. Maradjunk az eddigi példánál, megint 1 milliót fizettél be, mire megint 12 milliós károd lett. 2 millió befektetésből megtérült 24 milliónyi károd.
Ezt a biztosító azért tudja megtenni, mert sokszáz vagy sok ezer másik embert egyáltalán, vagy csak kisebb károk érnek. Ezért az ő befizetéseikből ki tudja fizetni azok kárát, akiket kár ér. Ezzel az üzleti modellel a károsultak jobban járnak, mint akiket nem ér kár. Viszont akiket nem ér kár, azok a biztonságnak az elméleti lehetőségét fizetik meg, hogy ha egyszer véletlenül pont nekik lesz káruk, akkor lesz belőle kártérítésük.
Megteheted, hogy biztosítás helyett egy befektetési számlára fizeted be a pénzed és ezzel saját magad próbálsz gondoskodni a károd fedezetéről. Így ha nem ér kár, akkor a pénz nálad marad. Viszont ezzel az a gond, hogy így csak annyi pénzed lesz a kár pillanatában, amennyit sikerült addig megtakarítanod. A fenti példánál maradva csak 1 milliónyi biztosítási pénzt tudtál megtakarítani, de 12 milliós károd van, amit a biztosító nem fog megfizetni helyetted, mert nem kötöttél biztosítást. Mit kezdesz azzal a 11 milliónyi kárral, ami nem térül meg. Felveszel rá hitelt és abból fizeted a kár elhárítását, aztán visszafizeted a hitelt?
Tegyük fel, hogy igen. Akkor van egy 11 milliós hiteled, amiből helyrehoztad a kárt és újra megspórolni próbálod a biztosítást, ezért te gyűjtögeted. De már megint csak 1 milliót sikerült összespórolnod és megint ér egy 12 milliós kár. A biztosításon megspórolt megtakarításod megint csak 1 milliót fedez belőle, úgyhogy van újabb 11 milliónyi károd, meg az előző 11 millióból amennyit még nem tudtál vissza fizetni.
Persze ezek hasra ütés szerű számok. Nyilván nagyban függ a megtérülés aránya, hogy mikor következik be a kár. Ha már elég sokat befizettél, akár jobban is kijöhetsz a megtakarítással, mint a biztosítással. De nincs rá semmi garanciád, hogy a baj nem fog jóval előbb beütni, mint a spórolásod megtérülne. Ezt magán gazdálkodással nem tudod ellensúlyozni, de még egy átlagos méretű család esetén se nagyon jön ki a matek.
Egy nagyobb cég, aminek mondjuk többszáz autója van, már előfordulhat, hogy jobban jár azzal, hogy ha inkább saját maga spórolja össze a biztosítási díjakat és abból fedezi a károkat, mintha más biztosító társaságot gazdagít. De ez is csak akkor igaz, ha annyira sok autót kell biztosítania, hogy az már önmagában a díjak miatt is egy kellően nagy summa. Elég nagy ahhoz, hogy ha mégis balesetet szenved akár több autó is, még mindig képes legyen már a spórolás elején is kitermelni a többi autón megspórolt biztosítási díj a kártalanítást.
Például a Waberer biztosító is nagyjából így indult el. Nekik már volt elég autójuk, hogy érdemes legyen belevágni, aztán talán meg is nyitották mások előtt is, hogy beszálljanak hozzájuk, így mindenkinek jobb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!