Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Mikor szóltatok a munkahelyete...

Eszo kérdése:

Mikor szóltatok a munkahelyeteken a terhességetekről? Mikor hagytátok abba a munkát?

Figyelt kérdés

Pontosan hogy van ez?

Először elmész terhességi táppénzre..ez akármennyi idő lehet?

És a végén van a 28 nap tgyás? azt hogy kell kezdeményezni?


1.baba lesz..semmit sem tudok!

Segítsetek!


2010. máj. 25. 09:10
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

Velem ugyan még nem fordult elő, de a jelenlegi munkahelyemen közölték (álló, könnyű fizikai munkát végzek egy gyárban), hogy amint kiderül a terhesség, szóljunk, mert azonnal ki fog írni az üzemorvos és nem dolgozhatunk.

Több információm nincs...

Annyit tudok javasolni, hogy tényleg mihamarabb szólj, a többit meg szerintem majd az orvos tudja megmondani.


Szép babavárást!

2010. máj. 25. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:

Én 10 hetesen mondtam meg és a 38. hétig dolgoztam, igaz irodában. A szülési szabadságot kiveheted a baba születésekor is, nem muszály előtte. De az is meg van határozva törvényileg, hogy szülés előtt hány nappal igényelheted. Mert ugye azt is igényelni kell:(. De küldök egy linket, remélem segít. Vagy még megnézhetsz mindent a MÁK honlapján.

[link]

Kellemes babavárást! :)

2010. máj. 25. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
Annyi időt lehetsz táppénzen, amennyit korábban biztosításban töltöttél, tehát akár a terhességed kezdetétől a végéig is lehetsz táppénzen, ha jogosult vagy rá. A tgyás az az ellátás, amit a szülési szabadság idején vehetsz igénybe (szintén akkor ha jogosult vagy rá). A szülési szabadság 24 hét, ebből 4 hetet lehet a szülés várható időpontja előtt kivenni. (ez a szülés előtti 4 hét a 28 nap. amit említettél, de a tgyás 168 napig tart). Ha van kérdésed, nyugodtan kérdezz, szívesen válaszolok.
2010. máj. 25. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

Kedves utolsó!


Akkor leírom elejétől..

Még csak most lett pozitív a tesztem, tehát, még 2 hetet min. várok a dokihozmenéssel..


Gondolom a doki ad vmi papírt, amivel a munkahelyen is bizonyítani tudom, hogy terhes vagyok.


Az a gondom a munkámmal, hogy elég hajtós, általában 12 óra állómunka..ráadásul olyan kedves kollégáim vannak, hogy nincs olyan reggel, hogy ne b*sznák fel vmivel az agyam..emiatt sokat stresszelek.


szóval, ha már most elmennék, akkor először sima táppénzre mehetnék, ugye?


Arra mennyi pénzt kapnék?

89.500 a bruttóm, abból 70.060 ft-ot szoktam megkapni..


kb 1,5 éve vagyok bejelentve..ha ez számít.

2010. máj. 25. 09:48
 5/15 anonim ***** válasza:

A táppénz a fizud 60%-a most, tehát a nettód 60%-át kapnád meg elvileg. Ami 70ezernél csak 42.000 Ft.


Amúgy még én sem tudok sokat, én is csak nézegetem a netet, hogy minden infót megkapjak. Most azt tudom, hogy hamarosan elmegyek én is táppénzre (7 hónaposan), eztán szülés előtt 28 nappal fogom igényelni a tgyás-t, ami 6 hónapra jár, és utána jön majd a gyed. Nekem ezeket a munkahelyemtől kell kérni, mert kifizetőhely.

2010. máj. 25. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:

Értem..háát, abból a 42 e-ből messzire nem jutnék..

nem tudom mit csináljak..


esetleg védőnős kérdésben is tudnál segíteni?

az a baj, hogy nemrégóta lakunk itt..még háziorvost sem váltottam..lakcímkártyámon is még szüleimhez vagyok bejelentve..

szóval még se háziorvosom, se nőgyógyászom nincs itt..és azt sem tudom, hogy melyik védőnőhöz kell majd mennem..azt a doki mondja meg?

2010. máj. 25. 10:05
 7/15 anonim ***** válasza:

Ha megállapítják a terhességedet, akkor azonnal ki is írhat a doki, nálunk a nőgyógyász adja a javaslatot a táppénzre, és a körzeti ír ki. A munkahelyeden nem kell igazolnod a terhesség tényét, nem kötelezhetnek rá, hogy bemutass bármit, kivéve, ha ki akarnak rúgni, akkor is elég a kiskönyved.

Ha hajtós, és stresszes a munkád, akkor inkább táppénzre menj, ez úgy néz ki, hogy 15 munkanapig (betegszabadság) a tavalyi bruttó jövedelmed 70%-át kapod (ebbe minden beleszámít, túlóra, jutalom, és egyéb pénzjuttatás).

Ha eltelt a 15 munkanap, akkor kezdődik a táppénz, amit szintén a teljes tavalyi bruttód alapján számolnak, ennek a 60%-a.


Ha 89500 a bruttód, és tavaly is ennyi volt, nem kaptál rá semmi pluszt, akkor az éves jövedelmed tavaly 1074000 volt. Ennek 70%-a a betegszabadság, 751800Ft. Ennek naptári napi átlaga kb. 2060Ft, így a betegszabadságra (15 munkanap) bruttó 43250Ft-ot kapsz. Ebből jönnek a levonások, ugyanúgy mint a fizuból.

A táppénz a bruttód 60%-a, és csak szja-t vonnak belőle (17%). Vagyis kb. 44000Ft a havi táppénzed, plusz az adójóváírás (ennél az összegnél kb. 12000Ft, így az összes havi bevételed 64000 körül lesz).


A tgyást megkezdheted a szülés várható időpontja előtt 28 nappal, ez valamivel több lesz mint a táppénz, hiszen a 70%-ból vonnak 17% szja-t.

Az, hogy 1,5 éve vagy bejelentve, csak annyit jelent, hogy jogosult vagy mind tgyás-ra, mind gyed-re, és lehetsz táppénzen akár a szülésig is, és csak utána igényled a tgyást, így tovább kapsz viszonylag magasabb összeget.

2010. máj. 25. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
Nekem fel kellett hívnom a védőnőket a lakóhelyemen, ott mondták meg hogy kihez tartozom. Én a 7. héten voltam először védőnőnél, de igazából az a lényeg hogy a 12. hét előtt eljuss hozzájuk, mert ki kell adniuk a várandós kiskönyvedet! Náluk is van olyan, aki nem oda van bejelentve, hanem albérletes, de ettől még fogadta az illetőt. Szerintem téged is fogadnak, és aztán idővel jelentsd majd be magad vagy állandóra, vagy ideiglenesre, mert a védőnő oda megy majd megnézni, hogy hol is fog lakni a kicsi. (A nőgyógyászhoz is még a 12. hét előtt menj el mindenképpen, mert majd neki kell kiadnia egy igazolást, hogy valóban megjelentél az első három hónapban nála, és csak így kaphatsz majd gyedet stb.)
2010. máj. 25. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
Az előttem válaszoló nagyon sok dologban téved, hiszen nem a nettód 60%-a a táppénz! Jóval kevesebb belőle a levonás is, hiszen a bruttó fizetésből vonnak szja-t, egbizt járulékot, nyugdíjjárulékot, és munkaváll. járulékot is! Ellenben a táppénzből kizárólag szja-t! így gyakorlatilag jóval többet kapsz, mint 42000! Ahogy írtam, úgy kell számolni. És abban is téved, hogy a tgyás 6 hónap, hiszen csak 24 hét, vagyis valamivel kevesebb, mint 5 és fél hónap.
2010. máj. 25. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

És a gyed-nek nem feltétele, hogy az első három hónapban megmutasd magad a védőnőnek! A gyednek nincs ilyen feltétele, csak a biztosítotti idő, és az élő, vagy legfeljebb tgyás alatt megszűnő munkaviszony! A terhességed alatt (nem az első három hónapban!) legalább 4 alkalommal meg kell jelenned terhesgondozáson, ahhoz, hogy jogosult légy az ANYASÁGI TÁMOGATÁSRA (nem a gyedre!)

Az sztk-ban, ahová körzetileg tartozol, meg kell tudniuk mondani, ki a te lakcímed szerinti védőnő, őt keresd fel, és azért a 12. hét előtt, mert ő adja a kiskönyvet, amivel tudsz menni a különböző vizsgálatokra. A körzeti orvosod is meg tudja mondani, ki a körzet védőnője.

2010. máj. 25. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!