Nem aggódtok, hogy fogadott orvos nélkül más ellátást kaptok?
Gondolok itt a terhesség alatt a vizsgálatokra és a szülésre is. Van egy ismerősöm és a minap összefutottunk 32 hetes terhes és eddig 3x volt ultrahangon összesen. Nincs orvosa és a covidra hivatkozva elhalasztják a vizsgálatokat is. Retteg szegény, hogy mi lesz így a szülésnél.
Nektek volt valami rossz élményetek ezzel kapcsolatban?
Hát én nem tudok mindenben egyet érteni az orvosoddal. Egyébként arra nézve azért eltérő ajánlások vannak, hogy
1. Minden egyes várandósnál vizsgálni kell-e a méhszáj állapotát ultrahanggal. Itt azért többségében az a javasolják, hogy a 20 hetes ultrahangon mindenkinek rutinszerűen nézzük meg.
2. Abban is eltérő az álláspont, hogy ha 20. héten normális, akkor kell-e utána még vizsgálni, ha kell, milyen gyakran. Egyes szakmai társaságok szerint csak azokat kell ismételten ellenőrizni, akiknek fokozott a kockázatuk, egyes társaságok szerint mindenkit.
Értelemszerűen kell valamiféle racionális határt húzni egy-egy protokoll kidolgozásánál. A cél az, hogy a lehető legtöbb fenyegető koraszülést kiszűrjük, de nyilvánvalóan nem lehet minden egyes terhest minden egyes nap megvizsgálni azzal az indokkal, hogy "hát attól, hogy ma még 28 mm, holnap lehet csak 23 mm".
A "teli van ilyen terhessel az osztálya" dologgal viszont kicsit sem tudok egyetérteni.
1. Bizonyított dolog, hogy az ágynyugalom nem csökkenti a koraszülés kockázatát.
2. A folyamatos kórházi fekvés fokozza a trombózishajlamot, ebben a pandémiás időszakban erősen fokozza a kockázatot a fertőző betegségekre, ráadásul határozottan úgy gondolom, hogy a terhes pszichés állapotára sincs jó hatással.
3. A fenyegető koraszülés kezelése egyrészt progeszteron hüvelyi alkalmazásából áll, amit a várandós otthonában is meg tud tenni, másrészt RDS profilaxis adásából áll, amit szintén meg lehet adni ambuláns keretek között.
Szerintem álbiztonság-érzetet ad, hogy bent fekszenek, de igazából előrébb nincsenek vele. Többre mennénk azzal, ha a progeszteron terápiát szabályosan alkalmaznák (sok helyen szájon át adják, pedig hüvelyen keresztül kellene), illetve bizonyos esetekben az Arabin pesszáriumnak lenne létjogosultsága, amit viszont alig páran alkalmaznak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!