A hüvelyi vagy a hasi ultrahang mutatja ki biztosabban a terhességet?
A terhesség korai szakaszában hüvelyivel többet látnak.
Van, hogy később is inkább arra váltanak, ha alkati tényezők miatt (kismama alkata, baba fekvése, lepény helyzete miatt) hasival nem megfelelően látszik (csúcsszuper gép és remek szonográfus mellett is előfordulhat).
A hüvelyi mindig pontosabb, mert nem kell az UH-nak áthatolnia a hasfalon és az azt fedő zsírrétegen.
10 hétig általában hüvelyivel nézik, később már hasival, ne kelljen a hüvelyt feleslegesen bolygatni, de ha olyanok a látási viszonyok a hasi UH-val, akkor a 12. és a 18. hetin is hüvelyivel vizsgálnak.
Alapszabály, hogy a kép részletgazdagsága és az, hogy milyen mélyre "lát" az UH, fordítottan arányos egymással.
A hüvelyi UH részletgazdagabb képet ad, viszont mivel kicsi a "hatótávolsága", így kénytelenek vagyunk minél közelebb vinni a vizsgált szervekhez, jelen esetben beledugni a hüvelybe.
A hasi UH sokkal mélyebbre "lát", viszont kevéssé részletgazdag képet kapunk. Nagyobb terhességnél viszont azért lehet jól vizsgálni hasi UH-val, mert a magzat körül lévő magzatvíz felerősíti az UH-t.
Általában 12. hétig hüvelyi, 12. héttől hasi UH-t végeznek. Koraterhességnél (pl. terhesség megállapítása 4-6. héten), kismedencei szervek elváltozásainál (petefészkek megítélése pl.) sokkal jobb a hüvelyi UH. Viszont egy 30 hetes terhességnél pl, ha beledugnád az UH fejet a hüvelybe, akkor a gyerek fején (pontosabban elölfekvő részén) kívül nem sok mindent látnál.
Hüvelyi általában sokkal biztosabb
De orvosa is válogatja :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!