Mennyit vegyek tetra pelenkát vegyek, ha a hagyományos módon szeretnék pelenkázni?
Igaz az eldobható pelenkák újrahasznositása enyhiti a környezetre eső terheket, azonban a textilpelenkák használatával nem kellene a szemét eltüntetésével foglalkozni, hiszen mosható, újrahasználható textilpelenkák használatával tulajdonképpen nulla mennyiségű hulladékot termelünk.- legalább négy és fél fa kivágása szükséges csak egy újszülött pelenkamennyiségének előállításához!
- az eldobható pelenkák lebomlása akár 500 évig is eltarthat!
az eldobható pelenka felhasználása az elmúlt 20 évben fokozatosan nőtt a jóléti társadalmakban!
- Nagy Britanniában több mint 8 millió eldobható pelenkát használnak el nap, mint nap! Magyarországon az alacsonyabb népesség miatt kevesebbet, de arányaiban legalább ugyanennyi eldobható pelenka fogy.
- egyetlen egy kisbaba felhasznált pelenkamennyisége akár 40 szemeteszsákot megtölthet egy év leforgása alatt!A szobatisztaságig tartó pelenkázási időszak alatt (kb 2,5 év) ez 1,5-2 tonna nem (vagy nagyon nehezen) lebomló hulladékot jelent.
- minden tonna újrahasznosított hulladék pelenkával 3,5 fát óvhatnak meg a kivágástól, továbbá 145 köbméter földgázt és 8.000 liter vizet spórolhatnak meg Angliában!
Textilpelenka vs. eldobható pelenka
A textilpelenkát kimossuk, nem kidobjuk, így nem keletkezik szemét – akár több testvér pelenkás pályafutása alatt sem.
A kutatók szerint az eldobható pelenka esetén gyerekenként kb. 2 tonna, 500 év alatt lebomló szemét keletkezik (a Kushies adatai alapján), amit a szagzáró zacskók csak tovább fokoznak.
A textilpelenkák belső része kizárólag természetes anyagból készül, így a baba popsija nem érintkezik semmilyen műanyaggal vagy vegyszerrel.
Az eldobható pelenkák különböző szintetikus anyagokból készülnek, hatásfokukat vegyszerekkel fokozzák. (Bizonyos pelenkáknál szemmel is jól látható a használt pelenkában keletkező zselésítő anyag.)
A textilpelenka megvásárlásakor ugyan egyszerre nagyobb összeget kell kiadni, viszont összességében még akkor is olcsóbban jövünk ki, ha nem örökli(k) meg a testvér(ek) a nagyobb kinőtt pelusait. (Lásd még: Mennyi az annyi?)
Az eldobható pelenka igazából alkalmanként sem tűnik túl olcsónak, a szobatisztaság eléréséig pedig akár 150 000 Ft is összejöhet a kiadásokból gyerekenként.
A textilpelenkában a baba érzékeli a nedvességet, ezért a szobatisztasághoz közeledve hamarabb fog benne megszületni a belső késztetés a pelenka elhagyására.
Az eldobható pelenkák gyártói azon versenyeznek, hogy ki tud minél kényelmesebb, szárazabb érzést nyújtó pelenkát előállítani. Ez rövidtávon pozitívumnak tűnhet, viszont az már most látható, hogy a papírpelenkában felnőtt gyerekek sokkal később lesznek szobatiszták.
A textilpelenka ugyan nagyobb csomagot képez a baba popsiján, de éppen ennek köszönhetően enyhe terpesztartást biztosít, és így elősegíti a csípő egészséges fejlődését.
Az eldobható pelenka vékony, nincs tartása, ezért nem rendelkezik ilyen előnnyel.
A használt textilpelenkák szaga természetes, könnyebb belőlük megállapítani az esetleges emésztési problémákat is.
A használt eldobható pelenkák esetében a pisi és a kaki szaga keveredik a működésbe lépő vegyszerek szagával, ami miatt a csomag sokkal büdösebb lesz.
A textilpelenka megfelelő tárolás mellett alig vagy egyáltalán nem büdös, sőt a teafaolaj kifejezetten kellemes illatot kölcsönöz a vödörnek.
A használt pelenkák után az egész szobát belengő szag szabadul ki minden kukanyitásnál.
A textilpelenka használatakor – a tapasztalatok alapján – kevesebb popsikrém fogy (vékonyabban lehet kenni, és nem muszáj minden pelenkázáskor használni).
Az eldobható pelenkák mellett minden alkalommal vastagon be kell kenni a baba popsiját.
Mai textilpelenkázás vs. régi textilpelenkázás
A mai pelenkával könnyű pelenkázni, a prefold pelenkák hajtogatása egyszerűbb, mint a tetra pelenkáé, a nadrágpelenkák használata pedig gyakorlatilag megegyezik az eldobható pelenkáéval.
A régi pelenka használata nehézkes volt. Ha nem gumibugyit használt az ember, akkor a bonyolult hajtogatást a tartásnélküli nylon külső felkötözgetése követte.
A mai pelenka tisztítása nem jelent sokkal több munkát, mint a ruhamosás. A pelenkákat csak be kell tenni a mosógépbe, beadagolni a megfelelő tisztítószereket, majd kiteregetni a tiszta pelenkákat.
A régi pelenka használata kosszal és bűzzel járt.
A mai pelenkákhoz van papírbetét, mosóháló, stb., így akár egyáltalán nem kell közvetlenül érintkezni a „végtermékkel”, a tisztítás pedig csupa kellemes illatú anyaggal (mosószerekkel, illóolajokkal) történik.
A régi pelenka tisztítása kemény munka volt: főzés, mosás, hipózás, stb.
A mai pelenkákat nem kell, sőt nem is szabad vasalni.
A régi pelenkák hosszadalmas mosását a még hosszadalmasabb vasalás követte.
A mai pelenkák egy sima 40 vagy 60 fokos gépi mosással tiszták lesznek, a tárolás és tisztítás során pedig csak környezetkímélő anyagokat szokás használni.
A régi pelenkák kezelése sok energiát igényelt, és sok ártalmas vegyszerrel járt.
A mai pelenkáknak mind a belső, mind a külső rétegei korszerű, bababarát anyagokból készülnek.
A régi pelenkák belseje ugyan tiszta pamut volt, de erre egy lélegzésre képtelen gumibugyi vagy nylonborítás került.
Extra előnyök
A mosható pelenkák között számtalan típus, fazon és anyag létezik, így mindenki kiválaszthatja az ízlésének és a baba alkatának legmegfelelőbb példányt. A változatosság a pelenkák külsején is megjelenik, vannak kifejezetten esztétikus darabok is, amikbe rögtön beleszeret az ember. A „moshatózás” következtében kínosabb esetben vásárlási hóbort fogja el a szülőket, de az sem ritka, hogy a jobb kézügyességű anyukák rákapnak a saját készítésű pelenkák varrására, így nem csak új hobbira tehetnek szert, de a pelenkabeszerzés is jóval olcsóbbá válik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!