Nem fizetett biztosítás, fedezetlenségi díj csökkentési lehetőségei?
Idős apukámnál egy véletlen beszélgetésnél derült ki, hogy mivel azt gondolta hogy a KGFB-t nem szeretné fizetni, mivel úgysem használja ezévtől az autóját. Ezért bement a biztosítóhoz és elmondta hogy nem szeretné ez azt már fizetni. Bement személyesen, közölte ezt, és állítólag ezt tudomásul vették. Még ennek következményeit sem mondták el (legalább is ahogy apukám emlékszik rá) Miközben persze a gépjárművet nem vonta ki a forgalomból, csak hagyta állni a grázsban. Neki ez logikus lépésnek tűnt. Persze mi mikor meghallottuk tudtuk hogy ez baj...
Nyilván értem én hogy apukám hibázott (mág ha nem is szándékosan)... de van valami "trükk" hogy a (számításaim szerint) eddig felhalmozódott több mint 200 ezer Ft (700 Ft/nap) fedezetlenségi díj csökkenthető legyen? (Nem tájékoztatta erről még senki, nem kapott csekket, se figyelmeztetést...)
#10:
Na a legértelmesebb válasz. KÖSZÖNÖM!!!
Nem kell az autó sem. Se neki, se rokonoknak. 93 évesen nem akar és szerintem már nem is kell vezetnie. De ezt Ő is eldöntötte hogy eladja.
Annyit szeretne, hogy majd tavasszal, mert szerinte akkor jobb áron lehet eladni.
Akkor ha most csak kivonatja a forgalomból, és tavasszal pedig eladja. Nem rokonnak, hanem úgy ahogy kell. Ez a megoldás akkor is áll?
Vagy inkább rokonra (pl rám) ruházza át elsőnek? Én kivonom, majd később eladom.
Melyik a "biztonságosabb"? Mármint abból a szempontból hogy nem követelik rajta a fedezetlenséget?
Egyik sesetben sem soha többet autója vagy KGFB-je.
↑ 11-es kérdezői kommentre.
Az, hogy a JSZP szerint forgalomban van, nem biztos, hogy azt jelenti, hogy nincs hivatalból ideiglenesen kivonva a forgalomból. Tapasztalatom nincs, de itt többször olvastam, hogy „nem aprózza el” a JSZP; az ideiglenes kivonással nem foglalkoznak, csak a végleges kivonást mutatják. Addig, szerinte, forgalomban van.
Az nehezen elképzelhető, hogy a biztosító, ne mondta volna fel 60 napot meghaladó elmaradás esetén a szerződést, ugyanis ez nem mérlegelés, biztosítási szerződés kérdése, hanem törvényi kötelezettségük.
Az is valószínűtlen, hogy ne vonták volna ki hivatalból, ugyanis a KGFB törvény szerint „A kötvénynyilvántartó szerv legalább havonta köteles a járműnyilvántartás, az ideiglenes rendszámtáblák nyilvántartása és a kötvénynyilvántartás összevetésével ellenőrizni a biztosítási szerződések érvényességét és összeállítani az érvényes szerződéssel nem rendelkező üzembentartók vagy ideiglenes rendszámtábla jogosultjainak adatait tartalmazó listát, és azt a 45. § (2) bekezdésében meghatározott eljárás lefolytatása érdekében az üzembentartó vagy ideiglenes rendszámtábla jogosultjának lakóhelye (székhelye, telephelye) szerinti illetékes járási hivatal részére informatikai rendszerén keresztül elérhetővé tenni.”.
És nehéz volt édesapádnak mit sem tudni, ugyanis a biztosítónak törvényi kötelezettsége díjelmaradás esetén az esedékességtől számított 30 napon belül írásban figyelmeztetni az üzembentartót fizetési kötelezettségére, továbbá annak következményeire, ha a türelmi időn belül nem történik meg a díjfizetés. És úgy van, ahogy a 6-os válaszban olvasható (2022. okt. 28. 11:48), díjnemfizetés miatti felmondás környékén a biztosító szinte értesítés-szőnyegbombázást csinál.
Úgy érzékelem, hogy édesapád nem igen alkalmas a szükséges ügyintézésre, márpedig idegennek történő eladás esetén, szükség lesz rá.
Akár ki van már vonva hivatalból a forgalomból (ismeretem szerint, ez csak okmányirodában, kormányablakban tudható meg; ha már hivatalból kivonták ideiglenesen a forgalomból, akkor már akkor leállt a fedezetlenségi díj gyarapodás), akár kivonatjátok ideiglenesen; eladás idején forgalomból kivont állapotban lesz.
Az igaz, hogy ha az új tulajdonos átíratja, akkor forgalomba helyeződik, akár biztosítás hiánya miatt hivatalból vonták ki, akár az üzembentartó kérésére történt (kivéve, ha közben lejárt a műszaki; bár lejárt műszakival is átírathatja, csak amíg nincs műszaki vizsgaokmány, addig nem kapja meg a forgalmi engedélyt, cserébe az átíráskor még nincs szükség a 60 napnál nem régebbi, megfelelést tanúsító eredetiségvizsgálati okmányra), de nem valószínű, hogy próba nélkül megvenné valaki. Márpedig forgalomból kivont járművel kockázatos közlekedni. Kivont állapotban az előzetes eredetiségvizsgálat elvégeztetése sem egyszerű.
Emiatt, úgy gondolom, hogy jobb, ha átveszi tőle valaki a tulajdonjogot (azzal jár az üzembentartói jog megszerzése is), aki képes intézkedni; ugyanis, eladásra csak a tulajdonos jogosult. Akkor kedvező díjú, ha a megadott hozzátartozói körben történik, ekkor eredetiségvizsgálat sem kell. Ez második 6000 Ft-ba is kerül; ez az új törzskönyv kiállítási illetéke.
Ez arra az esetre is jó, ha hivatalból kivonták a forgalomból. Édesapád csak akkor tudná visszahelyeztetni, ha megszüntetné a kivonás okát, azaz, biztosítást kötne. Mivel még 5 éven belül lenne, élesedne a fedezetlenségi díj megfizetési kötelezettsége.
Ha édesapád a fedezetlenségi díjszámítás abbamaradása után öt éven belül nem köt kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást, akkor nyugodtak lehettek, nem kerül beszedésre.
Ugyanis, a fedezetlenségi díj a Kártalanítási Számla kezelőjét illeti, de a fedezetlenségi díjat azon biztosító köteles kiszámítani és beszedni, amely az üzemben tartóval a fedezetlenség időtartamát követően szerződést köt. (És van a folytatás: A fedezetlenségi díj kiszámítása során a biztosító az utolsó öt év fedezetlenségének időtartamát veheti figyelembe.) Ha nem köt öt éven belül KGFB szerződést, akkor nincs, aki jogszerűen beszedhetné.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!