Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Teherbeesési problémák » A meddőség lehet öröklődő?

A meddőség lehet öröklődő?

Figyelt kérdés

Mármint azt nyilván tudom, hogy ha valaki meddő és nincs saját gyereke, az úgymond egyenes ágon nem öröklődik, de pl szülő testvére esetén megjelenő meddőség vajon lehet genetikailag öröklődő "hajlam" vagy ilyesmi?


Apám húgának sosem volt gyereke, mesterséges megtermékenyítéssel is próbálkoztak a férjével éveken keresztül, de sikertelen volt a dolog, vagy nem tapadt meg, vagy elhalt a magzat. Nagyon szomorú történet, de ő megtanult ezzel együtt élni, már 57 éves, nem valószínű, hogy ez megváltozna.

Én mostanság értem el abba a korba, hogy gyereket vállaljunk a férjemmel, eddig sikertelenül. Február óta próbálkozunk, ami még nem _annyira_ sok idő, de azért több, mint az átlagnak. Bár mielőtt próbálkozni kezdtünk volna, nőgyógyászommal egyeztettem, aki azt mondta, ha esetleg nem jönne össze, szeptember-októberben menjek kivizsgálásra, addig mondhatni "normális", én mégis kezdek aggódni. Mi van, ha van valami genetikailag öröklődő hajlam vagy betegség a családban, amiről nem tudok, és ami miatt nekem sem lehet gyerekem, mint a nagynénimnek? Létezik ilyen egyáltalán?


Egyébként még csak 26 vagyok, tehát papíron és statisztikák szerint a tavaszi szellőtől már teherbe kellett volna esnem. És nem arról van szó, hogy nagyon kiszámolnánk vagy bármi rástresszelős téma, hogy csak x időben y időközönként szeretkezünk, február óta átlag kétnaponta vagyunk együtt a férjemmel, szóval még ha nem is pont középidőben van a tüszőrepedésem, egyszer csak be kellett volna találnia azóta. Szerintetek? Érdemes még várnom, vagy inkább menjek egyből az orvosomhoz kivizsgálásra?


Akiknek hasonló gondjai voltak, volt bármi gyógyszer, tea, vitamin, valami, ami segített? A ciklusaim egyébként kb napra pontosak, szóval elég jól kiszámolható a peteérés meg minden, aztán mégsem történt még meg a várt csoda. Kezdek kicsit kiborulni.



Bocs, hogy hosszú lett, de köszönet mindenkinek, aki kedvesen és érdemben tud válaszolni.



2019. júl. 22. 20:34
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Egyáltalán nem hosszú az eltelt idő, a nőgyógyászod még jófej is volt (gondolom, megnyugtatásképp), egy év az átlag - általában ennyi idő után szokták javasolni a kivizsgálást, ha nem jön össze spontán.

Amúgy nem hiszem, hogy genetikai hajlam van mögötte, viszont nem is hinnéd, mennyien küszködnek problémákkal, és bizony egyre fiatalabban.

Ha rágörcsölsz, az sem segít amúgy a dolgon, szóval nyugi, élvezzétek egymást, engedd el az idegeskedést - otthon úgysem jössz rá, miért vagy mièrt nem fogan a baba, ha aktuális lesz, a vizsgálatok kiderítik. :)

2019. júl. 22. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
62%
Először MINDIG a férjét vizsgálják! Szépen ballagjon el az andrológiára időpontért! Ad egy spermamintát, az korántsem olyan kellemetlen,mint a nőknek a sok hercehurca. Persze vizsgálat neki is lesz! A férjemnek is volt. Kibírta.
2019. júl. 22. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Manapság már sok olyan betegséget ki tudunk szűrni, ami negatív hatással van a teherbeesésre, és pár évtizeddel ezelőtt még nem is vizsgálták. Tehát a rokonodnál is lehet olyan betegség, amit a mai technikával már nagyobb eséllyel felfedeztek és kiküszöböltek volna.

A családi halmozódásról: én 21, férjem 23 éves volt, mikor elkezdtünk próbálkozni a babával. 7 év után sikerült, az első lombik alkalmával. Pedig statisztika szerint ugye kb. a rám nézéstől is meg kellett volna foganni :) Édesanyám ilyen volt, apám ránézett és már terhes is lett, viszont rengeteget vetélt (10 vagy 11 tudott vetélése volt és még egy csomó kémiai terhessége) és a 3 gyereke mind koraszülött. Én a lombik előtt sosem voltam terhes. Ami a közös bennünk, az édesanyámnál a kezeletlen cukorháztartási zavar, amit én is "örököltem", hála annak, hogy méhen belül is cukorsokkban úsztam. Nálam felfedeztek enyhe endometriózist, ez lehetett édesanyámnál is, de akkoriban nem vizsgálták rá. Férjemnél pedig herevisszérsérv miatt volt az átlagnál rosszabb a spermakép. Ez pont elég volt ahhoz, hogy a fiatal kor ellenére csak lombikkal sikerüljön a baba.


Szóval igen, az egyes teherbeesést nehezítő kórképek lehetnek akár öröklődők is, viszont a legtöbbre van megoldás, ezért túl sokat (éveket) nem szabad várni a kivizsgálással. Mi itt úsztunk el, hogy a fiatal korra hivatkozva még több éves meddőség után sem vettek komolyan az orvosok...

2019. júl. 22. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
A rendszeres ciklus nem jelenti azt, hogy ki lehet számolni az ovuláció időpontját. Az én ciklusom tankönyvi 28 napos volt, az ovuláció mégis (mint utóbb kiderült) a 18-19.napon történt. Két évig próbálkoztunk, aztán az első ovutesztes hónapban összejött.
2019. júl. 23. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%
Az eredeti problémafelvetésre reagálva, szerintem is abban lehet igazság, hogy bizonyos teherbeesést nehezítő kórképek öröklődnek. Pl pajzsmirigy problémák, IR, PCOS. És mondjuk anyukádnak mázlija volt, a nagynénédnek nem.
2019. júl. 23. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!