Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » A mild hybrid (azaz ami még...

A mild hybrid (azaz ami még nem plug-in) az városban nem károsítja jobban a belsőégésű motorját, mintha eleve nem lenne hybrid?

Figyelt kérdés

Tisztában vagyok vele, hogy nem vagyok járműipari mérnök és a gyártók jobban tudják (bár azért amikor van egyértelműen rossz megoldás, mert azért vannak, akkor ezt újra lehet értékelni).


Az elektromos motor gyorsításkor és lassításkor "átveszi az irányítást", ilyenkor áll a belsőégésű motor. A motor csak akkor jár, amikor vagy kell erőteljesebb gyorsítás, vagy nagyobb sebességgel megy az autó, amihez a mild hybridekben lévő elektromos motor már kevés.


Az autó egy átlagosnak nevezhető városi használat során (óvódába/iskolába elvinni és hazahozni a gyerekeket, munkahelyre bemenni, bevásárolni, ügyet intézni, napi kb 5-10-15 esetleg még 20 km max) többnyire elektromosan megy és kisebb részt benzinesen. Emiatt a benzinmotor nem tudott bemelegedni teljesen, ezért a benne lévő kilóméterek java az mind hidegüzemben történt, amikor ugyanis jobban kopik, és többet is fogyaszt, nagyobb károsanyagkibocsátás mellett természetesen. Mivel nem éri el az üzemi hőfokot sem leálláskor, ezért a katalizátorban is lerakódik a párakicsabódás, ami szintén nem olcsó mulatság.


Az autó amikor eléri a 200.000 km-ert, akkor lesz benne egy benzinmotor, amiben van mondjuk valójában 80-120 ezer km, de az kb mind hidegen megtéve, ami miatt rosszabb állapotú lesz, mint egy városon kívül, de szinte végig melegen használt motor 300, akár 400.e km-mel is.


Ha már hybrid, akkor én csakis a plugineknek látom értelmét, azon belül is inkább a dieseles PHEV-eknek, az ugyanis a két szélsőséges használatot (azaz kizárólag városi, és kizárólag autópályás) egybegyúrja a legjobb aranyközépúttá, amivel egy benzines mild hybrid nem veszi fel a versenyt sem városi fogyasztásban, sem országútiban, sem tartósságban. (Én így gondolom, aztán majd megírjátok)


Rosszul gondolom mindezeket esetleg, vagy valóban jogosak a mild hybridekkel fenntartott aggályaim és a plugin hybrid dízel felé irányzott "elfogultságom"?



aug. 22. 21:09
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Téves. Az ilyen autókat amikor beindítod, pont az történik, hogy több másodperc ténylegesen beindulnia a motornak, mert előkenés történik, és leállni sem hajlandó a belsőégésű motor, ha nincs olyan kenése és hőmérséklete, hogy a következő beindulásnál hidegindítás történhessen. Ha ez igaz lenne, tele lenne a sajtó meg a tech rovatok olyan cikkekkel, hogy mennyivel kevesebb km-nél szorulnak komoly szervizre az ilyen autók.
aug. 22. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Itt már az alapfogalmakkal gondok vannak nálad. A Mild Hibrid az egy olyan kicsi aksival rendelkezik, hogy nem képes benzinmotor nélkül hajtani az autót. Ezeknek az értelme annyi, hogy fékezésnél tölti a hibrid aksit, azt az energiát pedig elindulásnál felhasználja. És ugye tudjuk, hogy az elindulás a legnagyobb terhelés egy autónál. Tehát főleg fogyasztásbeli előnye van neki, illetve kíméli a benzinmotort elindulásnál, ami jelentős kopáscsökkenéssel járhat hosszútávon. A sima hibridben pedig akkora hibrid aksi van, ami önmagában is képes hajtani az autót, tehát annyi a különbség, hogy még kevesebbet tud fogyasztani vele a benzinmotor, cserébe ha 15-20 év múlva ha tönkremegy egy mild hibrid aksi pár tízezerből cserélhető, a hibrid pedig lehet akár fél millió fölötti költség is, ha utána megint nagyon sokáig azt akarják hogy jó legyen. Mindennek van előnye és hátránya ugye mint tudjuk, de szerintem a mild hibrid az optimális hosszútávon.
aug. 22. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Utolsó, igen! Köszi. A fogalmat tényleg benéztem. És elmondásod alapján nekem is a mild hybrid tűnik jobbnak (legalábbis a legtöbb felhasználás tekintetében) mint a hagyományos hybrid, ugye egyrészt a gyorsítás miatti nagy terheléslevétel miatt, másrészt meg a motor melegedése miatt, illetve az olcsóbb akksicsere miatt.


A kérdésemben így tehát a "mild hybrid" kifejezést kicserélném normál hybridre.

aug. 22. 21:33
 4/10 anonim ***** válasza:
40%
#3 Szerintem csak a mild hibridnek van értelme és hosszútávon értelmes fenntartási költsége, a többit inkább marketingnek nevezném mint hasznosnak. Plugin hibrid dízel már marhára túl van bonyolítva, már a sima dízel is mindenféle dpf, adblue, kettőstömegű lendkerék, turbó stb. nekem ne legyen ennyi minden ami tönkremehet az autómban. Mások azt vesznek amit akarnak. A start-stop sem tesz túl jót a motornak hosszútávon, de nem is a 20 évig autózás a célja a gyártóknak. Lejár a garancia vegyél újat egy kicsit túlozva. Mondjuk meg is vannak erősítve rajta dolgok, önidító, minden más, mint egy start-stop nélkülin.
aug. 22. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

A start-stop-ot már amikor kijött hülyeségnek tartottam.


A hybrideken belül is csak azért mondtam a plugin hybrid dízelt, mert ott legalább valóban érvényesül az az értelmesnek nevezhető elvárás, hogy egy autó egyaránt jó legyen városba és országútra, lehetőleg jelentősebb kompromisszumok nélkül, nem úgy mint egy sima benzines hybrid esetében (azaz ott bekapcsol a benzinmotor mindenképp, tölteni és ezáltal tisztán elektromosan menni nem lehet vele, továbbá autópályán lomha és sokat is eszik..).


Amúgy úgy tudom, hogy a PHEV dízelekben a működési elvük miatt legalább kettőstömegű nincs.


Pl ott a Volvo V60-as. (Legalábbis az asszem 2011-2018 között gyártott széria) abban sem adblue, sem kettőstömegű nincs. DPF van, illetve turbó is, bár a dízel lomha lenne turbó nélkül, így az még talán belefér.


Az már más kérdés, hogy hosszútávon jobban megéri-e egy ilyen autó pl, mint mondjuk egy eleve CSAK benzinessel szemben, főleg városi használattal, időnként vidék, és autópálya (azaz ahogy a legtöbb ember autózik)

aug. 22. 21:59
 6/10 anonim ***** válasza:
Nem tudom, a legtöbb ember hogy autózik. Nekem kétféle ismerősöm van. Aki agglomerációból Budapestre jár dolgozni meg haza - nekik erre pont jó lenne egy teljesen elektromos is. Meg aki ritkán veszi elő, de amikor előveszi, akkor Nyugat-Európába megy nyaralni. Arra meg ott a dízel.
aug. 22. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Beviz Elek ***** válasza:

Ahogy #2 helyre tette, a sima hybridekről beszélsz, ebből legtöbbet Toyotákban látsz. Ha megnézed, ahogy a Priusok megjelentek berobbantak a taxis életbe és az elektromos autók terjedéséig ezzel a rendszerrel szerelt autók voltak a legelterjedtebb a taxis körökben. A világ összes kilométerét beletették és semmi bajuk nem volt amellett hogy keveset fogyasztottak.


A mérnökök nem hülyék, bekapcsolás után az autó folyamatosan figyel arra hogy a motor hőmérséklete ne essen az üzemi hőfok alá és szükség esetén járatja a motort egy kicsit (ilyenkor tölti is az akkut hogy ne terhelés nélkül sokat járjon hanem kis terheléssel rövid ideig). Az e-cvt miatt a motor nem jár alacsony fordulaton magas terheléssel, a fordulatszám mindig az optimális tartományban van tartva.


A sima hybridek sem fogyasztanak sokat pályán, a fogyasztáscsökkenés városban látványos de pályás használat során is folyamatosan kiegyenlíti a terhelést az elektromotor, kevesebbet fogyaszt mint egy hasonló méretű nem hybrid.

aug. 23. 02:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

7-es.


"bekapcsolás után az autó folyamatosan figyel arra hogy a motor hőmérséklete ne essen az üzemi hőfok alá"


Azt a részét értem, hogy MIUTÁN bemelegedett a motor, azután már járatja, hogy meleg maradjon és ne essen az üzemi hőfok alá, azonban mi a helyzet a hagyományos hidegindítással, amikor egy éjszakán keresztül áll az autó és lehűl? Ha az autót folyamatosan minden nap 5-10, max 15 kilóméterekre használják, akkor gyakorlatilag sosem mehetett üzemellegen, legfeljebb leállításra érte el azt.


Annak idején olvastam, hogy talán a 2. generációs Priusnál volt ilyen "termoszos" megoldás, azaz a meleg hűtőfolyadékot az autó automatikusan átszivattyúzta egy termoszba, ahol akár 3 napig is megőrizte legalább nagyjából a motor hűtővizének hőmérsékletét és a legközelebbi indításnál visszaszivattyúzza a hűtőkörbe.


Ezt a megoldást zseniálisnak tartottam, azonban azt olvasom, hogy ma már nem használják ezt a megoldást.


(Gondolom vagy költségcsökkentés miatt, vagy lehet találtak ettől is jobb megoldást, bár nehéz elképzelni, hogy ettől mi lehet jobb)

aug. 23. 04:20
 9/10 anonim ***** válasza:
Nem
aug. 23. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Beviz Elek ***** válasza:

#8

A hidegindítás fázis sokkal kevésbé káros egy hybrid autónak mint egy hagyományosnak. Már említettem az e-cvt miatt nem erőlködik alacsony fordulaton illetve hogy az elektromotorral tud egy kis terhelést adni a gyorsabb melegedés érdekében, ha elindulsz akkor pedig az elektromotorral rásegít az autó mozgatására. És ne felejtsük el hogy a 0w20-as olaj már alacsonyabb hőmérsékleten is egész jól ken.


Persze, egy hybridnek sem jó ha egész életében csak az utca végéig mész és sosem melegszik fel rendesen, de ezt úgy írod mintha hybrid specifikus probléma lenne és a hagyományos autókra ez nem lenne káros/

ilyen használat nem fordulna elő.

aug. 23. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!