Vannak itt olyan pcos-s nők akik anyukák lettek?
Igen, szerintem elég sok van. Nekem inzulin rezisztencia miatt volt pcos-m, kb 25 éves koromban merült fel a gyanú. Sajnos csak 35 évesen kerültem olyan élethelyzetbe, hogy jöhetett a baba. Akkor már nem menstruáltam egyáltalán, híztam egy év alatt 15 kilót (egyébként mindig kimondottan vékony voltam), és kezdődő 2-es típusú diabéteszem volt. (az éhgyomri cukrom is magas volt) Mindkét petefészkem tele volt cisztákkal. Meddőségi klinikán kezdtem, első és utolsó vizsgálat a terheléses cukor, és inzulin vizsgálat volt. Ezután jött a kezelés (diéta, meforal, mozgás). Amikor kezdtem komolyan, és szigorúan venni a kezelést, 4 hónap alatt lement 10 kiló, a harmadik hónapban már volt menzeszem, és az 5. hónapra már állapotos voltam.
A doki szerint ez az egyik legjobban kezelhető (mármint az IR miatti PCOS) meddőségi probléma, ha korábban tudták volna az összefüggést, sok lombik elkerülhető lett volna.
De nem mindenki reagál jól a kezelésre, kinek több, kinek kevesebb idő, míg rendbe jön. Ha esetleg társul pajzsmirigy problémával is (szokott néha), vagy más miatt vannak a ciszták, az már bonyolultabb dolog.
5 év hosszú idő, simán rendbe jöhetsz addig.
Inzulin rezisztencia (egy anyagcsere probléma). Étkezés utáni vércukor emelkedésre a szervezet inzulint termel, ez segít a sejteknek felvenni a cukrokat. Ha a sejtek rezisztensekké válnak az inzulinra (azaz nem érzékelik), a szervezet azt hiszi, többet kell termelnie, megemelkedik az inzulin szint. A hasnyálmirigy túlterhelődik egy darabig bírja, majd elkezd leállni. Ez lesz a kettes típusú diabétesz. Ja, és a megemelkedett inzulinszint miatt, amikor felveszik a sejtek a cukrot a vérből, hirtelen leesik a vércukorszint. Ezért van az, hogy egy IR-es beteg sokszor érzi magát éhesnek, nem sokkal evés után, amikor még nem lenne indokolt, és a dokim szerint ezért kívántam állandóan szénhidrátot, cukrot, mert a szervezet vissza akarta állítani a vércukor szintet. Ez a nagy ingadozás legalább annyira káros a szervezetnek, mint a magas vércukorszint.
Ebben az állapotban a szervek nem jutnak megfelelő tápanyaghoz, a szervezet védekező mechanizmusát beindítva a létfontosságú szervekre koncentrál (szív, agy, tüdők), így a többi háttérbe szorul és zavar lesz a működésében (pl az ivarszervek, hormonháztartás). Hát így okoz egy anyagcsere probléma meddőségi problémát. Számomra tök érdekes, de alapvetően tényleg logikus volt, amikor a dokim elmondta.
Terheléses vércukor és inzulin vizsgálattal mutatható ki a probléma.
Néztek a terheléshez inzulin szintet is?. Nekem a cukorszintem jól alakul/alakult a terheléses mérésnél, az inzulin szintem viszont mindig az egekben volt. Alattomos dolog, az elején a vércukor szintben nem jelentkezik.
Ha néztek inzulint is, és rendben volt, akkor valóban nem lehet nagy gond, vagy nem ez a gond.
Ne aggódj, ma már remekül tudnak kezelni sokféle problémát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!