Hány farados kondi kell egy 700Wattos erősítőhöz?
Autohifis s kérdés... nemrég vettem egy MacAudio 650Wattos ládát és egy Blaupunkt 700Wattos 4 csatornás erősítőt.
Csak a mélyláda van "meghajtva" az erősítőről.
Aksit most fogok cserélni a kocsiba, mert már 6 éves és amikor egy kicsit hangosabban hallgatom a zenét eléggé lehúzza az aksit a mélyek ütemében és este a lámpa is villog tőle :S
Az új aksi mellé akarok venni egy kondit, hogy annyira ne terhelje meg az aksit, csak nem tudom milyet érdemes venni ehhez a ládához / erősítőhöz.
Láttam hogy lehet kapni 0.5-1.0-2.0 faradosat, csak nemtudom nekem milyen kellene...?! Ha valaki jártas ebben a témában várom az ötletét / véleménynét!
minél nagyobb, annál jobb - de éppen úgy lemeríti az aksit az erősítő, mint kondi nélkül.
a kondi nem csökkenti a fogyasztást, csak eltárolja az energiát az erősítő részére. (ha nagyon szigorúan vesszük, akkor még növeli is a fogyasztást...)
off
azt, mondjuk soha nem tudtam megérteni, hogy mi rákért van szükség arra, hogy ezerrel üvöltsön a zene egy autóban - de te tudod...
on
Minél nagyobb, annál jobb. Ha a lámpa villog tőle akkor gyenge a töltés.
"650W", "700W"
Ezek mind maximális csúcsteljesítmények. 650W 12V-on az 50A. A hangszóró ellenállása 12V/50A=0.24Ohm. Tudod hol fog szólni 2m rézdrót :)
Az pedig más kérdés, hogy 650W egy diszkóban, nagy helyiségben használatos. Az autó gyakorlatilag szétesne tőle.
Először is tisztáznám hogy nem azért van mélyláda a kocsiban mert max hangerőn hallgatom hogy mások is hallják... azért kellett láda, mert gyárilag csakl 10cm-es hangszórókat lehet betenni a kocsiba. Mivel nem akartam gányolni, így vettem 4 nagyon jó minőségű hagszórót egy új fejegységet. A 10cm-es hangszórókból semmi mély nem jön ezért nagyon sokat dob a láda a hangzásvilágon. 50-es skálán 12-18 között szoktam zenét hallgatni. Ha valakinek volt már láda a kocsijába az tudja hogy 10-es hangerőn csak morog a láda, ahhoz hogy mélyet is adjon egy kicsit hangosabban kell hallgatni :)
Tavasszal mindenképp lesz aksicsere de a villogás elkerülése érdekében akarok kondit venni hogy ne hullámokba vegye fel azt a nagy árammenyiséget az erősítő, hanem kiegyenlítse. Szóval szerintetek 1 farados kondi elég lenne? Vagy várjam meg az aksicserét és nézzem meg hogyan boldogul az új aksi az erősítővel?
Csak szétgyilkolni se akarom majd az új aksit, mert az egy dolog hogy jobb teljesítményű lesz, de akkor is ha nincs kondi az áram ingadozás akkor is meglesz...
" ... ezek mind maximális csúcsteljesítmények. 650W 12V-on az 50A. A hangszóró ellenállása 12V/50A=0.24Ohm. Tudod hol fog szólni 2m rézdrót ... "
Nos ez nem teljesen így van. Az erősítőknek pont az a lényege hogy a hangszóróra jutó feszültséget megemeli. Ezt úgy tudja elérni, hogy az erősítőn belül van egy inverter, ami a 12V tápfeszültséget megtöbbszörözi. Maga az erősítő már erről az emelt, akár 100V feletti tápfeszről működik, így lehet elérni ezeket a kicsit soknak tűnő teljesítményeket a szokásosan 4-8 Ohmos hangszórókon, hangszórórendszereken. A kondenzátorra azért van szükség, hogy a pillanatnyilag fellépő hatalmas áramlökést meg tudja adni a hangszórók felé az erősítő. Az erősítő "belső ellenállása" az igényelt teljesítménnyel arányosan változik. Egy erősebb mélyhang beütésénél szélsőségesen leesik ez az érték, és az akku felől hatalmas áramot igényelne a rendszer. Mondjuk egy 600 W körüli pillanatnyi teljesítményigény az akkuknál mérve valóban szeretné azt az 50A erősségű áramot megkapni, ami nem biztos hogy sikerülni fog. Ez ugye függ az akkumulátor belső ellenállásától, az erősítő felé elmenő vezetékek ellenállásától, meg jópár egyéb dologtól. Ha azonban az erősítő tápvonalára illesztünk egy megfelelően nagy kapacitású pufferkondenzátort, megoldható, hogy a rövid idejű hatalmas áramigényt ez a kondi adja. Értelemszerűen minél több a tárolt elektronok száma, azaz minél nagyobb a kondenzátor kapacitása, annál nagyobb pillanatnyi áramleadásra, illetve annál hosszabb ideig tartó többletteljesítmény leadására képes a rendszer. Hatalmas előnye a rendszernek hogy a kondenzátor belső ellenállása kis időintervallumban közelít a nullához, azaz elméletileg nincs felső határa a leadott áramerősség tekintetében. Gyakorlatilag a bekötésre használt vezetékek belső ellenállása , és az erősítő belső ellenállása szabja meg az áram maximumát. Ezekből belátható, hogy minél nagyobb a kapacitás értéke annál nagyobb többletteljesítményt tudok a rendszerből torzításmentesen kicsikarni. Azonban azt is mondtad, hogy nem a kilowattokkal fogod "hajtani" az autód,tehát relatíve szolídan akarod hallgatni, ezért a kisebbek is nagy valószínűséggel megfelelőek lesznek. Azért a bekötő vezetékek megfelelő keresztmetszetére figyelj :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!