Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » 4 ütemű motort miért nem...

4 ütemű motort miért nem szabad visszafelé forgatni?

Figyelt kérdés
2 üteműt szabad?

2021. jún. 3. 23:20
 1/9 crudy ***** válasza:
70%

A kétütemü motorok résvezérlésüek tehát nincsenek szelepek amik össze akadnának a dugattyúval. A négyütemű motorokban vannak szelepek amik bele tudnak verni a dugattyútetőbe. Ezeket a szelepeket egy vezérműtengely mozgatja amit lánccal vagy szíjjal hajtanak meg közvetlen a főtengelyről. Ha visszafele forog a motor a lánc/szíj meglazúl, mivel a lazaoldallal szeretnénk megforgatni a vezérmátengelyt és ilyenkor hajlamos átugrani egy fogat a vezérműtengely fogaskereke, azaz elállítódik a vezérlés és a szelepek bele érhetnek a dugattyúba.


Remélem érthető

2021. jún. 3. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
93%

Mert van egy sorrend aminek egymás után kell következnie. Ha a kipufogószelepen át küldenéd be a benzint és a szívószelepen vinnéd ki a kipufogást, akkor forgathatnád vissza (elvileg) mert akkor lesz megint jó sorrend. De ne részletezzük, ez csak egy elvi dolog. a két szelep nyílása nem egyforma, de ha lenne olyan motorod akkor simán meg lehetne oldani. Plusz a gyertya jeladóját is át kellene hangolni.


Kétüteműnek egyszerűbb a dolga, ott csak a gyertya szikrázását kell átrakni, de egy babettával például nem tudnál menni, mert a röpsúlyok nem működnek visszafelé :)

2021. jún. 4. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

A kétüteműt a gyújtási időpont megfelelő átállítása után be is lehet indítani visszafelé.

Nagy kétütemű dízelekkel hajtott teherhajóknál így van megoldva a hátramenet. Nem kell messzire menni, A Dunán a jégtörő (és bárka vontatásra is használt) hajókban is ilyen kétütemű dízelek voltak.

https://www.youtube.com/watch?v=m5z_VqfBpNw

2021. jún. 4. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm, a válaszokat. Alapvetően arra irányult a kérdés hogy álló helyzetben, pl vezérlés cserénél miért nem szabad visszafelé forgatni, nem kifejezetten arra hogy be lehet-e indítani visszafelé. De köszönöm, ezek is érdekesek voltak!


#1 köszi, ez állt legközelebb hozzá

2021. jún. 4. 13:44
 5/9 anonim ***** válasza:
Ha nincs késés/sietés (a lánc/szíj nyúlásából adódóan) akkor lehet visszafele is forgatni. Például a fogaskerekes vezérlésnél általában ez járható.
2021. jún. 5. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Pfff, akkor miért nem azt kérdezted??? Azért nem tekergetni el szíjcserénél, mert akkor nem oda fog esni a dugattyúhelyzet ahova kell.
2021. jún. 6. 01:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Négyüteműt a vezérlés miatt tilos de kétüteműt, simsont toltam már be hátra és mentem is így egy keveset vele :-D
2021. dec. 14. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Ha jelre állítod a vezérlést, mindig a főtengelynél hajts, és sose visszafelé.

Azért, mert a szíjfeszítő a vezérműtengely után van, ha ellenkező irányba tekered, a feszítő összenyomásával a főtengelyt pluszban el fogod forgatni a veztengelyhez képest. Ha mégis ellenkező irányba akarod tekerni, akkor a vezérműtengelyt tekerd.

2022. máj. 2. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

#5 vagyok


Fogaskerekesnél (pl. az Uaznak is van ilyesmije) mehet visszafele. Ha nem kopottak a fogak, az életben nem fog összeakadni! Mindegy az irány. Tudom, ez a vesszőparipám.

2022. máj. 2. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!