Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » PCOs kismamik, szedhető a...

PCOs kismamik, szedhető a terhesség alatt a metformin? A + teszt után mikor mentetek először orvoshoz?

Figyelt kérdés
2010. aug. 9. 14:35
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
25%

Szia!


Mi az a metformin?:)

Nekem ugy kezdődött a terhességem (mikor még nem tudtam hogy terhes vagyok...) iszonyatos alhasi görcseim voltak. Gondolom nehezen tapadt meg! nagyon sok fájdalom csillapitot szedtem...elmentem dokihoz, utólag kiszámolva 4 5 hetes lehettem! Akkor a doki kitalálta azért görcsölök, mert meg akar jönni és nem tud, igy erőlködik a szervezetem! irt fel gyógyszert hogy megjöjjön, de azért megnézett uh-val is, nem látott semmit! Szedtem a gyógyszert még jobban fájt, igy abbahagytam! 8 hetes voltam mikor pozit teszteltem. Felhivtam a dokit, közölte az hogy lehet 3 4 hete voltam nála, akkor még nem láttam semmit, és felvilágositott hogy a ciszták is tudnak pozi tesztet produkálni! Ugyhogy ne örüljek-mondta ő...! Én biztos voltam benne hogy terhes vagyok, csak reménykedtem ne méhen kivüli legyen!

Mikor mentem köv nap, már látta. Nem irt fel semmit, nem mondott semmit, veszélyeztetett sem vagyok...!


Nem tudom amugy lehet ebből baj? Más a mi terhességünk mint a nem PCOs oknak?


30 hetes pocis

2010. aug. 9. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Első vagyok! Nézd csak ezt találtam...

[link]


A kezelés cimke alatt találsz jó kis leirást a metforminról!

Elkezdtem bemásolni de nagyon sok...igy inkább bemásolom a cimet:)! Jó olvasgatást

2010. aug. 9. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
Én még 4 hetes se voltam amikor elmentem, mert előtte volt egy vetélésem és mentem utrot kiíratni.A metformint a 12. hétig szedem, a végén fokozatosan csökkentve az adagot.
2010. aug. 9. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

köszönöm, a linket sajnos nem tudom megnyitni,mert folyton bekapcsol a vírusirtó progi:(

azt mondják,hogy a Pcos-ok könnyebben elvetélnek:(

2010. aug. 9. 16:10
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

"Végleges megoldást jelentő kezelés nincs, a szóba jövő gyógyszerelést éveken át kell alkalmazni, a tünetek visszafejlődése után sem szabad elhagyni, mert a kezelés abbahagyása után a tünetek kiújulnak. Spontán visszafejlődésre sem számíthatunk. A hosszú időre tervezett kezelés a késői következmények megelőzését is célozza. Reménykedhetünk, hogy előbb-utóbb eredményesebb megoldás is születik.


Az elmúlt évtizedekben leginkább férfihormon-ellenes szert alkalmaztunk fogamzásgátló kombinációban (Diane 35, Schering), amit ma is adunk azoknak, akik fogamzásgátlót úgyis szednének (sok más fogamzásgátló nem megfelelő, mert fokozhatja az aknét és a szőrösödést). Ez a kezelés rendszeres menzeszt biztosít, jól hat a bőrtünetekre, de sokan súlygyarapodást észlelnek. Mint minden fogamzásgátló, a trombózis veszélyt fokozza, dohányzással nem egyeztethető össze, és jelentős kövérségben sem ajánlott. Másfajta férfihormon-antagonista gyógyszerek is használhatók (spironolakton, flutamid), de mindezek önmagukban adva felborítják a normális menstruációt, és teherbeesés estén magzatkárosító hatásúak, tehát csakis fogamzásgátló kombinációban alkalmazhatók. Itt jön viszont a nagy kérdés, hogyha valaki nem akar vagy nem szedhet fogamzásgátlót, vagy éppen gyermeket szeretne, mit csináljon?


Az utóbbi években az inzulin-rezisztencia kezelésére irányult a figyelem. Az inzulin-érzékenységet lényegesen javítja a testsúlycsökkentés, a fizikai aktivitás fokozása, tehát ezt minden PCOS betegnek figyelembe kell vennie. Törekedjen a testsúly normalizálására, és mozogjon többet: rendszeres séta, úszás, torna, lift helyett lépcsőzés, autó helyett gyaloglás, bicikli... Már ezek a módszerek is sokat javítanak a tüneteken. Sajnos, az életmód tartós megváltoztatására sokan képtelenek, gyógyszeres kezelés is indokolt.


Az inzulin rezisztenciát csökkentő, korábban csak cukorbetegségben használt metformin tabletta (Adimet, Maformin, Meforal, Merckformin, Gluformin, Glucophage, Meglucon, Metfogamma, Metformin, Metrivin - van bőven választék a hazai piacon) adásával egyre több a kedvező nemzetközi tapasztalat: a fogamzásgátló kezeléshez hasonló mértékben javítja a bőrtüneteket, az esetek többségében helyreállítja a havi vérzést, ugyanakkor fokozza a teherbeesés valószínűségét, lecsökkenti a spontán abortuszok számát, véd a terhességi cukorbaj ellen. A terhesség alatt végig való szedése logikus, hiszen a szer elhagyása ismét védtelenné teszi a szervezetet az alapbaj káros hatásaival szemben, és a nehezen megszerzett terhesség is elveszhet. Nem tapasztalták károsító hatását terhességben, a született gyermekeket tovább követve sem. Az anyatejbe olyan kevés jut, hogy az sem okozott zavart a gyógyszert szoptatás alatt is szedő nők csecsemőin.


Itt van azonban a probléma: a gyógyszerismertetőben sem szerepel a metformin nem-cukorbetegeken való alkalmazása, sőt, terhességben, szoptatás alatti használata ellen szól. Miért? A metformint mintegy ötven évvel ezelőtt vezették be, az akkor még csak időskoriként ismert (ma már 2-es típusúnak nevezett) cukorbetegség kezelésére, nem is gondolva arra, hogy valaha majd serdülőkortól kezdve is fogják szedni, és nem cukorbetegek is, és terhesek, szoptató anyák. Ennek megfelelő vizsgálatokat az előállítók azóta sem végeztek, így a gyógyszertájékoztató szövege sem változott. Holott az endokrinológusok szerint a metformin az első választandó szer PCOS kezelésére. Egyre szaporodnak az orvosi közlemények, melyek a fentebb leírt kedvező hatásokról szólnak, kedvezőtlen hatást pedig nem tapasztaltak (l. az előző paragrafust). Viszont, ha a gyógyszergyár nem javall valamit valamely kórképben, akkor annak használata abban a kórképben jogi problémákat vet fel. (A gyógyszer olyan olcsó, hogy a gyógyszeriparnak valószínűleg nem érné meg az évekig tartó és roppant költséges kiegészítő vizsgálatok elvégzése, ami viszont minden új gyógyszerre kötelező, és ettől annyira drágák az új gyógyszerek).


Nem arról van szó, hogy a gyógyszer ártalmas a terhességre vagy a magzatra nézve, hiszen ez a gyógyszer több évtizedes forgalma alatt már kiderült volna és azt eddig senki nem mutatta ki, viszont ugyanakkor nincs hivatalosan kimondva, hogy nem is árt. Ausztráliában az endokrinológusok társasága azt már elérte, hogy a metformint ne a terhességben nem alkalmazható gyógyszer-kategóriába sorolják, hanem egy másikba, amiben az olyan gyógyszerek szerepelnek, amelyek terhességben való biztonságos alkalmazhatóságához nincs kellő adat. Láthatjuk, hogy ez a két dolog nem ugyanaz, utóbbi esetben az orvos személyi felelősségére van joga alkalmazni a szert, ha azt indokoltnak tartja.


Ezen a dilemmán nem tudok segíteni. Saját tapasztalataim igen kedvezőek a metforminnal (terhességben is), amiről beszámoltam az Orvosi Hetilap 2005. május 22-i számában, valamint 2006. áprilisában a Magyar Diabetes Társaság kongresszusán. A probléma megoldása, megfelelő állásfoglalás kialakítása a szakmai fórumok feladata.


A metformin szokásos napi dózisa PCOS-ben 3 x 500 vagy 2 x 850 mg, folyamatosan, megszakítás nélkül, de kis dózissal kell kezdeni (vacsora után fél tabletta), és csak napok után emelni a dózist, nehogy az esetleges kellemetlenségek elvegyék a beteg kedvét. A kezelés megkezdésekor esetleg szédülés, has puffadás, hasi fájdalom, vizes hasmenés tapasztalható, mely a gyógyszer további szedése mellett általában nem jelentkezik újra. A dózisemeléssel tehát kellemetlenség esetén ki kell várni a panasz megszűnéséig. Nem menstruáló nőn a kezelést megvonásos vérzés gyógyszeres kiváltásával egy időben célszerű megkezdeni. A kezdeti mellékhatások is csak kellemetlenségek, a gyógyszer gyakorlati veszélytelenségét világszerte cukorbetegek millióin több évtizedes használata támasztja alá. A gyógyszer szokásos kontraindikációja PCOS miatt kezelendő betegekben általában nem áll fenn (súlyos vese- máj vagy szívelégtelenség). Bármilyen altatásos műtét esetén néhány napra kihagyandó.


Az akné már három hónap, a szőrösödés hat hónapra számottevően javul. A menstruáció a betegek háromnegyedében három hónapon belül rendeződik, teherbeesésre a kezelés első hónapjában is javul a kilátás. A kezelés kezdetén az eredmények mutatkozásáig (hónapok!) tüneti kezelésre is szükség lehet (az akné helyi kezelése, ill. antibiokum, izotretinoin, továbbá szőrtelenítés; megvonásos vérzés ismételt előidézése.


Elégtelen javulás esetén (akné: hat hónap, hirsutismus: egy év elteltével) a metformin dózisának emelése (3 x 850, esetleg 3 x 1000 mg-ig), fogamzásgátlóra való áttérés, illetve avval való kombinálás, spironolakton hozzáadása jönnek szóba. Ha a teherbeesés egy év alatt sem következik be, ovuláció-indukciós tablettás kezeléssel együtt érdemes folytatni (clomifen).


Az inzulin-rezisztenciát csökkentő újabb szerekkel (glitazonok, pl. Avandia) kevesebb a tapasztalat, de egyeseken súlynövekedés (!) és vízretenció is felléphet. A metforminnál többszörösen drágábbak, terhességben sem alkalmazzák. Viszont metforminnal kombinált adása is szóba jön metformin elégtelen hatása esetén.


Műtéti próbálkozások


Régebben az ováriumok ékrezekcióját alkalmazták, e helyett divatba jött az ovárium-ciszták kipukkasztása laparoszkópiás behatolásból ("drilling"). A költséges beavatkozás lényegében az ováriumok roncsolása folytán átmenetileg lecsökkenti a petefészkek hormon-túlprodukcióját, így az esetek egy részében a műtét után teherbeesésre jobb az esély. Gyulladásos-fertőzéses szövődmények, az ováriumok végleges károsodása sem ritka, és a hatás általában csak átmeneti, mert a beavatkozás az alapfolyamatot nem érinti: az inzulin-rezisztenciát nem befolyásolja, a mellékvesék hormon-túlprodukciója nem változik, és a petefészkekben is előbb-utóbb újra megjelennek a ciszták. A ciszták kipukkasztására való törekvés egyébként sem logikus, hiszen nem azok termelik a hormonokat. A statisztikák szerint a műtéttel elérhető termékenység-fokozódás nem haladja meg az egyszerű és olcsó gyógyszeres beavatkozással elérhetőt, ezért a petefészkek műtéti roncsolásos beavatkozása PCOS-ben még meddőség esetén is erősen meggondolandó, semmiképpen nem elsőként választandó kezelési próbálkozás. Gyógyszeres kezelési lehetőségeink egyre javulnak, viszont a műtéti beavatkozás visszafordíthatatlan következményekkel járhat.


Röviden összefoglalva


A PCOS bonyolult öröklésmenetű, változatos tüneteket okozó, igen gyakori endokrin zavar. Gondolni kell rá minden szóbajövő tünet esetén, és a diagnózishoz a hasonló tüneteket is okozó más betegségeket ki kell zárni. Tartós gyógyszerelés a tüneteket visszaszorítja és megelőzi a szövődményeket. Metformin lenne az elsőként választandó szer, aminek alkalmazását megfelelő előírás, jogi védelem hiányában sokan nem vállalják. Akik a teherbeesést el akarják kerülni, szedjenek anti-androgén hatású fogamzásgátlót. A helyes betegvezetéshez több orvosi szakma összehangolt munkája szükséges."

2010. aug. 9. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%
Hanyadik héten jársz? Mihamarabb menj orvoshoz! Eslő voltam
2010. aug. 9. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm,h bemásoltad!!
2010. aug. 9. 20:13
 8/12 anonim ***** válasza:
100%
Szia! Nekem 6 év sikertelen próbálkozás után, a Metformin szedésének első hónapjában összeött a baba. Már mindent beszedettek velem, ami gyógyszer csak létezett, semmi nem használt. De a Metformin igen és a terhességem alatt csökkentett dózisban (850 mg-osból reggel-este 1/2-1/2 tbl.) végig szedtem. Sőt most is szedem, (4,5 hós a babám) a dokim azt modta, hogy ilyen kis dózisban is érdemes szedni, mert megelőzöm vele a PCOS rosszabbodását és ha akarok még babát, könnyebben összejöhet. Sőt a PCOS által kiváltott cukorbetegséget is megelőzhetem vele hosszú távon, úgyhogy én a mai napig szedem.
2010. aug. 9. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%
Nincs mit:) Első voltam:)
2010. aug. 10. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
PCOS vagyok, 3 éve tudom. Nem szedtem soha ezt a metmorfint. Diétáztam, 10 kg-mot fogytam, bár előtte sem voltam túlsúlyos. 62 kg-mal kezdtem a terhességet. 6 hetes voltam, mikor orvoshoz fordultam.
2010. aug. 13. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!