9 hetesen hüvelygomba 'kezeletlenül'?
Utána olvastam kicsit és azthiszem hallgatok a dokimra. A baba egészsége fontosabb és nagyon sok gombaölőkúp bizony növeli a vetélés kockázatát az első trimeszterben.
A terhesség alatt is alkalmazható hatóanyagok közül az elsőként választandók közé tartozik a klotrimazol, aminek számos készítménye (pl. krém, hüvelytabletta) recept nélkül is kapható. Több ezer várandós nő terhességét követték nyomon, akik a kilenc hónap alatt klotrimazol tartalmú készítmény(eke)t használtak. Úgy találták, hogy a magzati fejlődési rendellenességek gyakorisága nem gyakoribb a klotrimazol-kezelés következtében. Ugyanakkor felmerült annak a lehetősége, hogy az első trimeszterben történő klotrimazol használat a vetélések számát enyhén növelheti.
A klotrimazol származékokat, az omokonazolt, flukonazolt és a mikonazolt is alkalmazhatják a terhesség alatt. Igaz, ezek biztonságosságát illetően nem áll annyi adat rendelkezésre, mint klotrimazol esetén. Első trimeszterben való alkalmazásuk nem javasolt.
A klotrimazol származékok közül a ketokonazol, illetve ekonazol alkalmazása kerülendő, ugyanis állatkísérletek alapján nem zárható ki annak az embriotoxikus hatása.
Hüvelykúp
Előfordulhat, hogy a szülész-nőgyógyász a kismamának gyógyszertárban elkészítendő hüvelykúpot rendel. Általában a sárgás színű, orvosi javaslatra terhesség alatt is használható gombaölő hatóanyagot, a nisztatint tartalmazzák a patikai kúpok.
Lactobacillus-okat tartalmazó készítmények
A hüvelyflóra pH-ját beállító tejsavat, illetve a hüvelyflórát alkotóLactobacillus-okat tartalmazó készítmények (mosakodók, kúpok) terhesség alatti használata a magzatra nézve nem jelent veszélyt, de azok alkalmazását meg kell beszélni a kezelőorvossal.
kerülendő házipatikai szerek
A házipatika hüvelygomba ellen hatásosnak vélt szereit terhesség alatt kerülni kell, így a teafaolaj vagy fokhagyma, illetve tejföl, kefirhüvelyben való alkalmazásával ne próbálkozzon a kismama.
A gombás mellet és a szájat itthon sem azzal kenik, hanem boraxszal! :)
Ez egyébként érdekes, amit írsz, mert még a Béres cseppben is van bórsav.
Ugyanakkor a gomba sajnos olyan makacs dolog, hogy általában a bórsavnál csak jóval erősebb mérgek segítségével lehet megszabadulni tőle. Konkrétan az összes gombaölő gyógyszer májkárosító hatással bír, úgyhogy a bórsav még a leggyengédebb hatásos szer ellene, és a hüvelyben meg helyileg hat, tudtommal nem szívódik föl.
Egy nagyon jó és viszonylag friss cikket találtam a bórsavról pont a hüvelygomba gyógyítása kapcsán, németül tudók előnyben: [link]
Azért van a tiltás, mert nem tudták még bizonyítottan kimutatni, hogy a bórsav toxinjai felszívódnak-e mégis a szervezetben, ami mérgezéshez vezetne. Szenzációként megemlít egy amerikai újságírónőt, aki magának hüvelykúpot készített patkányméregként használatos bórsavból. Nálunk pedig csak be kellene fáradnia egy gyógyszertárba :-D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!