Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Kaphat-e börtönbüntetést az...

Kaphat-e börtönbüntetést az az ember emberölésért, aki egy terhes kismamát oly módon bántalmaz, hogy elvetéljen (baba elmegy, anyuka felgyógyul)? Kb. hány évet kaphat érte?

Figyelt kérdés
Regényemhez kell az információ, hál istennek semmi ilyesmi nem történt sem velem, sem ismerőseimmel/barátaimmal. Elvből érdekelne a dolog.
2010. jan. 23. 20:22
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
+ ezekkel a határidőkkel nem a magzatot védik hanem az anyját.
2010. jan. 24. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 A kérdező kommentje:
Tételezzük fel, hogy kismamát terhességének ötödik hónapjában hasba rúgják. A méhe súlyosan megsérül, az orvosok szerint többé nem lehet babája. A gyerek ugye elmegy. Oké, nem számít gyilkosságnak, de akkor összesen hány évet kaphat az elkövető? Ilyenkor össze kell adni az éveket, mit tudom én, súlyos testi sértésért + magzatelhajtásért összesen pl 8 év? Ez így létezik, vagy meg van adva egy bizonyos limit? Fogalmam sincs a jogainkról... :S És feltételesen szabadlábra helyezhető egy ilyen gazember? Vagy muszáj leülnie?
2010. jan. 28. 22:23
 13/20 anonim ***** válasza:
Ha hasba rúgja, az nem magzatelhajtás, "csak" súlyos testi sértés, esetleg minősítő körülménnyel. 1-5 év a büntetési tétele. A magzatelhajtást bizonyítani kell, az, hogy hasba rúgja nem meríti ki a magzatelhajtás tényállását. Ha bizonyítani lehet, hogy a rúgás kifejezetten a magzat sérelmére irányult (ezt amúgy nem igazán lehet bizonyítani) akkor áll a magzatelhajtás. És ha a nő közreműködik, akkor a súlyos testi sértés nem áll meg, de a nő vétséget követ el.
2010. jan. 29. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim válasza:

A magzat akkor száít jogalanynak ha élve születik, tehát jelen esetben nem. Marad a testi sértés ami a btk szerint:

"170. § (1) Aki más testi épségét vagy egészségét sérti, ha a sérülés vagy a betegség nyolc napon belül gyógyul, a könnyű testi sértés vétségét követi el, és két évig terjedő szabadságvesztéssel, közérdekű munkával vagy pénzbüntetéssel büntetendő.


(2) Ha a testi sértéssel okozott sérülés vagy betegség nyolc napon túl gyógyul, az elkövető a súlyos testi sértés bűntettét követi el és három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.


(3) Ha a testi sértést aljas indokból vagy célból, továbbá ha védekezésre vagy akaratnyilvánításra képtelen személlyel szemben követik el, a büntetés bűntett miatt könnyű testi sértés esetén három évig, súlyos testi sértés esetén egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés.


(4) Bűntettet követ el, és egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő az elkövető, ha a testi sértés maradandó fogyatékosságot vagy súlyos egészségromlást okoz, illetőleg, ha a súlyos testi sértést különös kegyetlenséggel követi el.


(5) Aki a (2)-(4) bekezdésben meghatározott bűncselekményre irányuló előkészületet követ el, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.


(6) A büntetés két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés, ha a testi sértés életveszélyt vagy halált okoz.


(7) Aki a súlyos testi sértést gondatlanságból követi el, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel, közérdekű munkával vagy pénzbüntetéssel, a (4) bekezdésben meghatározott esetben három évig, életveszélyes sérülés okozása esetén öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.


(8) Az (1) bekezdésben meghatározott vétség elkövetője csak magánindítványra büntethető."


hogy ebből melyik, az függ a körülményektől. A magyar bíróságot szabad értékelési jog illeti meg, így csak valószínüsíteni lehet a jogerős döntésig.

A kimenetel alapján valószínüsíthető a (4) pont, de a körülmények alapján - ha a szándékosságot nem lehet bizonyítani - akkor a (7) pont.


A kimért bünti általában a tol-ig határ közepétől veszik és a súlyosbító (volt már büntetve, kegyetlenség stb.) és enyhítő (megbánás, nem önhibás módosúlt tudatállapot stb) körülmények figyelembe vételével dönt a bíró. A tétel a felső határ 150%-a lehet max és jelen esetben lefelé bármeddig e vihető.


A bünti nem adódik össze (amerikában így van és az szerintem jobb módszer) hanem a legsúlyosabb cselekmény tételét veszik és az esetleges többi büncselekményt mint súlyosbító körülményt tekintik.

2010. jan. 29. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:

Szia!

A büntetőjog szerint magzatelhajtásnak minősül a dolog, emberölésnek akkor lehet tekinteni, ha a szülési folyamat beindul, vagyis megkezdődik az elszakadási folyamat az anya testétől, akkor innentől kezve, minden a gyereket ért behatás nem magzatelhajtás, hanem emberölés. A magzatelhajtás csak akkor befejezett, ha az eredmény létrejött, vagyis a magzat meghalt, addig csak kísérlete állapítható meg. Sokan a köznapi értelmnezésből kiindulva az abortuszt és az ahhoz hasonló cselekményt tekintik magzatelhajtásnak. A büntetőjog ennél tágabb, ugyanis magzatelhajtás megvalósítható tevéssel és mulasztással egyaránt, tevésnek minősül, minden olyan a terhes nőt ért hatás,Pl: gyógyszer beadása, bántalmazás, terhes nőnek olyan nagy fájdalom okozássa stb aminek az eredménye a magzat halála. Mulasztással megvalósítja a bűncselekményt pl: olyan orvos aki a vetélést meg tudná akadályozni gyógyszeres kezeléssel mégsem tesz semmit. A testi sértéssel nem áll a magzatelhajtás halamzatban mert a magzatelhajtás szükségképen magában foglalja a terhes nő bántalmazását, vagyis mind a könnyű mind a súlyos testi sértést, mintegy eszközcselekménye a magzatelhajtásnak. Egyébként a büntetési tételük azonos 1-5 évig terjedő szabadságvesztés. A 2-8 évig terjedő szabadságvesztés a magzatelhajtásnál arra vonatkozik ha az halált, mégpedig a terhes nő halálát okozza.

2010. jan. 29. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
100%
Nem a 7-es, hanem a 4-es, a büntetőjog könyvben benne van, hogy súlyos egészségromlásnak veszik, ha elmegy a magzat!
2010. jan. 29. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:

Szia!

Igen ha gondatlanságból való elkövetésnél, mivel a magzatelhajtás csak szándékosan követhető el,vagy például a munkahelyen a kismamát olyan ártalom éri ami miatt a magzat elhal. Halmazati büntetésnél pedig egy büntetést kell kiszabni, ha valakit több határozott ideig tartó szabadságvesztésre ítélnek, akkor a legsúlyosabb büntetési tétel legfelső határa a felével emelkedik.

2010. jan. 29. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
Ilyen esetben, ha nem lehet többé babája, akkor maradandó sérülést is okoztak neki, ami súlyosbító körülmény.
2010. jan. 29. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim válasza:

Válasz "A válasz megírásának időpontja: 01-29 07:59" kommentelőnek:

Én is a (4)-est írtam alapesetben, de ha nem sikerül bizonyítani hogy az elkövető a tette elkövetésekort akarta tettének kimenetelét vagy tisztában kellett lennie tettének kimenetelével,akkor "csak" gondatlanság és akkor a (7) pont.

2010. febr. 1. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim válasza:
Kaphat börtönbüntetést, de nem emberölésért. Mivel a magzat-mint ember- hivatalosan nincs, ahogy írták, nem jogalany (nem lehet jogi személy), így az ő sérelmére bűncselekményt elkövetni nem lehetséges, se emberölést, se mást. A kismama elleni bűncselekményért leültethetik-de hogy pontosan miért, testi sértésért, bántalmazásért, azt én nem tudom.
2018. márc. 22. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!