Kezdőoldal » Közlekedés » Biztosítás, papírmunka » Családon belül hogyan a...

Családon belül hogyan a legolcsóbb átiratni az autót?

Figyelt kérdés

Olvastam 12.000 ft-ról és 45.000 ft-ról is. Kitöltöttem egy ilyen kalkulátort ami azt írta 62.000 ft lenne de eredetiség vizsga nem kell családon belül ami ugye 17.000 ft. De valahol meg azt olvastam csak 6-6 ezer lenne. Melyik az igazi?

Mert elvileg átiratni is lehet meg ajándékozni is, nem tudom mi a különbség vagy ez hogyan működik...



2022. márc. 12. 22:12
 1/8 anonim ***** válasza:
Egyenes ági rokonok közt jelentősen kevesebb (vagy talán nincs is? de azt hiszen ajándékozási illetéknek hívják) a vagyonszerzési illeték. Ajándékozás csak azt jelenti hogy nem volt ára, de átírni ugyanúgy kell és fizetni. A 6+6 mindenképp kell és ettől független. (6 ezer a forgalmi, 6 ezer a törzskönyv)
2022. márc. 12. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Egyenes ági, testvéremnek akarom. Csak minden forrást mást mond, tudom létezik mindkettő, hiszen ha a kalkulátorba beírom családon belül akkor levon 17 ezret. De nyilván szeretném minél olcsóbban elintézni és, hogy ne verjenek át ezzel.
2022. márc. 12. 22:32
 3/8 anonim ***** válasza:

Anyakönyvi kivonatot keresd meg, és azzal menj az okmányirodába. csak az új forgamit és törzskönyvet kell ez esetben fizetned.

De lehetsz üzembentartó is, és akkor csak új forgalmit kell fizetned.

2022. márc. 12. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Egyenesàgi rokonok között(azt jelent, hogy töle szàrmazol) nem kell àtíràsi illetèket fizetni, nem kell eredetisègi vizsgàlat sem. Csak az uj forgalmi àra(6ezer)ès az uj törzskönyv àra(6ezer) fizetendö. Ha a testvèrednek akarod adni akkor az nem egyenes àgi rokonsàg, csak úgy lehet, ha kèt adàsvètelit csinàltok ès az elsönèl àtiratod anyud nevère a kocsit utàna a màsik adàsvételivel pedig anyud nevèröl a testvèred nevère. Működik, elfogadja az okmànyiroda, èn így csinàltam. Egyszerre vittem mind a kèt adàsvètelit, de a születèsi anyakönyvi kivonatok is kellene, hiszen bizonyitanod kell az egyenesàgi rokonsagot. Ha bizonytalan vagy, hivd fel az okmànyirodàt, segitenek! Sok sikert!
2022. márc. 13. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Én is úgy tudom, ahogy #4 írja. Viszont a telefonos ügyfélszolgálattal vigyázz. Engem majdnem elzavartak az okmányirodából, mert baromira nem úgy volt, ahogy azt az ügyfélszolgálat mondta...
2022. márc. 13. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Rendben, köszönöm szépen a segítségeket nektek!
2022. márc. 13. 10:26
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

┌ Az illetéktörvény alapján, testvérek közötti (ide számít az is, ha legalább egyik szülőjük közös, illetve az is, ha valakik örökbefogadás alapján válnak testvérré) gépjármű tulajdonjog átírás esetén nem kell sem ajándékozási sem vagyonszerzési illetéket fizetni.

↑ 1990. évi XCIII. törvény az illetékekről 17. § (1) w).


Ehhez nem szükséges semmilyen külön szerződés, az adásvételi szerződésen „a jogügylet jellege visszterhes/ingyenes” szövegrészben az „ingyenes” szót kell aláhúzni, és az átírás során be kell mutatni az adott rokonságot bizonyító anyakönyvi kivonatokat.

(Már régóta nem csak egyenesági rokonok közt illetékmentes az átírás, hanem testvérek és házastársak esetén is. Úgyhogy nem kell variálni szülő áttételes bevonásával.) ┘


┌ Az előzetes eredetiségvizsgálat elvégzése nélkül is át kell írni a járművet, ha annak jogalapja a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény 8:1. § (1) bekezdés 1. pontjában* meghatározott közeli hozzátartozók egymás közötti tulajdonjog átruházása, feltéve, hogy a tulajdonjogot átruházó a járműnyilvántartásba bejegyzett tulajdonos.

↑ 326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról 52. § (7) g).

* 8:1 (1) 1. közeli hozzátartozó: a házastárs, az egyeneságbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha- és a nevelt gyermek, az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő és a testvér. ┘


┌ Amit meg kell fizetni, az a forgalmi engedély kiállítására irányuló eljárás 6000 Ft-os, és a törzskönyv kiállításával kapcsolatos eljárás szintén 6000 Ft-os illetéke.

↑ 1990. évi XCIII. törvény az illetékekről 1. melléklet II. 3. és 4.


A megfizetés úgy a legegyszerűbb, ha bankkártyás fizetéssel történik; ez az ügyintézőnél az átírás folyamán elvégezhető, nem kell csekkel postára menni és vissza.

A meglévő forgalmi engedélyt helyben bevonják, és ugyancsak helyben, azonnal nyomtatják az újat. A törzskönyvet később, postával küldik. ┘


Az átíráshoz szükséges, hogy a leendő új tulajdonos, az adásvételi szerződésen szereplő tulajdonba adási naptól rendelkezzen kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással.

Szerződés még nem biztos, hogy lesz, mert a szerződés kiküldése előtt a biztosítónak 15 napja van az ajánlattételben szereplő adatok ellenőrzésére, de az ajánlattételt azonnal visszaigazolják, és a kormányablakban/okmányirodában azt is elfogadják.


Figyelni kell rá, hogy az adásvételi szerződésen szereplő tulajdonba adási naptól számított 15 napon belül megtörténjen az átírás.

2022. márc. 13. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen ezt a nagyon részletes és pontos megfogalmazást! Ezer köszönet!
2022. márc. 13. 15:55

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!