Miért nem gyártanak vintage autókat?
Mert nem lehetne őket forgalomba helyezni.
A mai környezetvédelmi és biztonsági előírásoknak nem felelne meg.
"Szerintem lenne rá kereslet"
Az jó. Gondolom, téged érdekelne, esetleg még egy-két havert, meg... Ööö... Hát, most mást nem tudok. De őket érdekelné mind.
Az autógyáraknak nem éri meg a youngtimer autók gyártása (ez a helyes kifejezés, a FIVA besorolása szerint a "vintage" kicsit régebbi). Ők nagysorozatú gyártásra rendezkedtek be, nekik baromira nem téma, hogy évi 100-200 példányt erőlködjenek össze a 30 éves bódé és a modern technika párosításából, nagy fokban egyedi konfigurációval. Ott, ahol évente több százezer vagy millió szabványosított autót kell eladni, ilyen tevékenységnek egyszerűen nincs helye.
De vannak manufaktúrák, akik ilyennel foglalkoznak. Előttem említették a Rufot, mellettük ott van még a Singer is: léghűtéses Porschékat gyártanak az eredetire hasonló külsővel, modern műszaki tartalommal. A Mercedes-Benzeket a Mechatronik gyártja hasonló módon, a brit sportkocsigyártás csodáiból (AC Ace/Cobra, Lotus Seven) pedig Nagy-Britanniában, Észak-Amerikában és Ausztráliában készünek kit car-ok.
Csak egy baj van minddel: drágák. A Ruf és a Singer sem olcsó, a Mechatronik még drágább, a kit car-ok olcsósága pedig csak álca: ha neked kell hozni a hajtásláncot, az még talán olcsó is lehet, de az összeépítésre alkalmas műhely kialakítása vagy bérlése már nem filléres játék. Viszont ez az ára az ötletednek. Egyszerűen ennyibe kerül, hogy egy rég nem gyártott típushoz újra elkészülnek az elemek, a régi hatású héjat pedig az elképzelésed szerinti modern technikával töltik meg.
Ja, hogy nem kell a modern technika, nem akarsz common-rail dízelmotort, jó neked a zegykilenctédéji, a karburátor, a megszakító... Na, az meg nem fog típusbizonyítványt kapni, mert az égvilágon semmiféle előírásnak nem felel meg, amit manapság a világ boldogabbik felén az új autók forgalomba helyezéséhez kötelezően teljesíteni kell.
Sajnos attól tartok, hogy nem lenne rá megfelelő piaci igény, és emellett a különböző környezetvédelmi és biztonsági normáknak sem tudna megfelelni. Bár az én véleményem az, hogy a környezetvédelemmel átestünk a ló túloldalára, a biztonság pedig a saját felelősségem, illetve ezen lehetne a vintage autókon is fejleszteni kisebb szerkezeti módosításokkal.
Én is úgy gondolom, hogy 20 éve már bőven jó autókat tudtak gyártani, amik még nem voltak annyira túlbonyolítva, hogy megkeserítsék a tulaj életét. Pl. nekem egy 21 éves BMW-m van, és maximálisan boldog lennék vele, ha újan egy ilyet tudnék venni. Már mindent tud, amit tudnia kell, de még nincs túlbonyolítva. Egyetlen baja, hogy koránál és múltjánál fogva már nem problémamentes, és minden tavasszal át kell néznem, hogy épp hol bukkant fel egy kisebb rozsda. Az egyetlen értelmes dolog manapság a turbómotorok elterjedése, de sajnos úgy tűnik, hogy párhuzamosan csökken a tartósság, holott ez csak megfelelő tervezés és anyaghasználat kérdése lenne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!