Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » KRESZ szerint mi minden...

KRESZ szerint mi minden számít irányváltoztatásnak?

Figyelt kérdés

Mert van egy pár gondom.


Autópályán egyszer irányváltoztatás és indexelek, mert lemegyek a lassítósávba, majd utána még pár száz méter és elkezdenék felhajtani a felhajtóra amin átmegyek a másik pályára. Viszont ez tudomásom szerint ugyanúgy irányváltoztatásnak minősűl, tehát ha jól tudom, akkor végig a lehajtón/felhajtón indexelnem kellene.


Ugyanez városban is a Szerémi út - Hunyadi János út elágazás Nagytétény felől érkezve. Ott van egy jobb szélső egyenesen haladó sáv, egy középső egyenesen és balra haladó és egy bal oldali balra kanyarodó.

Na most a Szerémi út az ami enyhén balra kanyarodva folytatódik, ha egyenesen haladok tovább akkor a Szerémi útról átmegyek a Hunyadi János útra. A főútvonalat követem és nem lépek át terelővonalat ha az egyenesen haladó sávban haladok viszont azzal elhagyom a Szerémi utat és áttérek egy másik útra tehát irányváltoztatónak minősülök, és egyenes haladás közben indexelnem kellene ezekszerint?


Ha olyan helyzetbe érkezel mint például az István utca - Dózsa György út kereszteződés az István utcából érkezve a vége felé, ott a buszmegálló után addig egy sáv haladt, viszont ott már kettő sáv lesz amibe te úgy érkezel bele, hogy pont a két sáv közé érkezel a vonalra ha egyenesen haladsz tovább. Ott mi határozza meg, hogy irányt változtatok e? Ha a bal oldali sávba megyek vagy ha a jobboldaliba, vagy mindkettő? Hiszen a sávon belül párhuzamos közlekedésnél a jobbra tartás akkor is megvalósúl ha a sávomon belül balra húzodva haladok, tehát a jobbra tartás nem egyenlő itt az út jobb széléhez tartással.


Ötletek?



2019. jún. 18. 13:44
 1/6 anonim ***** válasza:

"29. § Irányváltoztatás, irányjelzés


(1) Aki járművel irányt változtat (terelővonalat, az úttest szélét vagy képzeletbeli felezővonalát átlépi, forgalmi sávot változtat, másik útra bekanyarodik, főútvonalról vagy szilárd burkolatú útról letér stb.) köteles az azonos irányban vagy szemben haladó, irányt nem változtató járműveknek elsőbbséget adni.


(2) Az irányváltoztatást - ide nem értve a körforgalmú útra történő bekanyarodást - a művelet előtt kellő időben megkezdett és annak befejezéséig folyamatosan adott irányjelzéssel kell jelezni. E rendelkezést kell alkalmazni a körforgalmú útról történő letérés esetében is. A jármű vezetője egyéb esetben (pl. útkereszteződésben kanyarodó főútvonalon való továbbhaladás esetén) is adhat irányjelzést, ha ezzel továbbhaladási irányáról a közlekedés más résztvevői számára többlettájékoztatást ad, az irányjelzés azonban megtévesztő nem lehet.


(3) Az irányjelzést irányjelző készülékkel, ilyen készülékkel fel nem szerelt jármű esetében pedig karral vagy jelzőtárcsával kell adni, oly módon, hogy az elölről, hátulról és a megfelelő oldalról jól látható legyen."

2019. jún. 18. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszi ezt én is elolvastam már, nyílván nem úgy tettem fel a kérdést, hogy előtte a KRESZ-t nem ismerem.

Ez alapján sem egyértelműek nekem a fenti helyzetek, ezért írtam ki a kérdést.

2019. jún. 18. 14:42
 3/6 anonim ***** válasza:
Ennél pedig nem lehet egyértelműbben megfogalmazni, mi minősül irányváltoztatásnak.
2019. jún. 18. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

A KRESZ szerint úgy lenne ahogy én mondom, de soha senkit nem láttam még, hogy autópálya lehajtón folyamatosan menne neki az irányjelző amíg fel nem ér a túloldalra, ahogy azt sem hogy egyenesen haladó főútvonalon indexeljen miközben egyenesen halad tovább csak másik útra tér rá.

Ezért nem vagyok biztos benne, ezért kérdeztem. Csak örülnék ha valaki tudna is válaszolni, hogy mi a helyzet és úgy van ahogy gondolom vagy nem. Mert azzal sokra megyek hogy bemásolják nekem a KRESZ-t amit minden járművezető tud egyébként is, ezzel nem lettem okosabb.

2019. jún. 18. 14:51
 5/6 anonim ***** válasza:

1. Autópályán én pl. folyamatosan indexelek a lassítósávba történő kisorolástól egészen a lekanyarodásig, mert szerintem is így helyes, mindkettő irányváltoztatás, a sávváltás és a lehajtás is.

2. Szerémi / Hunyadi: Attól még te maradsz folyamatosan a főútvonalon, hogy a Szerémiről atmész a Hunyadira. Nem az utcanevek számítanak, hanem a KRESZ táblák és felfestések. Amúgy itt ez az útvonal folyamatosan a 6-os számú út. De ez sem mérvadó, van olyan ahol egy adott számú úton haladsz, mégsem te vagy folyamatosan végig a főútvonalon.

3. István / Dózsa: Ebben nincs teljesen igazad, sávon belül is kötelező a jobbra tartás. Ilyen alapon a jobboldali sáv a folyamatos, a baloldalihoz kell indexelni. Persze gyakran előfordul, hogy valami miatt nem tudsz az út szélén haladni (kerékpáros, megállóban álló busz, parkoló autó), és ilyenkor, ahogy írod, a két sáv közé érkezel. Ilyenkor legjobb, ha mindkettőhöz indexelsz, hiszen így mindkettő irányváltásnak minősül, és abból baj nem lehet.

2019. jún. 18. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm, végre a harmadiknak csak sikerült hasznos választ adnia.

Bár hozzátenném ahhoz, hogy nekem az oktató szólt még mikor tanítottam vezetni, hogy ne menjek az út szélén mert csak rámegyek ott minden csatornafedőre meg eldobált tárgyakra, mert autóval nem az út jobb szélén kell közlekedni hanem jobbra tartva, de a sávomon belül tökmindegy mennyire megyek jobbra vagy balra mert akkor is jobbra tartok. Szóval most nem tudom, hogy neked van igazad vagy az oktatónak.

Én annyit tudok, hogy autónak tényleg csak jobbra tartás van, kerékpárosnak, állati erővel vont járműnek stb van csak külön szabályozva, hogy szorosan az út jobb széléhez tartva kell közlekednie, de ez autóra nem vonatkozik.

2019. jún. 18. 18:11

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!