Hol lehet hozzájutni biogázzal működő autóhoz? Át lehet-e alakítani és mennyiért benzinest? Illetve milyen külön engedélyek szükségesek hozzá? Hogyan megy a vizsgáztatása?
Kedves Kérdező!
Olvasva hozzászólásaid, úgy érzem némi fogalomzavarral küzdesz. Szakdolgozatomat biogáz potenciál felméréséről írom és lpg-s autóm van.
A biogáz összetétele: kb. 60% metán(CH4); kb. 38% szén-dioxid és 1-2% egyéb gázok(pl. H2S)
Ezt a gázelegyet csak az arra tervezett gázmotorban érdemes elégetni és még így is jelentős karbantartási igény keletkezik a korrózió következtében.
Volt már példa arra hogy biogázt közvetlenül használtak gépjármű meghajtásra, Jean Pain a francia erdész, az 50-es években, a komposztkazán kapcsán biogázzal hajtotta autóját. Arról nincs információ, hogy mennyire tolerálta az autó motorja ezt a fajta üzemet. Egy mai autót biztosan nem hajtanék meg nyers biogázzal. A tisztítatlan biogáz égetéséhez erre a célra tervezett gázégő szükséges. (A magyar "feltalálók" olvasgatása helyett ajánlanám a BME neten elérhető anyagait.)
Megvan a technikai lehetőség a biogáz tisztítására (co2 leválasztásával), ekkor nagyjából 98%-os tisztaságú gázt kapunk, amely megközelíti a földgáz(CH4) minőségét. Az így kapott biometán, energiatartalmát tekintve megközelíti a földgázét.
A tisztítás költsége horribilis. Több fajta eljárás létezik, vannak olcsóbb és drágább beruházási igényűek köztük (néhány száz millió huf-néhány milliárd huf).
A zalaegerszegi beruházás példaértékű, ott szennyvíziszapból fejlesztik a biogázt, majd tisztítják, majd sűrítik (3-400 bar) és úgy hajtják meg a tizen pár autójukat a CNG-s technológiával. Ezt úgy tudták kivitelezni, hogy érkezett az EU-ból kb 14mrd huf a szennyvíz projektre és abból lecsipegetve kialakították az infrastruktúráját.
Az égésjavító mágneskarika nagyjából megfelel az örökmozgó, az ingyen energia és a siriusi gyíkemberek szintjének. Ha fejlesztenéd a forráskritikádat nem szopnád be az áltudományos baromságokat.
Az LPG-CNG különbségről:
CNG-sűrített fölgáz; nincs Mo.-i kúthálózat; magasabb átalakítási költség lpg-hez képest; kb 400, bar nyomáson tárolt gáz
LPG-az olajfinomítás során keletkező propán-bután tartalmú gáz; van Mo.-i kúthálózat, hengerenként 50e huf átalakítási költség; kb. 3-4 bar nyomáson tárolt gáz;
Megjegyzés: Sok tévhit van az LPG körül, amelyek a 90-es évekből gyökeredzenek, mára már sokat fejlődött az LPG technika.
"Egy nagyobb város kommunális hulladéka és szennyvize, bőven elegendő lenne egy egész megye ellátására biogázzal."
Nem igaz. Nem termelhető annyi gáz (nincs hozzá elegendő alapanyag) és nincs olyan energiatartalma. Sok szakdolgozat és doktori disszertáció és könyv foglalkozott már az országos elméleti biogáz potenciál számításával. Ha mindenből biogázt fejlesztünk nagyjából az energiaigényünk 20%-át fedezhetjük. Ennyivel kevesebb orosz gáz. Ami egyébként egy óriási szám és ha lenne esze annak aki az országos energiastratégiát megírta ezzel számolna a szénbányák újranyitása helyett.
Sok mindent kiszámoltak már, azt is, hogy a magyar geotermikus energiával nem lehetne előállítani elektromos energiát, ami persze nem igaz, csak erősíteni kellett a Paksi bővítési tervet ugyebár.
Ha belegondolok, hogy kb 501 évre elegendő urán van a Földön és kb 10 év múlva már csak azoknak jut majd, akik nagyon jó meg tudják fizetni, az azt jelenti, hogy eladósítják az országot 3 ezer milliárd forinttal egy olyan erőmű kedvéért, ami sosem fog működni vagy maximum néhány évet. És persze hová lesznek rakva a rádióaktív hulladékok? Nem, nem Felcsút mellé, nem is a politikusok kedvenc elit villái közelébe.... hanem Ormánságba, Baranyába, déli és keleti szegény megyékbe....
Mert bármilyen "biztonságos" is, azért jobb szeretik maguktól jó távol tudni...
És kb ad munkát max 1-2 ezer embernek, ha meg elkészült, akkor pár száz mérnök elücsöröghet a 3 ezer milliárd forintért az új blokkokban.....
Marha jó. Ha meg geotermikus energiával és biogázzal termelnénk áramot önellátók lehetnénk. Orosz gáz meg minek? Van magyar gáz akár több száz évre való, csak mindenki kussol róla, aki meg meri említeni lehülyézik. És még örülhet ha nem nácizzák jobbról balról egyaránt...
Ilyen körülmények közt sok jóra nem számíthatunk, miközben a világ egyik leggazdagabb országa vagyunk egyre nyomorultabbak és szegényebbek leszünk, és mindent importálunk a gáztól, az élelmiszeren át, a gyufáig.
11 - bár nem mindenben értek egyet, köszönöm a kimerítő és részletes választ.
Profi volt és normális hangvételű, ami manapság ritka, külön köszönet érte!
A 20% irdatlan hatalmas mennyiség, most amikor a gáz ára az egekbe szökik különösen nagy ballépésnek tűnik, hogy meg sem próbálták országosan felfejleszteni a biogáz termelést. De még ha csak 10%-al számolnánk az is irdatlan mennyiség, főleg, hogy a másik feléből meg áramot lehetne termelni, ami Paks egy részét kiválthatná, a geotermikus források kihasználásával pedig feleslegessé is tenné. Egyébként sokan lehülyéztek, hogy Magyarországon lenne nagy mennyiségű gáz...
Erre most a MOL már a második nagy gázmezőt "találta" meg - persze semmi se talált, csak elolvasták az egykori ipari minisztérium levéltárában pihenő feljegyzéseket, a 80-as években végzett gázlelőhelyek felméréséről, most meg úgy tesznek, mintha eddig senki nem is tudott volna róla és ők fedezték volna fel. Én csak vigyorgok kajánul azokra, akik pár éve még lehülyéztek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!